Катастрофа Іл-76: крім літака, що впав, був принаймні ще один — журналісти

Журналістам вдалося з’ясувати, що разом із літаком Іл-76, який торік упав у Бєлгородській області, в небі також перебував принаймні ще один літак. Ним перевозили полонених із кількох місць утримання в росії.

Про це розповіла виконавча директорка «Медійної ініціативи за права людини» Тетяна Катриченко під час брифінгу в Медіацентрі Україна.

За її словами, журналісти змогли встановити маршрут, яким летів літак, що зазнав катастрофи. Так, він вилетів із Ростова-на-Дону і мав сісти на аеродромі в Бєлгороді.

Під час польоту в небі над Бєлгородською областю був іще принаймні один літак, каже Катриченко, у якому перевозили військовополонених із кількох місць утримання.

Вона розповіла, що від деяких полонених вдалося дізнатися, що перед тим їх автозаками перевезли до невідомого аеродрому, потім вони ночували в колонії в Кам’янську-Шахтинському, а вже після цього їх посадили в літак. Однак після аварії першого борту цей літак розвернули.

Виконавча директорка МІПЛ пригадує, що напередодні авіакатастрофи було відомо, що росія та Україна планують обмін 200 полонених.

«Якщо ми будемо рахувати, скільки людей перебували на борту одного літака й іншого літака, а також могли бути в дорозі — оскільки ми знайшли військовополонених, яких напередодні вивели з камер, але не посадили в літак, — то цифра була така, близько 200», — каже вона.

Водночас вона додає, що невідомо, чи на борту літака, що впав, справді була частина полонених, яких планували обміняти.

росія заявила, що там перебували 65 військових і що літак нібито збила Україна. Катриченко порівняла реакцію рф після цієї катастрофи із її заявами після обстрілу Оленівської колонії. Так, в обох випадках росіяни стверджували, що Україна нібито здійснила обстріл іноземною зброєю, яку незадовго до того отримала від партнерів.

Що відомо про падіння Іл-76?

Уранці 24 січня 2024 року російські медіа повідомили, що в Бєлгородській області впав літак Іл-76. У міноборони росії заявили, що на борту нібито були 65 українських військовополонених, яких перевозили для обміну, а також 6 членів екіпажу і 3 супровідників.

Водночас українські ЗМІ з посиланням на джерела стверджували, що Іл-76 перевозив ракети для комплексів С-300, якими росіяни обстрілювали Харківщину.

В українській розвідці підтвердили, що 24 січня готувався обмін полоненими між росією та Україною. Згодом там розповіли, що росія не попереджала про перевезення українських полонених на точку обміну літаком і немає достовірної та вичерпної інформації щодо того, хто саме перебував на борту російського Іл-76.

Представник розвідки Андрій Юсов заявив, що до моргу в Бєлгороді доставили лише 5 тіл після падіння літака. Це відповідає кількості особового складу його екіпажу. Він також казав, що на борту мали перебувати російські військово-політичні VIP-представники, але в останній момент російські спецслужби заборонили їм сідати в літак.

31 січня таки відбувся великий обмін полоненими, у межах якого в Україну повернулися 207 українців. Але серед звільнених воїнів не було тих, кого росія начебто перевозила літаком Іл-76.