Лукашенко: Лише білоруські миротворці можуть подбати про безпеку після війни «середнього і старшого брата»

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що лише білоруські миротворчі сили можуть забезпечити безпеку лінії розмежування після війни України та росії, яких він назвав «середнім і старшим братом».

Про це він сказав під час спілкування з журналістами, уривок якого публікує наближений до Лукашенка Telegram-канал «Пул Первого».

За його словами, йому байдуже, кого європейські країни відправлять в Україну — «хоч чорношкірих, хоч жовторотих». Водночас російський лідер володимир путін буде «не в захваті» від цього, адже йдеться про «п’ятизначну» кількість іноземних військових.

«В ім’я довіри та справедливості, крім білоруської армії, у них нічого немає. (…) Заради того, щоб було так, як домовляться, це [може гарантувати] тільки білоруська [армія], інших немає. Всі решта будуть тягнути або на Захід, або на Схід», — сказав білоруський лідер.

Однак також він сказав, що наразі він не збирається відправляти 70 тисяч своїх військових миротворцями в Україну, хоч «тільки білоруси можуть забезпечити нормальні відносини між Так Лукашенко назвав Україну та росію. Наратив про «братні держави» — росію, Україну та Білорусь — використовують для виправдання російського втручання у внутрішні справи сусідніх країн і поширення на них свого впливусереднім і старшим братом».

Миротворці для України

Нагадаємо, ще в лютому 2024 року президент Франції Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва в Парижі обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, держави не досягли консенсусу щодо цього питання.

У листопаді того самого року французьке видання Le Monde написало, що окремі європейські лідери знову повернулися до дискусії про можливе відправлення західних військ до України через потенційну відмову нового президента США Дональда Трампа надавати допомогу Києву.

Тим часом американські ЗМІ поширювали план врегулювання війни в Україні, який нібито запропонували радники новообраного президента США.

Він, зокрема, передбачає створення демілітаризованої зони на замороженій лінії фронту між росією та Україною, а безпеку там гарантуватимуть війська європейських країн.

Президент Володимир Зеленський заявив, війська партнерів в Україні можуть стати одним із найкращих інструментів, щоб примусити рф до миру. Однак він наголосив, що європейська миротворча місія не повинна замінити Україні членство в НАТО.

Про готовність відправити миротворців казали в Італії, Німеччині та Великій Британії. Хоча міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зауважив, що погодити європейську миротворчу місію має і росія.

Водночас у Польщі заявили, що не планують відправляти до України свої війська.