WSJ: Німеччину обурило, що Польща не арештувала українця, нібито причетного до підриву «Північного потоку»
Між Польщею та Німеччиною виникла суперечка після того, як у ЗМІ з’явилася інформація про те, що підрив газопроводів «Північний потік» у 2022 році начебто здійснили українці. Варшава нібито мала заарештувати одного з підозрюваних, однак він устиг втекти до України.
Про це пише Wall Street Journal.
Ще в червні німецька влада видала ордер на арешт одного з підозрюваних членів екіпажу яхти, на якій начебто пливли до місця підриву газопроводів.
Польська прокуратура в офіційному листі німецьким колегам повідомила, що підозрюваний, ім’я якого публічно не оголошували, покинув країну. Як пише WSJ, він виїхав до України, що обурило німецьку владу.
У листі польська прокуратура також запитувала, чи німецькі слідчі досі зацікавлені в проведенні обшуку будинку підозрюваного поблизу Варшави. За словами людини, знайомої зі справою, німецька влада розцінила цей лист як «іще більшу образу» після того, як Варшава не виконала ордер на арешт.
Польські правоохоронці пояснювали, що не заарештували підозрюваного відразу, оскільки німецькі колеги, мовляв, припустилися помилки, не внісши адресу підозрюваного до європейського реєстру. А втім, у Німеччині це заперечують.
На тлі суперечки між Варшавою та Берліном польський прем’єр Дональд Туск заявив, що «ініціатори й покровителі» газопроводів, маючи на увазі Німеччину, повинні «попросити вибачення і замовкнути».
Водночас, як пише WSJ, деякі німецькі слідчі та політики кажуть, що польська влада навмисно намагалася зірвати розслідування підриву газопроводів.
Так, Варшава начебто ще минулого року відмовилася надати записи з камер відеоспостереження яхти, яка була пришвартована в польському порту, а також заявила, що не зможе арештувати підозрюваного, доки Служба внутрішньої безпеки країни не розгляне цю справу.
На зустрічі німецьких та польських урядовців у Варшаві 2 липня польський чиновник начебто сказав своєму німецькому колезі, що всі потенційні підозрювані, які могли знищити трубопроводи, «повинні отримати медалі», а не арешт. Тим часом журналісти WSJ стверджують, що всі фігуранти німецького розслідування перебувають в Україні, яка не видає своїх громадян.
Більше про підрив «Північних потоків»
Wall Street Journal із посиланням на джерела заявила, що операцію з підриву газопроводів «Північний потік» у 2022 році спланували кілька високопоставлених українських військових і бізнесменів. А здійснили на звичайній прогулянковій яхті та за відкритими картами морського дна.
За даними видання, президент України Володимир Зеленський спочатку нібито схвалив план. Але наступного місяця нідерландська військова розвідка MIVD дізналася про операцію та попередила ЦРУ, а США негайно поінформували Німеччину.
ЦРУ також попередило офіс Зеленського припинити операцію, тож Зеленський нібито наказав Залужному припинити її. Але генерал, за даними WSJ, проігнорував наказ.
Наразі Федеральна генеральна прокуратура Німеччини видала ордер на арешт українця Володимира З. у справі про підрив трубопроводів «Північний потік». Його мали затримати у Польщі, де він жив, та він встиг виїхати до України. Підозрюваними оголосили ще двох громадян України, зокрема жінку.