Британський премʼєр покаже Трампу план розгортання 30 тисяч європейських миротворців в Україні — Telegraph
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер представить президенту США Дональду Трампу миротворчий план, який передбачатиме розгортання 30 тисяч європейських військових в Україні для забезпечення режиму припинення вогню. Документ пропонує участь Вашингтона, хоча й поза Україною.
Про це пише Telegraph із посиланням на джерела.
Очікується, що наступного тижня у Вашингтоні Стармер детально розповість, як європейські сили можуть забезпечити дотримання будь-якої угоди про припинення вогню, укладеної за посередництва президента США.
Як вказує видання, англо-французьку стратегію щодо миротворчих сил представили найвпливовішим лідерам Європи на екстреній зустрічі в Парижі 17 лютого. Документ склали на тлі побоювань, що США покинуть Україну та зусилля з припинення вогню майже одразу після укладання будь-якої угоди.
На зустрічі у Вашингтоні Стармер доводитиме, що в інтересах США — залишатися залученими до запобігання вторгненню росії втретє після закінчення бойових дій.
Згідно з англо-французьким планом, менше ніж 30 тисяч військових під керівництвом Європи розгорнуть в українських містах, портах та на інших об’єктах критичної інфраструктури, таких як атомні електростанції, далеко від нинішньої лінії фронту.
Замість розгортання більшої кількості миротворців, місія покладатиметься на «технічний моніторинг», включно з даними розвідки, літаками для спостереження та розвідки, безпілотниками та супутниками, щоб забезпечити «повну картину того, що відбувається», сказав неназваний західний чиновник.
Операція буде підкріплена достатньою вогневою потужністю, щоб «відстежувати та відбивати ці атаки», аби знову відкрити повітряний простір України для комерційних рейсів.
Окрім того, патрульні кораблі відправлять у Чорне море для убезпечення комерційних судноплавних маршрутів.
Залишаючи переговори в Парижі, Стармер сказав, що така операція потребуватиме «захисного механізму США», щоб утримати росію від потенційного нападу.
Може йтися про винищувачі США, дислоковані в Румунії та Польщі, які були б готові відповісти на будь-яку потенційну російську агресію. На східних кордонах НАТО також можна було б розмістити більший багатонаціональний сухопутний контингент, щоб, за потреби, захистити європейські війська в Україні.
Telegraph пише, що є надія на підтримку стратегії з боку Трампа, адже це означатиме, що американські війська не будуть розміщені в Україні.
Європейський чиновник сказав виданню, що НАТО також доведеться почати обговорення статті 5 про взаємну оборону, згідно з якою напад на одного члена є нападом на всіх.
Хоча немає очікувань, що пункт поширюватиметься на європейські війська, дислоковані в Україні, деякі країни наполягатимуть на тому, що він діятиме, якщо москва вирішить атакувати їхню територію через розгортання військ.
Миротворці для України
Ще в лютому 2024 року президент Франції Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, держави не досягли консенсусу щодо цього питання.
У листопаді того ж року французьке видання Le Monde писало, що окремі європейські лідери знову повернулися до дискусії про можливе відправлення західних військ до України через потенційну відмову нового президента США Дональда Трампа надавати допомогу Києву.
Про готовність відправити миротворців казали в Італії, Німеччині та Великій Британії. Хоча міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зауважив, що погодити європейську миротворчу місію має і росія. Водночас у Польщі заявили, що не планують відправляти до України свої війська.
Американські ЗМІ поширювали план радників Трампа щодо врегулювання війни в Україні, який передбачає створення демілітаризованої зони на замороженій лінії фронту між росією та Україною, де безпеку гарантуватимуть війська європейських країн.
Президент Володимир Зеленський заявив, що війська партнерів в Україні можуть стати одним із найкращих інструментів, щоб примусити рф до миру. Однак він наголосив, що європейська миротворча місія не повинна замінити Україні членство в НАТО.
Водночас російські перемовники під час зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії заявили, що не приймуть жодних військ із країн НАТО, розміщених в Україні.