Чи здатні F-16 переломити хід війни?

Тепер це підтвердив і президент F-16 в Україні. А російська влада оголосила премію розміром 15 мільйонів рублів за перший збитий український F-16. Фактично це буде перше протистояння західних і російських літаків у реальній війні.

Отримання F-16 непересічна подія, якій передувала дворічна робота великої групи людей: громадських активістів, політиків, експертів, зокрема й від НАКО (наші експерти адвокатували надання винищувачів під час поїздок до Вашингтона). 

Є тут і велика заслуга Андрія Пільщикова (Джуса), світла пам’ять та повага. Він, бувши професійним пілотом, допоміг зрозуміти, який тип літаків потрібен Україні й чому. Англомовний Андрій їздив до Вашингтона, демонструючи, що наші пілоти абсолютно гідні того, аби кермувати такою технікою. 

За підрахунками Forbes, з урахуванням намірів Бельгії загальна кількість F-16, які може отримати Україна, 85 штук. Що ж це за літаки?

F-16 найпоширеніший бойовий літак у світі. З моменту їхньої появи в 1976 році було виготовлено понад 4600 одиниць. Станом на початок 2024-го на активній службі перебувають 2145 бортів, вони становлять 15% від усіх бойових літаків у світі.

Україна отримує літаки модифікації F-16 AM/BM Block15 MLU. Що це означає?

Існують різні версії літака F-16 із літерами від А до F. Кожна літера позначає покоління літака. Варіанти з літерами A, C, E це бойові модифікації, а літери B, D, F позначають покоління навчально-бойових літаків. Загалом є чотири основні покоління винищувачів F-16. Серед них F-16A/B це перше покоління.

Літаки, які отримує Україна, попри свій вік, пройшли глибоку модернізацію за декількома програмами. І на сьогодні є сучасними машинами, які здатні скласти конкуренцію російській техніці в небі.

Позначення Block15 означає модернізацію літака для покращення його льотних та бойових характеристик: встановлено удосконалений радар AN/APG-66 та нову захищену радіостанцію.

MLU наступний етап модернізації. Після всіх етапів модернізації літак отримав додаткові 5000 льотних годин на додачу до закладених під час розробки 8000. Відповідно суттєво збільшився термін експлуатації машини. Для порівняння: російські МіГ-29 мають ресурс 4000 годин. Провели подальше удосконалення радара.  Літаки пристосовані для підвіски високоточної зброї класу «повітря поверхня». До того ж оновлені F-16 можуть застосовувати ракети «повітря повітря» AIM-120.

Що ми матимемо в результаті?

Завдяки озброєнню,  зокрема ракетам  AIM-120, F-16 має певну перевагу над російською авіацією. Порівняння можливостей щодо дальності виявлення літаків противника вказує: з отриманням F-16 Україні не слід очікувати докорінного перелому у протистоянні з російською авіацією. На початковому етапі головними цілями для українських F-16 стануть крилаті ракети та дрони.

Надалі ці літаки зможуть протидіяти вертольотам та штурмовикам типу Су-25. Крім того, F-16AM/BM можуть завдавати ракетно-бомбових ударів, застосовуючи по противнику високоточні бомби та ракети.

Протидіяти російській авіації ті F-16, які отримує Україна, зможуть у взаємодії з літаками дальнього радіолокаційного виявлення. Ми знаємо, що Швеція планує передати Україні два літаки дальнього радіолокаційного виявлення ASC 890. За такої умови дальність виявлення цілей збільшиться до 300–400 км. 

Загалом отримання такої кількості літаків у будь-якому разі посилює спроможності Повітряних сил України. Згадаймо, з якими труднощами стикалася Україна у 2022–2023 роках, щоб отримати хоча б кілька одиниць бойових літаків радянського виробництва.

Тепер Україна за кількістю отримає практично авіаційну бригаду винищувачів. Хоч і старого зразка, але таких, що пройшли серйозну, глибоку модернізацію та відповідають сучасним викликам.


Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою автора.