Велика Британія обговорює відправлення винищувачів Typhoon для миротворчої місії в Україні — Times
У Великій Британії обговорили способи забезпечити виконання гарантій безпеки для України без необхідності розміщення великої кількості військ. Серед пропозицій — надіслати багатоцільові винищувачі Typhoon.
Про це пише Times із посиланням на джерела.
У Лондоні розглядають організацію місії повітряного контролю під британським керівництвом. Її можуть створити за моделлю Балтійської повітряної поліції від НАТО, яка з 2004 захищає повітряний простір Латвії, Литви, Естонії.
Джерело видання в Королівських військово-повітряних силах Великої Британії повідомило, що це більш імовірно, ніж установлення безпілотної зони, адже це вимагало б цілодобового патрулювання неба.
Літаки змогли б базуватися в Польщі. Ці обговорення перебувають на ранній стадії, але співрозмовник Times заявив: «Ми готові зробити все, що нам скажуть».
Один із високопосадовців уряду зазначив, що місія «повітряної охорони» мала б сенс, хоча знадобиться значна кількість літаків, а також системи ППО для захисту авіації.
Теоретично десятки «тайфунів» могли б бути готові до будь-яких атак росії, тоді як миротворчі сили з Великої Британії та інших європейських країн у меншій кількості запропонували б захист на землі.
Одне з джерел видання натякнуло, що транскордонні атаки можуть відстежуватися за допомогою складних технологій, а не наземних сил, хоча незрозуміло, як це утримає росію від порушення будь-якої угоди.
Миротворці для України
Ще в лютому 2024 року президент Франції Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, держави не досягли консенсусу щодо цього питання.
У листопаді того ж року французьке видання Le Monde писало, що окремі європейські лідери знову повернулися до дискусії про можливе відправлення західних військ до України через потенційну відмову нового президента США Дональда Трампа надавати допомогу Києву.
Про готовність відправити миротворців казали в Італії, Німеччині та Великій Британії. Хоча міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зауважив, що погодити європейську миротворчу місію має і росія. Водночас у Польщі заявили, що не планують відправляти до України свої війська.
Американські ЗМІ поширювали план радників Трампа щодо врегулювання війни в Україні, який передбачає створення демілітаризованої зони на замороженій лінії фронту між росією та Україною, де безпеку гарантуватимуть війська європейських країн.
Президент Володимир Зеленський заявив, що війська партнерів в Україні можуть стати одним із найкращих інструментів, щоб примусити рф до миру. Однак він наголосив, що європейська миротворча місія не повинна замінити Україні членство в НАТО.
Водночас російські перемовники під час зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії заявили, що не приймуть жодних військ із країн НАТО, розміщених в Україні.