Сікорський: У ЄС готові взяти на себе тягар підтримки України, якщо США скоротять допомогу

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський стверджує, що найбільші країни Європейського Союзу були б готові надавати Україні військову та фінансову допомогу, якщо США скоротять підтримку після приходу до влади нової адміністрації на чолі з Дональдом Трампом. 

Про це він заявив після зустрічі з міністрами закордонних справ Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії та Іспанії, цитує Wprost.

За словами Сікорського, колеги погодилися, що Європа повинна взяти на себе «більше відповідальності за власну безпеку». Зокрема, через більш збалансований розподіл «тягаря» всередині НАТО. 

Зміцнення європейського оборонного потенціалу має йти пліч-о-пліч зі збереженням зобов’язань США щодо покращення безпеки в регіоні, зазначив міністр.

Сікорський також розглянув можливості посилення підтримки України з майбутньою верховною представницею ЄС із закордонних справ Каєю Каллас.

«Я з вдячністю відзначаю готовність найбільших країн ЄС узяти на себе тягар військової та фінансової підтримки України в контексті можливого скорочення участі США», — заявив він.

За словами міністра, учасники зустрічі погодилися, що нав’язування Україні мирних рішень, які суперечать її інтересам або не сприймаються суспільством, «негативно вплине на стабільність країни». Тож сценарії вирішення війни мають бути розроблені у тісній співпраці з Києвом.

Міністри також підтримали збереження та посилення санкцій проти росії, поки вона не покине українські території та не покриє витрати на відновлення країни. 

«Ми не маємо ілюзій, путінська росія залишатиметься однією з найсерйозніших загроз безпеці. Не тільки для Європи, а й для світового порядку. […] Ми повинні рішуче протидіяти її імперським амбіціям», — заявив Сікорський.

Ще на початку листопада на саміті у Будапешті європейські лідери закликали Дональда Трампа зберегти підтримку України, уникати торгівельних воєн та утриматися від порушення світового порядку після його перемоги на президентських виборах у США.

Трамп і війна в Україні

Під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово стверджував, що «закінчить війну», якщо буде переобраний, не розкриваючи, що саме робитиме. Одного разу він заявляв, що зможе припинити війну за 24 години, зокрема завдяки своїм хорошим стосункам з українським президентом Володимиром Зеленським та російським лідером володимиром путіним.

Reuters писав, що радники Трампа представили план, згідно з яким той у разі переобрання надаватиме Україні додаткову військову допомогу, тільки якщо Київ погодиться на переговори з москвою. Окрім цього, кандидат у президенти США заявляв, що зупинить фінансову допомогу Україні.

На дебатах із Джо Байденом 28 червня він назвав «неприйнятними» вимоги путіна про виведення українських військ з окупованих регіонів та відмову України від вступу до НАТО. Джеймс Ді Венс, якого Трамп обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти, озвучив протилежну думку, запропонувавши замороження бойових дій на теперішній лінії фронту та відмову України від вступу до НАТО.

Уже після обрання Трампа видання Wall Street Journal писало про ще один план, який запропонували радники Трампа. Він передбачає, що Київ пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років, а США в обмін на це й далі надсилатимуть Україні зброю. росія і Україна нібито мали б погодитися на демілітаризовану зону в понад 1200 км.

Газета зазначала, що вирішувати, за якою з пропозицій щодо врегулювання війни вести політику, має сам Трамп. Якої з цих стратегій він буде дотримуватися і чи робитиме він це взагалі, залишається незрозумілим.