У США вважають, що енергетичне перемирʼя діє, хоча до цього в Україні казали про атаки на кілька обʼєктів
Віцепрезидент США Джей Ді Венс відстоює позицію, що все-таки вдалося досягнути припинення ударів по енергетичній інфраструктурі України та росії, попри атаки на українські обʼєкти протягом останніх кількох днів.
Про це він сказав 28 березня під час пресконференції на американській авіабазі «Пітуффік» у Гренландії, свідчить трансляція Forbes.
На його думку, вже вдалося досягти «неймовірного прогресу», тож є можливість «реального мирного врегулювання».
«Ми, очевидно, маємо припинення вогню по енергетичній інфраструктурі. У нас є комерційне припинення вогню в Чорному морі, яке, я думаю, майже досягнуто», — заявив Венс.
Він додав, що після перемир’я на воді почнуть розглядати подальші кроки у припиненні вогню.
Атаки на українську енергетику
Напередодні у Генштабі ЗСУ заявили про порушення з боку росії щодо домовленостей не цілити по енергетиці. Зокрема, обстріли пошкодили енергообʼєкти в Херсоні та на Полтавщині. Військові оголосили, що Україна очікує відповідної реакції партнерів.
Відомо, що під час масованої атаки в ніч проти 28 березня російські війська пошкодили газовидобувні потужності «Нафтогазу».
Тим часом речник російського лідера Дмитро Пєсков казав, що росія залишає за собою право не дотримуватися режиму 30-денного припинення вогню по об’єктах енергетики. Це сталося після кількох заяв москви про нібито порушення з боку України, які вже спростував Генштаб ЗСУ.
Домовленість про припинення ударів по інфраструктурі
Цього тижня США, Україна та рф опублікували підсумки переговорів на технічному рівні протягом 23-25 березня в Саудівській Аравії. Україна та росія контактували не напряму, а через США як посередника.
Тоді всі сторони, зокрема, домовилися розробити заходи щодо реалізації угоди про заборону ударів по енергетичних об’єктах росії та України.
Українська сторона передала представникам США список енергетичних об’єктів, по яких росія не повинна завдавати ударів. Тим часом у кремлі опублікували перелік російських та українських об’єктів, які, за домовленістю сторін, не можна обстрілювати впродовж 30-денного перемир’я.