Зеленський: Іноземний контингент в Україні не може бути єдиною гарантією безпеки
Президент Володимир Зеленський заявив, що європейський контингент на території України міг би стати частиною гарантій безпеки, але не може бути єдиною гарантією, бо цього недостатньо.
Про це він сказав журналістам після зустрічі з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском.
Зеленський повідомив, що наразі в обговореннях іноземних військ ідеться про «загальні речі». Питання планують обговорити з лідером Великої Британії, його порушували з балтійськими партнерами. Однак президент наголосив, що треба мати «повну мапу гарантій», де іноземний військовий контингент може стати його частиною.
«Питання — який це контингент, яких країн, що це кількісній і якісний склад, де він буде розташований. Не вітринна якась історія, а реальна спроможність», — сказав Зеленський.
Він наголосив, що це насамперед мають бути інструктори з великою програмою тренування та навчання українських військових на території України.
Зеленський додав, що також необхідно буде враховувати спроможності української армії та «оборонки».
«Навіть після війни ми маємо розуміти, з ким ми маємо справу. Зараз близько 600 тисяч російського контингенту на території України. Українська армія — 880 тисяч, але вони захищають усю територію… На деяких напрямках у [росіян] є кількісна перевага. Коли закінчиться війна, маємо розуміти, що таке контингент інших країн, […] яка буде армія України. Саме така велика армія сьогодні стримує ворога», — сказав Зеленський.
Він додав, що частиною домовленостей має бути те, як зберегти велику українську армію, яку президент назвав нині «єдиною гарантією безпеки».
Окрім того, до гарантій безпеки має увійти питання зброї. За словами Зеленського, українське виробництво нині покриває 33-34% всієї зброї в Україні, яка потрібна на рік (раніше було менше ніж 10%), близько 30% — Європа та близько 40% — США.
Зеленський заявив, що нині росія в багатьох аспектах виробляє або має більше техніки, ніж Україна. Це при тому, що у Європи більше заводів військової спрямованості. На думку президента, Європа може у 2-3 рази збільшити своє виробництво.
«Чому Європа сьогодні виробляє менше? Як їй виробляти більше? Дати більше контрактів своєму, вітчизняному виробнику, своїм людям. Вони будуть сплачувати податки у свої держави. Я вважаю, що Європі сьогодні простіше виробляти більше зброї, ніж росії, хоча у росії швидше», — сказав Зеленський.