Катівня в Куп’янську: разом з окупантами з місцевих знущалися колаборанти
Правоохоронці оголосили підозри 18 людям у справі про катування місцевих жителів у захопленому росіянами відділку поліції в Куп’янську.
Про це повідомила Нацполіція.
За даними слідства, з березня по вересень 2022 року на території Куп’янська були російські військові, бойовики самопроголошених «Л/ДНР». Їм допомагали місцеві колаборанти.
У будівлі місцевої поліції росіяни влаштували катівню. Туди доправляли місцевих, яких ловили просто на вулицях, забирали з дому та незаконно ув’язнювали. За даними слідства, серед постраждалих — вчителі, рятувальники, учасники бойових дій, очільники сільських рад, які не погодилися на співпрацю, волонтери тощо.
Слідчі встановили щонайменше 111 потерпілих. Але, за попередніми даними, в ізоляторі тимчасового тримання були щонайменше 150 людей. Серед них достеменно відомо про двох загиблих і десятьох безвісти зниклих громадян України. Один із потерпілих розповів поліції, що бачив, як окупанти виносять тіла людей, закутані у простирадла.
За даними слідства, у захопленому відділку людей катували за їхню проукраїнську позицію та погрожували фізичною розправою, випитуючи місця розташування об’єктів Збройних сил України на території міста і його околиць.
Зокрема постраждалі розповіли про катування струмом: апарат підключали до вуха, губ, сосків, мізинців на руках та ногах, статевих органів. Серед постраждалих — і чоловіки, і жінки. Вони розповіли слідчим, що били та принижували їх не лише росіяни.
«Серед конвоїрів та охоронців ми встановили 14 містян, які пішли на службу до окупантів. Наймолодшому з них було 19 років. До початку вторгнення він навчався в Харкові. А коли росіяни захопили Куп’янськ, перейшов на бік ворога. Один із постраждалих впізнав цього хлопця, каже: це був син його знайомої, у катівні він охороняв жертв. В один із днів він вивів ув’язненого з камери, пристебнув до решітки та почав випалювати руку газовою горілкою», — пише начальник Слідчого управління ГУНП в Харківській області Сергій Болвінов.
За його словами, окупанти видавали колаборантам — безробітним, студентами та колишнім працівникам поліції — форму та «посади». А ті «не лише заробляли гроші, а й свідомо знущалися з українців».
Яке покарання?
Правоохоронці оголосили підозри 18 фігурантам за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни, вчинених за попередньою змовою групою осіб. Окрім того, дії двох кваліфіковано за ч. 7 ст. 111-1 (колабораційна діяльність).
16 підозрюваних втекли, коли почалася деокупація Харківщини, і нині переховуються в росії та на окупованих територіях. Їх оголосять у розшук. Ще двоє не встигли покинути підконтрольні Україні території й уже відбувають покарання за іншою кримінальною справою.