150 тисяч переселенців повернулися в окупацію, бо не отримали допомоги від держави — депутат

В Україні серед близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на окуповані території вже повернулися 150 тисяч. Зокрема, кожен третій маріуполець, що залишив місто після його окупації, згодом туди повернувся.

Про це розповів народний депутат і член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко.

Так, він вважає «жахливими цифрами», коли серед 200 тисяч мешканців Маріуполя 67-70 тисяч повернулися додому в окупацію.

За словами Ткаченка, переселенці не змогли почати нове життя на території, підконтрольній Україні. Там вони, мовляв, не отримали житла, соціальної підтримки, компенсацій та роботи.

Депутат також вказує на скептичне ставлення роботодавців до ВПО, через що ті або взагалі не можуть знайти роботу, або вона низькооплачувана, часто не перевищуючи 8-12 тисяч гривень.

Причому, коли переселенці починають працювати, вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на житло. А безплатного житла для ВПО дуже мало.

Загалом в Україні тепер трохи більше тисячі місць для проживання переселених громадян, хоча раніше їх було близько 4 тисяч. Деякі з тих, що лишилися, мають умови «часто далекі від стандартів», каже депутат.

Він додає, що вимагатиме від уряду повернути правила, що існували до березня — тоді ВПО надавали компенсації за житло у 2-3 тисячі гривень. А з березня цих виплат позбавили дві третіх переселенців: «І це грубо суперечить заяві президента про збереження виплат ВПО у 2024 році».

Раніше голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк також казала, що переселенці, не отримавши допомоги з житлом, «просто повертаються в окупацію». Вона заявила, що державна політика щодо підтримки ВПО «фактично повністю провалена».

Переселенці в Україні

За даними Міністерства соціальної політики, станом на 22 жовтня в Україні нараховувалося 4,6 млн переселенців, що на 300 тисяч менше, ніж було на початку року. Найбільше ВПО зареєстровано в Донецькій та Харківській областях.

З початку повномасштабної війни уряд підтримував громадян, які змушені були стати ВПО, запровадивши допомогу на проживання.

З 1 березня виплати продовжили, проте не всім. Першочергово — тим людям, які не мають можливості працювати, доглядають дітей або важкохворих чи людей з інвалідністю, не мають доходів чи мають низькі доходи.

У 2025 році допомогу переселенцям не планують збільшувати, але хочуть надати субсидію на оренду житла, повідомляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль.