Соратники кадирова фактично грабують металургійний завод Маріуполя під патронажем кремля — WSJ
Соратники глави Чечні рамзана кадирова вивозять і розпродають майно металургійного комбінату імені Ілліча в окупованому Маріуполі.
Про це пише Wall Street Journal з посиланням на слова менеджерів заводу та документацію.
Як зазначається, із заводу розпродають сучасне металургійне обладнання, вивозять металолом до росії для користування автовиробників під санкціями, перевозять промислові гази для космічної програми рф тощо.
Невдовзі після захоплення Маріуполя росіянами із заводу почала експортувати сталь новостворена компанія ТОВ «ММК імені Ілліча». Її зареєстрували в серпні 2022 року двоє чоловіків, один з яких значиться як Валід Корчагін.
Розслідувачі WSJ (а також BBC) називають його ймовірним сином Вахіта Геремєєва — відомого у Чечні чиновника та рідного брата сенатора Ради Федерації Сулеймана Геремєєва. Геремєєви — родичі депутата Держдуми від Чечні Адама Делімханова, який, своєю чергою, вважається найближчим соратником кадирова.
Корчагін також веде бізнес у родовому селі соратників рамзана кадирова, писало BBC.
Рівноправним партнером Корчагіна в цій компанії називають Юрія Мурая — жителя Макіївки, з яким, за даними розслідувачів пов’язані кілька юросіб, зареєстрованих в «ДНР».
WSJ зазначає: корпоративне захоплення заводу Ілліча тим самим кланом, який захопив його військовим шляхом, відображає давню практику ПВК «Вагнера» в Африці, який надавав найманців в обмін на контроль над цінними природними ресурсами. Журналісти навіть отримали фото входу до заводу, де висить портрет Кадирова.
У березні окупанти заявили, що за 6 місяців вивезли із заводу 130 000 тонн побічних продуктів заліза. Їхні потенційна вартість — 16 мільйонів доларів. «Метінвест» — український власник заводу — заявив також, що окупанти демонтували виробничу лінію вартістю 220 мільйонів доларів і відправили її до росії.
Геремєєв заявив, що наразі цехи комбінату можуть переробляти лише залишки металолому та побічних продуктів, але він працює над відновленням роботи металургійних заводів до 2026 року та «хоче захистити Ілліча від мародерства».
Про завод Ілліча
За даними «Метінвесту», підприємство співпрацювало з більш ніж 90 країнами та мало понад 14 тисяч працівників. 13 лютого 2022 року металургійний комбінат імені Ілліча відзначив своє 125-річчя.
Перед повномасштабним вторгненням там тривало будівництво нового комплексу повітророзподільної установки. Вартість цього проєкту була понад 55 млн доларів. Також завод продовжував безоплатно відвантажувати кисень у лікарні для терапії пацієнтів, хворих на COVID-19.