Якщо Зеленський буде готовий до переговорів з росією, США його підтримають — Держдеп

Рішення про початок переговорів із росією має ухвалювати президент України Володимир Зеленський, але США готові його підтримати в цьому. Водночас росія поки не може запропонувати умови, на які погодиться Зеленський.

Про це речник Державного департаменту США Метью Міллер сказав на брифінгу.

Так він відповів на запитання, чи сприяла б адміністрація чинного президента Джо Байдена переговорам на тлі заяв новообраного президента Дональда Трампа закінчити війну в Україні за 24 години.

Міллер сказав, що давня політика адміністрації Байдена передбачає, що рішення про початок переговорів ухвалює український президент. Адже це не те, до чого США «або будь-яка інша країна повинні його підштовхувати».

«Якщо президент Зеленський вирішить, що він хоче розпочати переговори, звичайно, ми підтримаємо це. […] І ми підтримаємо його в будь-якому процесі, щоб спробувати забезпечити справедливий і міцний мир, але це, зрештою, його рішення, а не наше», — сказав речник Держдепу.

Однак, на його думку, російський лідер володимир путін продовжує робити заяви, які не вказують на його готовність припинити захоплення української території. Натомість він запропонує переговори, де «отримає все, що хоче, а Україна не отримає нічого». Тому, мовляв, Зеленський не був би зацікавлений у таких переговорах.

Чого вимагає путін?

Від російського лідера та його представників неодноразово лунали заяви, у яких росію змальовують готовою до перемовин для врегулювання війни в Україні, які не відбуваються, бо того нібито не хоче Київ.

Насправді ж путін вимагає відмови Києва від вступу в НАТО та визнання на міжнародному рівні Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей і Криму російськими територіями.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) казали, що прийняття умов російського лідера дало б зрозуміти, що територіальна цілісність України є предметом обговорення. А цей прецедент дав би кремлю можливість просувати подальші територіальні поступки від України й узагалі оскаржувати ідею української державності.

Колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба казав, що Україна готова до переговорного процесу з росією «на певному етапі», коли та буде готова вести їх доброчесно. Наразі такої готовності з російського боку не спостерігається, зазначав Кулеба.