Президент ПАР: Відмову від територій можна обговорити за столом перемовин, а спершу — треба припинити вогонь
Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса привітав згоду України на безумовне припинення вогню, зауваживши, що територіальні поступки можна обговорити за столом переговорів.
Про це він заявив під час спільної пресконференції з президентом Володимиром Зеленським.
Журналістка NPR запитала в Рамафоси, чи могли б, на його думку, територіальні поступки з боку України посприяти завершенню війни.
На що президент ПАР відповів, що це могла б бути одна з передумов для переговорів, однак наголосив, що варто взяти до уваги бажання та готовність України піти на безумовне перемир’я.
«Безумовне припинення вогню задає дуже хороший тон для початку переговорів. Це захід зміцнення довіри, що має бути ключовим складником кожних переговорів», — зазначив Рамафоса.
Водночас питання відмови від територій можна обговорити за столом переговорів, додав глава ПАР. Він також зауважив, що під час боротьби з режимом Апартеїду його противники не висували умов для початку переговорів зі своїми опонентами й це дало змогу досягти успіху.
Що передувало?
23 квітня в Лондоні була запланована зустріч представників України, Великої Британії, Франції та США для обговорення «мирного врегулювання» війни.
Однак уже в день проведення переговорів стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо не приїде до Лондона. На тлі цього міністри закордонних справ Великої Британії, Франції та Німеччини відклали свою зустріч у Лондоні — замість них відбулися переговори між високопосадовцями з п’яти країн.
Перед цим інформаційне агентство Bloomberg із посиланням на обізнаних європейських чиновників повідомляло, що США фактично запропонували Україні заморозити війну, а окуповані території залишити під контролем росії. Агентство також писало, що США готові визнати контроль росії над українським Кримом у межах «ширшої» мирної угоди для завершення війни в Україні.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна не визнає юридично окупацію Криму і «тут немає про що говорити».
Президент США Дональд Трамп розкритикував заяву глави української держави, додавши, що Крим «було втрачено багато років тому» і тепер це «навіть не є предметом обговорення». Він також запитав, чому українці не воювали за півострів 11 років тому.
Згодом речниця Білого дому Керолайн Левітт заявила, що терпіння Трампа «вичерпується» і що Зеленський, «схоже, рухається в неправильному напрямку».
А Зеленський нагадав про Кримську декларацію 2018 року, у якій США відкинули спробу росії анексувати Крим та зобов’язалися підтримувати цю політику до відновлення територіальної цілісності України.