У Мін'юсті розповіли, скільком ув'язненим відмовили у звільненні для участі у війні (ДОПОВНЕНО)

Загалом заяву на дострокове звільнення для участі у війні проти росіян подали 5196 в’язнів. 368 із них відмовили в цьому за станом здоров’я.

Про це розповів міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю Financial Times.

За його словами, від травня Україна звільнила вже 2872 ув'язнених. Попередньо, серед засуджених можна буде набрати приблизно 5000 новобранців, і ця кількість може потроїтися «за найкращих обставин».

Малюська каже, що приєднання до війська колишніх засуджених в Україні відрізняється від такої самої практики у рф «вищими стандартами». Так, у росії серед звільнених для участі у війні були серійні вбивці та ґвалтівники. Водночас в Україні до війська не можуть приєднатися засуджені за тяжкі злочини.

Крім того, ув'язнені повинні пройти низку фізичних і психологічних тестів, а також співбесіди з тюремними та військовими чиновниками. У них також повинно залишатися принаймні три роки до кінця терміну покарання, а їхній вік має бути не більшим ніж 57 років. Якщо ув’язненим таки дозволять брати участь у бойових діях, вони служитимуть у спецпідрозділах до закінчення війни або демобілізації, каже Малюська.

«Зараз йде конкурс, щоб знайти найкращих солдатів [у в’язницях]. З погляду пристосованості [до служби] ці люди кращі за звичайних призовників», — додав міністр юстиції.

Доповнено о 16:35. В інтерв’ю Малюська також сказав, що перші мобілізовані в’язні вирушать на фронт до кінця літа. Однак раніше його заступниця Олена Висоцька в інтерв’ю hromadske казала, що колишні засуджені вже взяли в полон росіянина.

Ми звернулися по коментар до Висоцької, у якому вона пояснила, що якщо в засудженого є бойовий досвід, відповідні навички та знання, то його можуть залучити до виконання бойових завдань раніше.

Також іще в травні заступниця міністра юстиції казала, що не дивно, якщо «вже за два тижні в перших засуджених є бойові успіхи», адже в багатьох із них до потрапляння у в’язницю вже був бойовий досвід. Водночас вона наголосила, що це не означає, що всі звільненні відразу йдуть на бойові завдання.

Мобілізація в’язнів

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію засуджених, а президент Володимир Зеленський 17 травня підписав його. Документ пропонує надавати можливість залучатися до військової служби тим, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями.

Не будуть мобілізовані засуджені за умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство та злочини проти основ національної безпеки. Також корупціонерам не дозволять замінити покарання на можливість воювати.

Водночас у Міністерстві оборони уточнювали, що на мобілізацію засуджених впливатиме не тільки склад їхнього злочину та бажання, а й висновок військово-лікарської комісії, рішення суду про умовно-дострокове звільнення та готовність командира прийняти людину на службу у свій підрозділ.

Голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія припустив, що за новим законом достроково звільнитися від відбування покарання, щоб піти на військову службу, захочуть кілька тисяч засуджених.