Норвегія дозволила Україні виробляти артснаряди за своїми технологіями. Це вже друга подібна ліцензія

Уряд Норвегії дозволив передати свої оборонні технології Україні щодо виробництва артилерійських снарядів 155-мм. Осло також профінансує процес. 

Про це повідомили в уряді країни.

Норвезький премʼєр-міністр Йонас Гар Стере наголосив, що Україна має велику потребу в артилерійських боєприпасах. Так, уряд бачить, що важливо зміцнити здатність українців виробляти сучасні артилерійські боєприпаси у своїй країні.   

Норвезько-фінська компанія Nammo уклала угоду, яка сприяє налагодженню ліцензійного виробництва 155-мм артилерійських снарядів в Україні власними силами та для свого війська. Як зауважив очільник українського Мінстратегпрому Олександр Камишін, перемовини тривали давно.

В уряді Норвегії кажуть, що ще в березні дозволили норвезьким оборонним компаніям звернутися до Міністерства закордонних справ за ліцензією на передачу технологій Україні, серед тих, хто подав заявку, і Nammo.

Камишін зазначив, що це вже друга ліцензія на виробництво снарядів 155 калібру в Україні — першою була ліцензія від KNDS/Nexter.

«Ми завжди будемо вдячні партнерам за допомогу у вигляді снарядів, але ще більше ми вдячні за підтримку саме локального виробництва. Виробляти якнайбільше снарядів в Україні важливо як з точки зору ефективності та логістики, так і з точки зору економіки», — заявив міністр.

Боєприпаси для України

За даними Мінстратегпрому, Україна потребує такої кількості артилерійських боєприпасів, яку не спроможна надати жодна країна, навіть Сполучені Штати. А втім, нині діють декілька ініціатив із забезпечення снарядами від міжнародних партнерів України.

Так, у лютому Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України з-за кордону. Серед знайдених боєприпасів є 500 тисяч снарядів калібру 155 мм, ще 300 тисяч снарядів калібру 122 мм. Такі запаси знайшли в неназваної країни за межами ЄС.

Згодом у межах проєкту Прага відшукала понад мільйон боєприпасів.

До «чеської ініціативи» із закупівлі боєприпасів для України долучилися близько 20 країн, серед них — Канада, Німеччина, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Бельгія, Фінляндія, Португалія, Швеція, Норвегія, Данія, Нідерланди, Люксембург, Іспанія та Словенія.

Перші боєприпаси з «чеської ініціативи» почали постачати в червні. Упродовж наступних двох місяців в Україну доставлять 100 тисяч артснарядів, а до кінця року — 500 000 боєприпасів.

Окрім того, Чехія планує продовжити механізм із закупівлі артилерійських снарядів для українського війська у 2025 році.