Під час обміну в Україну повернувся військовий, що міг співпрацювати з росіянами в полоні. Бригада перевіряє це

Колишній полонений та учасник авіапрориву до Маріуполя Віктор (Лелека) Лахно заявив, що 17 липня обміняли військового, який нібито співпрацював із росіянами в колонії, де утримували українців. У 35 окремій бригаді морської піхоти відреагували. 

Про це Лахно написав в Instagram.

За його словами, військовий начебто брав участь у побитті військових бригади «Азов», співпрацював з адміністрацією колонії, де утримували полонених, а також відмовлявся повертатися до України за обміном і хотів отримати громадянство рф.

Лелека розповів, що звільнений з полону нібито працював на дисциплінарний ізолятор — місце, де здебільшого утримували «азовців» і де їх катували. За даними Лахна, цей чоловік — родом із Херсонщини. Під час полону він буцімто товаришував із працівником дисциплінарного ізолятора Оленівки на прізвисько Кортік, якого Віктор назвав «катом, що закатував дуже багато наших хлопців».

«Він (український військовий — ред.) здавав багатьох, і багато через це постраждало», — розповів Лелека.

Після цього він поширив у своїх Instagram-історіях свідчення від інших людей, які також підтвердили співпрацю бійця з адміністрацією російських місць утримання українських військовополонених. Крім того, за словами знайомих Лахна, обміняли ще одного чоловіка, якого теж звинувачують у побитті українських полонених разом із російськими наглядачами.

Згодом Лахно написав, що росія могла навмисно подати двох військових на обмін, щоб «спровокувати ІПСО різного характеру». Для цього, мовляв, можуть використовувати тези про засудження військовополоненого після обміну.

У 35 окремій бригаді морської піхоти відреагували та запевнили, що нині інформацію про військового ретельно перевіряють. А втім, не уточнили, про кого саме з двох бійців йдеться.

«У разі підтвердження викладених у медіа фактів, будуть ухвалені відповідні рішення в межах чинного законодавства», — запевнили там. 

hromadske зверталося по коментар у Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Там розповіли, що в них немає функції слідчого органу. Усі питання щодо того, яких саме людей повертають із полону, у Коордштабі закликали ставити Службі безпеки.

Більше про обмін

17 липня Україна та росія провели черговий обмін військовополоненими, під час якого вдалося повернути 95 українських військових.

Серед повернених — воїни ЗСУ, Національної гвардії та прикордонники. За словами Зеленського, посередником в обміні виступили Об’єднані Арабські Емірати.

У Координаційному штабі розповіли, що серед звільнених 23 людини боронили Маріуполь (з них 13 — оборонці «Азовсталі»). З початку повномасштабного вторгнення цей обмін став уже 54-м. Загалом із російського полону вже повернули 3405 людей.