Що чекати від F16, як зміниться політика США щодо України та чому українкам стало важче розпочинати стосунки. Огляд світової преси

Перша партія довгоочікуваних F-16 в Україні. Ба більше, президент Зеленський підтвердив, що західні винищувачі вже виконують бойові завдання, і запевнив: до кінця року американських літаків побільшає.

Тим часом у самих США на фінішну пряму президентських перегонів виходять республіканець Дональд Трамп і демократка Камала Гарріс — і у їхніх виборчих кампаніях українське питання відіграє не останню роль.

Що пише світова преса про роль F-16, яку стратегію щодо України оберуть кандидати на пост лідера Сполучених Штатів і що українські жінки розповіли іноземним репортерам про стосунки під час війни — дізнавайтесь у матеріалі hromadske.

Краще пізно, ніж ніколи

Британський журнал Economist повідомив, що в липні ЗСУ отримали 10 винищувачів F-16, а ще 10 прибудуть на наші летовища до кінця року. Медіа, не розкриваючи  джерела інформації, додає: решта обіцяних літаків прибудуть до України впродовж 2025 року — також партіями. Загалом так звана «коаліція F-16» на чолі з Данією та Нідерландами передасть нам 79 американських винищувачів.

У коментарі Economist колишній командувач силами США в Європі, генерал Бен Годжес, пояснив, що зараз однією з ключових причин затримки надходження літаків є «жалюгідна» нестача майданчиків для підготовки українських пілотів. Годжес звинувачує «політичне рішення адміністрації Байдена», яка не наважувалася сприяти переозброєнню українських Повітряних сил «через страх ескалації».

Що ж до нових надходжень, за даними газети, американські винищувачі для України оснащують, зокрема, сучасними ракетами класу Тобто такі, які вражають сили у повітрі, а не на землі.«повітря — повітря». Йдеться про озброєння малої та середньої дальності — AIM-9X і AIM-120. Що ж до класу «повітря — земля», слід зауважити високошвидкісні ракети для знищення радарів систем протиповітряної оборони. Тут можна згадати, що таке озброєння — AGM-88 HARM — Сполучені Штати передавали нам ще 2022 року, проте використовували ці ракети на українських винищувачах радянського виробництва, які вповні не могли розкрити їхній потенціал.

Також F-16 на службі ЗСУ можуть нести до чотирьох планерних бомб GBU-39 — їх можна запускати з літака на відстань десятків кілометрів. Ці бомби менші, ніж їхні російські аналоги Керована авіабомба: Тип бомб, оснащених аеродинамічними поверхнями та системою наведення для збільшення дальности дії та підвищення влучності.КАБ і ФАБ, проте вони набагато точніші та мають більшу дальність польоту. Крім цього, F-16 можуть нести Тип озброєння, що є не цільною бомбою, а свого роду контейнером для менших бомб, які розлітаються в небі для збільшення радіуса враження.касетні боєприпаси для використання проти сухопутних військ і бронетанкових з'єднань.

Ба більше, літаки, що отримала Україна, оснащені модернізованими радарами. Завдяки цьому F-16 мають змусити відсунути від лінії зіткнення російські винищувачі-бомбардувальники Су-34, з яких обстрілюють прифронтові міста. 

Багатоцільовий характер F-16 підкреслює здатність вражати морські цілі за сотні кілометрів американськими протикорабельними ракетами «Гарпун». Пригадаємо, що у 2022 році Військово-морські сили України заявляли, що вражали російські кораблі цим типом озброєння, проте тоді це робили вочевидь з наземних установок.

Однак, оскільки кількість F-16 поки невелика, їх наразі застосовуватимуть передусім задля протидії російським атакам дальньої дії. Така оцінка збігається і зі словами головнокомандувача українських Збройних сил Олександра Сирського.

Американські винищувачі справді будуть ефективні у збитті крилатих ракет і «шахедів». Так, проти ворожих ударних Безпілотний літальний апарат.БпЛА має зарадити потужна 20-міліметрова шестиствольна гармата; а проти російських далекобійних крилатих ракет у F-16 є ті таки ракети класу «повітря — повітря».

То чи змінять наші нові літаки хід війни? Попри широкий функціонал американських винищувачів, їхня кількість навряд достатня, щоб витіснити росіян з українського неба. Загалом із 79 обіцяних F-16 щонайменше 10 — двомісні навчально-тренувальні літаки. До того ж частина бортів може бути в поганому стані, а отже слугуватиме джерелом запчастин.

Якщо нічого не зміниться, упродовж декількох років Україна зможе сформувати лише 3 або 4 ескадрильї, кожна з яких матиме по 12-18 літаків. Тоді як для досягнення переваги в повітрі та підтримки широкого наземного наступу ЗСУ потрібно щонайменше 12 таких ескадрилей.

В американській газеті Washington Post погоджуються, що F-16 нині навряд чи щось радикально змінять на полі бою. Втім, оглядачі відзначають, що прибуття довгоочікуваної допомоги нарешті надасть Україні «вкрай необхідну моральну підтримку».

Також у Washington Post звернули увагу, що західні країни з «коаліції F-16» не оприлюднили жодних обмежень щодо використання цих літаків для ударів по росії. Це слугує певним політичним жестом, однак навряд значить, що американські винищувачі справді битимуть углиб території рф. Та й на бойових завданнях біля лінії фронту їх, на думку експертів, зараз не побачать, оскільки кількість літаків поки неспівмірна до кількості російських систем ППО.

«Люди чекають кульмінаційного моменту, коли прилетять літаки, та все кардинально зміниться. Але так не буває. Ми мусимо набратися трохи терпіння, щоб побачити реальні результати», — каже в інтерв'ю Washington Post колишня льотчиця Мішель Керран, яка пілотувала F-16 і здобула звання майора у Військово-повітряних силах США.

Французьке видання Le Monde також наголошує, що наразі обіцяна західними партнерами кількість літаків недостатня, щоб змінити хід російсько-української війни. Оглядачі газети ставлять під сумнів ще й здатність ЗСУ захистити свої аеродроми від російських атак.

На початку липня росія заявила, що знищила п'ять військових літаків під час обстрілу аеродрому в центральній частині України. Після російських авіаударів українські воєнні кореспонденти розкритикували керівництво Військово-повітряних сил, заявивши, що літаки стояли просто неба без достатнього захисту.Le Monde, французька газета 

Разом із тим,  у Le Monde впевнені, що прибуття F-16 усе ж посилить можливості українських Військово-повітряних сил, які тривалий час покладалися на застарілі та подекуди занедбані літаки радянського виробництва. До того ж українські бойові льотчики вже третій рік великої війни чи не щодня мають виконувати завдання в небі, що лише дужче зношує їхню техніку.

Українське питання для Трампа та Гарріс

Авторитетне американське медіа Politico опублікувало велику статтю про ймовірні стратегії кандидатів у президенти США в разі перемоги на виборах у листопаді.

На думку автора статті, якщо виграє Дональд Трамп, він навряд залишить Україну без підтримки, хоча його передвиборча риторика ніби й сигналізує про зворотне. Річ у тім, що ймовірна поразка України та посилення позицій росії в будь-якому разі не відповідають національним інтересам Сполучених Штатів.

Дарма, що найближче оточення 45-го очільника США, включно з його потенційним віцепрезидентом Джеймсом Венсом, не вважає Україну «американською проблемою» і наполягає на припиненні чи принаймні суттєвому послабленні підтримки Києва. Сам кандидат від республіканців досі не визначився зі своєю зовнішньополітичною стратегією. Автор статті нагадує, що саме попередня адміністрація Трампа 2017 року озброїла ЗСУ FGM-148 Javelin — американський переносний протитанковий ракетний комплекс багаторазового використання, ракета до якого має ракета має теплову голівку самонаведення, що дозволяє оператору ПТРК змінити позицію відразу після пострілу.«джавелінами», які на початку повномасштабного вторгнення відіграли ключову роль у зупинці просування російських загарбників.

Що ж до кандидатки від демократів, то в Politico певні, що Камала Гарріс продовжуватиме курс Джо Байдена, проте може дещо змінити підхід. Якщо чинна віцепрезидентка стане повноцінною господаркою Резиденція глави США у Вашингтоні. Часто використовується на позначення перебування на посаді очільника Сполучених Штатів.Білого дому,  її адміністрація може суттєво відрізнятися від адміністрації президента Байдена — зокрема, та її частина, що відповідає за міжнародну політику. Тож за такого сценарію Україні варто очікувати на свіжі ідеї та нові можливості.

Гарріс у своєму підході до війни майже напевно не покладатиметься на тих самих людей, що й Байден. Це може бути на краще для України.Politico, американська газета

Говорячи про потенційні зміни в зовнішньополітичній доктрині демократів, Politico критикує Джо Байдена, який «не поспішав з постачанням зброї Україні», а потім накладав обмеження на її використання. Американський лідер, очевидно, боїться ескалації у відносинах з росією з огляду на її величезний ядерний арсенал. На думку автора статті, такий страх уповні не виправданий. Тож ця обережність і нерішучість Байдена лише «розхитувала нерви в Києві» та знижувала здатність України до ефективного спротиву агресії.

У питаннях зовнішньої політики 46-й президент Сполучених Штатів покладається на невелику команду, ключові ролі в якій відіграють радник з національної безпеки Джейк Салліван, його заступник Джонатан Файнер і державний секретар Ентоні Блінкен. Жоден із них не залишиться в новій адміністрації, якщо Камала Гарріс переможе на виборах.

Водночас сама кандидатка від демократів, яка підмінила у перегонах Байдена менш як місяць тому, не мала достатньо часу окреслити контури своєї стратегії стосовно російсько-української війни. Тож поки що Гарріс — чиста дошка, на яку можна проєктувати будь-які надії та тривоги, підсумовує автор статті.

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Стосункова криза українських жінок

Американська газета New York Times опублікувала репортаж з України, присвячений «кризі у сфері знайомств», оскільки все більше чоловіків долучаються до Сил оборони. Журналісти поспілкувалися у Києві з місцевими жінками про труднощі, з якими вони стикаються у пошуках пари. 

Хоча кохання може здаватися другорядним на тлі ракетних обстрілів і перебоїв з електропостачанням, багато українців кажуть, що потребують романтичних стосунків, які допоможуть їм впоратися з травмою війни.New York Times, американська газета

Десятки тисяч чоловіків загинули. Ще більше — перебувають на лінії фронту, деякі втекли з країни, а інші — неохоче залишають свої домівки, боячись, що їх зупинять на вулиці та мобілізують. Репортери пишуть, що чоловіків на вулицях українських міст помітно поменшало.

Українська психотерапевтка та сексологиня Маргарита Стельмашова коментує: «Залишився невеликий відсоток чоловіків, які готові до стосунків і хочуть їх». За її словами, велика війна значно ускладнила формування довготривалих стосунків. Зокрема, багато бійців переживають психологічний стрес, який впливає і на інтимні стосунки.

Кілька жінок у розмові з журналістами поділилися, що бояться зустрічатися з військовослужбовцями, адже ті ризикують у будь-який момент зазнати важких поранень або загинути.

Зіткнувшись із новою проблемою, деякі жінки вдаються до більш проактивних кроків. Наприклад, частіше використовують додатки для знайомств або ходять на «швидкі побачення».

«Війна руйнує стосунки. Це любовна криза», — каже 36-річна Світлана. Вона — працівниця ІТ-компанії, і нещодавно вперше брала участь у швидких побаченнях. 

У кафе в центрі Києва жінки сиділи за столиками, позначеними табличками з номерами, а чоловіки по черзі проводили п'ятихвилинні бесіди. Кожна розмова починалася з того, що люди обмінювалися анкетами, у яких детально описували свої інтереси. Цього разу захід відвідали лише 26 чоловіків, тоді як зазвичай приходили щонайменше 30. 

New York Times робить висновок, що в Україні посилюється тенденція до зменшення кількості чоловіків, які через непевність у своєму майбутньому не готові будувати довгострокові стосунки. 

Декілька українок, які виїжджали за кордон після повномасштабного вторгнення, поділилися, що їм було набагато легше зустрічатися з іноземцями, які не стикалися із загрозою війни.

35-річна Катерина, яка часто виїжджає з України, додає, що під час подорожей за кордон її вражає «сюрреалізм подвійної реальності». У розмові з журналістами жінка бідкається: «Чому наші чоловіки повинні так страждати, коли жінки можуть просто поїхати за кордон і випити мартіні в Мілані?».

Звісно, навіть під час війни є місце коханню й стосункам. Досі люди починають палкі романи, святкують весілля, розбудовують сім’ї. Однак кількість шлюбів За даними уряду, 2023 рік став другим за найменшою кількістю нових шлюбів за останнє десятиліття.не зростає, а кількість розлучень більшає. Зрештою меншає й кількість нових українців: 2023-й став роком із найнижчим рівнем народжуваності за останнє десятиліття.