росіяни, яких евакуювали в Україну, розповіли про атаку на інтернат у Суджі: Ми любимо нашу країну і президента

Понад 100 російських цивільних, серед яких є кілька важкопоранених, евакуювали в Україну після удару по школі-інтернату в Суджі на Курщині, де перебували звичайні люди. Одна з постраждалих розповіла, що не впевнена в тому, хто здійснив атаку, а ще кілька евакуйованих розповіли, як голосували за володимира путіна. 

Про це пише газета Washington Post, яка поспілкувалася з понад 40 російськими цивільними, які опинилися в Україні.

Більшість цих цивільних перетнули кордон під час нічної евакуації після смертельної атаки на інтернат у Суджі 1 лютого. Чимало літніх людей вʼїжджали з росії на цивільних та військових українських машинах з вимкненими фарами, щоб їх не виявили російські безпілотники.

Ще кілька росіян, поранених під час наступних атак, виїхали до України вже за кілька днів.

Ця транскордонна евакуація з Курщини стала найбільшим подібним переміщенням цивільних росіян від початку Курської операції. Цих людей Україна спробує повернути через Білорусь назад до росії, як до цього робили з іншими евакуйованими. 

Журналісти WP зустрілися з евакуйованими цивільними в українській лікарні та притулку. Там не було військових, лише поліція, яка б мала впевнитися, що місцеві жителі не турбують евакуйованих. Ті росіяни, які мали з собою паспорти, повинні були передати їх для перевірки СБУ. 

Водночас Сумська обласна військова адміністрація зазначила, що вони можуть вільно виходити, але більшість цього не робить, тому що їм нікуди йти. Лише одна літня жінка перебралася до своїх українських родичів. 

Евакуйовані розповіли журналістам про удар по інтернату в Суджі. Кажуть, що в той момент уже готувалися до сну. Серед тих, хто поспілкувався з WP, — 69-річна Антоніна Романова, на яку впала стіна. Зараз у неї розтрощені ноги.

За її словами, цивільні та українські військові кинулися її визволяти, але не змогли дістатися до неї через завали. Жінка чула, як військовослужбовці кричали місцевим, щоб вони ховалися від російських безпілотників над головою, попереджаючи, що будівлю можуть знову атакувати. 

«Ми любимо нашу країну і нашого президента. Попри те, що з нами сталося, ми любимо свою країну і ніколи не зрадимо її», — сказав її 69-річний партнер Михайло, зазначивши, що він і двоє його друзів голосували за путіна. 

Чоловік каже, що мав змішані почуття щодо української операції. За словами евакуйованого, торік солдат нібито «погрожував гранатою та викрав його автомобіль», але інші — надали їжу, гуманітарну допомогу та підтримку цивільним.

Водночас, як зазначив Михайло, він знає, що наслідки війни «в Україні не кращі, а гірші».

Ще один чоловік — 63-річний Сергій — теж голосував за путіна. Коли його запитали, яке послання він має для свого уряду, він сказав, що війна повинна закінчитися, і потрібно «принести щось хороше людям, щоб вони могли про все забути якомога швидше».

Евакуйований 61-річний Микола наголосив: «З мене досить цієї війни. Я проти».

Тоді як Романова сказала, що не знає, хто відповідальний за атаку, через яку вона постраждала і перебувала під завалами майже 24 години. Її 72-річний брат, громадянин України, сказав, що не сумнівається, що це був російський удар. «Що ще?» — запитав він.

Більше про обстріл

1 лютого приблизно о 17:54 російські війська вдарили керованою авіабомбою по будівлі школи-інтернату в Суджі в Курській області рф, яку контролюють Сили оборони України.

У будівлі інтернату перебували переважно люди літнього віку. На момент обстрілу під завалами опинилися 95 людей.

Унаслідок атаки загинули 4 людини. Під час розчищення завалів врятували та надали медичну допомогу 84 цивільним, стан здоров'я яких задовільний. Ще 4 — у важкому стані.

У Генштабі заявили, що тих, хто потребує термінової допомоги, доправили до медзакладів на території України.