Міненерго: Стаття FT щодо енергетики має ознаки ІПСО в інтересах росії

Міністерство енергетики стверджує, що стаття британської газети Financial Times «росія знищила понад половину енергетики України» містить ознаки інформаційно-психологічної операції, має маніпулятивний характер та просуває наративи ворога.

Про це свідчить повідомлення відомства.  

«Перекладені уривки статті були передруковані багатьма українськими медіа та опубліковані в низці телеграм-каналів і викликали резонанс у суспільстві», — зазначили у Міненерго.

Відомство зауважило, що у статті посилаються на анонімні джерела в українському уряді, але інформація не підтверджена офіційними джерелами. Так, неназваний представник української влади у матеріалі стверджує: «Ми повинні готуватися до життя в холоді і темряві». У Міненерго кажуть, що таке твердження «спрямоване на поширення страху та паніки серед населення».

Окрім того, у статті міститься неправдива інформація, яка подається як факт, кажуть в уряді. Зокрема констатується, що 31 травня було ухвалено рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення у 2 рази. 

У Міненерго це назвали «відвертою брехнею і маніпуляцією» та наголосили, що розмір тарифу збільшився на 63% і «є велика різниця» між 60 та 100%. 

«Щоб надати матеріалу видимість достовірності, у статті змішуються правдиві і фальшиві дані та містяться апелювання до емоцій читача», — заявило міністерство.

За даними Міненерго, наразі в українському інфопросторі значно збільшилась кількість інформаційних вкидів, пов’язаних з темою енергетики, які мають ознаки ІПСО і спрямовані на створення соціальної напруги, залякування українців і формування недовіри до дій влади.

Там закликали не поширювати неправдиві наративи й дезінформацію та довіряти тільки офіційним джерелам інформації.

Більше про статтю

У матеріалі від 5 червня Financial Times зазначалося, що удари росії по енергосистемі України, ймовірно, призведуть до того, що українцям доведеться жити в холоді й темряві протягом наступної зими. Зокрема, один із неназваних чиновників заявив, що до зими українці проводитимуть без електрики більшу частину дня.

Як вказувалося у статті, взимку 2022–2023 років російські атаки були спрямовані на розподільчу мережу країни, яку, на думку посадовців та експертів, можна було відносно легко відремонтувати. Але останні обстріли спрямовані на теплові та гідроелектростанції, які буде набагато важче й дорожче відремонтувати, відновити або замінити.

FT також поспілкувалося із секретарем Ради національної безпеки і оборони України Олександром Литвиненком, який заявив, що Україна має намір створити «децентралізовану енергетичну систему». Йдеться про більшу кількість мініелектростанцій, які будуть менш вразливими до російських атак.