«Проблему СЗЧ не вирішити покращенням якості підготовки» — представник Генштабу
Збільшення кількості випадків самовільного залишення частини показує проблеми не в якості підготовки новобранців, а мотивації загалом.
Про це сказав заступник начальника Головного управління доктрин і підготовки Генерального штабу ЗСУ Євген Межевікін на брифінгу, який стосувався змін в організації бойової підготовки в ЗСУ.
«Потрібно розуміти причини СЗЧ тими особами, які це здійснили. Дуже багато таких, хто каже, що недостатньо навчений. Але ми знаємо, що в деяких військовослужбовців, навіть якщо вони пів року проходитимуть підготовку, просто немає бажання взагалі брати участь у захисті своєї держави. Тобто є така категорія людей, з якою боротися через покращення якості підготовки немає сенсу — це не призведе ні до чого», — певен Межевікін.
Водночас, за його словами, у Генштабі є «деяка аналітика і бачення» щодо проблеми із СЗЧ у війську, однак це не його напрям.
Полковник лиш додав, що зараз відпрацьована процедура прийому та перепідготовки тих, хто самовільно залишив частини. Є ті, хто повертається на службу самостійно, але також є ті, кого повертають з «певною роз'яснювальною роботою». Для цієї категорії військових запровадили деякі зміни.
«Вони в батальйонах резерву будуть проходити підготовку і далі повертатися не у свої військові частини, звідки здійснили злочин (я вважаю, що це саме злочин), а буде розподіл в іншу військову частину», — каже представник Генштабу.
Більше контексту
11 жовтня Печерський райсуд Києва відправив військовослужбовця 56 ОМБр Сергія Гнезділова під варту на два місяці без права внесення застави. Його підозрюють у дезертирстві.
Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину, аби привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську й того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.
На думку Сергія, нині державна політика в питанні демобілізації відсутня: «Складається враження, що це війна лише тих, хто колись на неї прийшов».
Він переконаний, що питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на фронті — «питання національної безпеки». Гнезділов каже, що своїм учинком хоче донести до влади та суспільства «необхідність розмови» та розвʼязання цієї проблеми.
Після цього інциденту в 56 бригаді почали службове розслідування, а правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 408 Кримінального кодексу України — дезертирство. В умовах воєнного стану за це передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 5 до 12 років.