Скільки справ про СЗЧ розслідують правоохоронці? В Офісі генпрокурора назвали кількість
Лише від початку 2024 року в Україні зареєстрували понад 35 тисяч кримінальних справ про самовільне залишення частини (СЗЧ). Це удвічі більше, ніж за весь попередній рік, і втричі більше, ніж за той самий період торік.
Про це розповіли в Офісі генерального прокурора на запит «Української правди».
Так, від січня по вересень 2024-го зареєстрували 35 307 кримінальних проваджень, тоді як від січня по вересень 2023-го таких справ було 11 625, тобто утричі менше. За весь минулий рік кількість таких справ становила 17 658.
Крім того, за останній рік зросла й кількість проваджень, відкритих за статтею про дезертирство. Від січня по вересень 2024-го відкрили вже 18 196 таких справ, хоча за той самий період минулого року їх було лише 4691.
Утім, до судових вироків доходить в декілька десятків разів менше справ від загальної кількості, а загальна кількість випадків СЗЧ і дезертирства залишається державною таємницею.
Більше контексту
11 жовтня Печерський райсуд Києва відправив військовослужбовця 56 ОМБр Сергія Гнезділова під варту на два місяці без права внесення застави. Його підозрюють у дезертирстві.
Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину, аби привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську й того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.
На думку Сергія, нині державна політика в питанні демобілізації відсутня: «Складається враження, що це війна лише тих, хто колись на неї прийшов».
Він переконаний, що питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на фронті — «питання національної безпеки». Гнезділов каже, що своїм учинком хоче донести до влади та суспільства «необхідність розмови» та розвʼязання цієї проблеми.
Після цього інциденту в 56 бригаді почали службове розслідування, а правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 408 Кримінального кодексу України — дезертирство. В умовах воєнного стану за це передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 5 до 12 років.