До чеської ініціативи щодо снарядів для України готові доєднатися нові країни — міністерка оборони
Чехія продовжує отримувати повідомлення від інших країн щодо бажання доєднатися до ініціативи з постачання боєприпасів українському війську.
Про це повідомила чеська міністерка оборони Яна Чернохова інтерв'ю České noviny.
«У нас на столі інші меморандуми про взаєморозуміння. Країни все ще зв’язуються з нами, і вони хочуть брати участь в ініціативі щодо боєприпасів», — заявила міністерка.
За прогнозами урядовців, до кінця року Україна має отримати близько півмільйона боєприпасів. Чернохова заявила, що донорів має бути достатньо на постійній основі.
Видання вказує, що минулого тижня прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що 15 країн ЄС та НАТО наразі внесли понад 1,6 мільярда євро в цю ініціативу.
Боєприпаси для України
За даними Мінстратегпрому, Україна потребує такої кількості артилерійських боєприпасів, яку не спроможна надати жодна країна, навіть Сполучені Штати. Держава розробляє більш ефективні з економічного погляду способи утримання фронту. А втім, нині діють декілька ініціатив із забезпечення снарядами від міжнародних партнерів України.
Так, відповідно до планів, розроблених на початку 2023 року, ЄС пообіцяв надати Україні мільйон артилерійських снарядів протягом 12 місяців. Проте реалізація ініціативи зіткнулася з проблемами. За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, серед причин — «жалюгідний стан оборонної промисловості» ЄС.
Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель уже назвав новий термін: мільйон обіцяних боєприпасів Україні нададуть до кінця 2024 року.
У лютому Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України з-за кордону. Зазначалося, що це можна зробити за кілька тижнів, але процес потребує фінансування.
Серед знайдених боєприпасів є 500 тисяч снарядів калібру 155 мм, ще 300 тисяч снарядів калібру 122 мм. Такі запаси знайшли у неназваної країни за межами ЄС.
До «чеської ініціативи» із закупівлі боєприпасів для України долучилися близько 20 країн, серед них — Канада, Німеччина, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Бельгія, Фінляндія, Португалія, Швеція, Норвегія, Данія, Нідерланди, Люксембург, Іспанія та Словенія.
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала повідомив, що Прага вже уклала контракт на купівлю 180 тисяч артилерійських боєприпасів для України.