Зеленський у сильнішій позиції, ми підходимо до точки початку переговорів — президент Фінляндії

У війні росії з Україною наближається момент, коли можна починати переговори. Український президент Володимир Зеленський зараз перебуває в сильнішій позиції.

Таку думку висловив президент Фінляндії Александр Стубб в інтерв’ю Le Monde, яке цитує Eurasia Business News.

За його словами, Зеленський «правильно розігрує свої карти», він та загалом Україна «зараз у набагато сильнішій позиції, ніж два місяці тому». Стубб пояснив, що зараз Україна отримує потрібну військову та фінансову допомогу, і ситуації, «близької до відчаю» через блокування допомоги зі США, зараз немає.

«Від самого початку він (Зеленський — ред.) прагнув перехопити ініціативу в дискусійному процесі. Зараз м'яч на полі росії», — каже фінський президент, маючи на увазі, що зараз настала черга росії реагувати на пропозиції миру, які висуває Україна.

Водночас Стубб наголосив, що початок переговорів не означає, що Україна має йти на поступки: «Потрібно розрізняти можливий дискусійний процес, який не є самоціллю, і мир».

На думку президента Фінляндії, росія повинна вивести свої війська з України для досягнення миру. А допомогти в мирному врегулюванні може лідер Китаю Сі Цзіньпін, який «займає сильну позицію щодо росії», переконаний Стубб.

Дипломатичний шлях України

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що Київ хоче розробити план щодо завершення війни й паралельно посилювати свої можливості на полі бою. Він пояснював, що в разі продовження тиску на росію її можна змусити до дипломатичного врегулювання.

Україна вже провела перший Саміт миру у Швейцарії, глава держави заявляв, що після його завершення минуть «місяці, а не роки» до проведення наступної конференції. Деякі країни вже висловили свою цікавість у його проведенні.

Водночас щодо участі в ньому росії Зеленський казав, що це означатиме готовність москви завершити війну. А міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповідав, що росію можна долучити до другого Саміту миру за форматом «зернової угоди» — коли Україна вела перемовини з Туреччиною та ООН, а ті комунікували з москвою. Кулеба пояснив, що Київ не бажає прямих контактів з російською стороною.

А втім, у російському Міністерстві закордонних справ казали, що росія не планує брати участь у другому Саміті миру. Захід там назвали «спробою реабілітуватися за провал» під час першого Саміту у Швейцарії, а «формулу миру» президента Зеленського — «безвихідною й ультимативною».