Правозахисниця: Значна частка серед закатованих у полоні захисників — морські піхотинці, які обороняли Маріуполь
З полоненими морськими піхотинцями, які обороняли Маріуполь, у росії поводяться особливо жорстоко. Правозахисники зафіксували, що половина повернутих з полону закатованих тіл належить морпіхам.
Про це розповіла координаторка родин полонених Медійної ініціативи за права людини Олена Бєлячкова під час обговорення в Медіацентрі Україна — Укрінформ.
Бєлячкова зазначила, що МІПЛ підтвердила уже 22 смерті в полоні, але родичі заявляють про 160 випадків. За її словами, найжорстокіше поводження в російському полоні правозахисники фіксують саме з військовими морської піхоти — бійцями 36 бригади та 501 батальйону, які до останнього захищали Маріуполь.
Тіла закатованих захисників повертають переважно з одних і тих самих місць утримань, де найжорстокіші умови, наголосила Бєлячкова.
Вона також розповіла, що тіла передають Україні у такому стані, що експертні установи не завжди можуть встановити причиново-наслідковий зв’язок смерті.
Ганна Бей, дружина військовополоненого Павла Бея, старшого матроса 36 ОБрМП, заявила, що її чоловік втратив у полоні близько 35 кг ваги. Вона каже, що полонених завозять у Мордовську колонію, де найгірші умови утримання, і саме звідти часто повертають тіла закатованих полонених.
Правозахисники та рідні полонених звертають увагу, що 36 бригада та 501 батальйон рідко фігурують в обмінах. Крім того, так звані судові процеси, які росія веде проти оборонців Маріуполя, ускладнюють обмін, оскільки після вироків полонених етапують для відбування незаконного покарання і після цього звільнити їх складно.
Раніше генеральний прокурор Андрій Костін заявляв, що в російському полоні фізичних і моральних тортур зазнають до 90% українських військовополонених.
Він також казав, що понад 2200 українських захисників визнали потерпілими у провадженнях щодо перебування в російському полоні. Понад 500 з них свідчили про застосування фізичного насильства під час допитів, зокрема про катування електрострумом.
Моніторингова місія ООН також опитала 60 українських військовополонених, звільнених цієї зими. Більшість із них розповіли про катування в полоні. Більш ніж половина заявили, що проти них вчиняли сексуальне насильство.