«Потрібно захищатися, а не займатися активізмом»: ОК «Захід» відреагувало на СЗЧ Гнезділова

У війську розкритикували публічне рішення бійця 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергія Гнезділова самовільно залишити частину.  Там вважають, що це позначиться на боєздатності підрозділу.

Про це йдеться у заяві оперативного командування «Захід».

Там визнали, що кінцевий строк військової служби є проблемою, але для її розвʼязання потрібно перемогти у війні. В ОК зазначили, що в дискусії щодо демобілізації втратилася «одна важлива деталь — росія». 

«Ніхто не вигадав просто так мобілізувати мільйон українців. Ніхто не хоче витрачати більшу частину бюджету на армію. Ніхто не підтримує закриті кордони. Це робиться не тому, що хтось хоче погратися. Це робиться, тому що ми повинні це робити. Тому що є ворог. Є росія», — йдеться у заяві. 

На думку командування, нині проблема полягає у тому, що українцям «потрібно захищатися, а «не займатися громадським активізмом». 

«Захід» додав, що активізм «залишився в часі Революційний парламент України, який керував українським національним рухом. Діяв з березня 1917 року до квітня 1918-го. За час при владі Центральна Рада устигла видати 4 Універсали, які визначили етапи створення Української держави — від автономної до самостійноїЦентральної Ради», яка розпустила армію. Там пригадали, що після того на українські території «прийшли більшовики й провели репресії, Голодомор, депортації, війни і знову репресії».

В ОК зауважили, що кожен солдат виконує свою функцію і відіграє значну роль у підрозділі. А от СЗЧ призводить до «погіршення ефективності обороноздатності» тих людей, з якими Гнезділов воював. 

«Тобто він ставить під удар не себе, а саме своїх конкретних побратимів. Хтось має відпрацювати і за себе, і за нього», — заявили там.

Більше про СЗЧ Гнезділова

Військовослужбовець 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину. Так він прагне привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську та того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.

На думку Сергія, нині державна політика в питанні демобілізації відсутня: «Складається враження, що це війна лише тих, хто колись на неї прийшов». 

Водночас він нагадав, що 65 стаття Конституції передбачає, що «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України […] є обов'язком громадян України».

Сергій переконаний, що питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на фронті — «питання національної безпеки». Своїм вчинком він хоче донести до влади та суспільства «необхідність розмови» та розвʼязання цієї проблеми.

За його словами, поки що офіційної реакції на його рішення не було. Він також запевнив, що попередньо ні з ким не координував рішення про «публічне СЗЧ».

У 56 окремій мотопіхотній Маріупольській бригаді вже почали службове розслідування щодо СЗЧ Гнезділова.

Яка відповідальність за СЗЧ

Під СЗЧ законодавство має на увазі самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби. Фактом СЗЧ може бути те, що боєць протягом трьох днів без поважних причин не з'явився на службу — наприклад, із відрядження, відпустки чи лікарні.

Стаття 407 Кримінального кодексу України передбачає різні покарання за доведені факти СЗЧ, залежно від того, як довго бійця не було на місці. Та лиш частина пʼята — єдина, яка стосується вчинення злочину під час воєнного стану. Покарання там — від 5 до 10 років увʼязнення.

В серпні народні депутати ухвалили в цілому законопроєкт, яким пропонували не карати тих військових, які вперше дезертували або самовільно залишили частину, однак згодом виявили бажання повернутися на службу.