Чому росіяни просунулися на Сумщині
Над небом Хотіні зависає дрон. Його надокучливе дзижчання не дає ні на хвилину про нього забути. Четверо бійців Добровольче формування територіальної громадиДФТГ здіймають у небо рушниці й намагаються його збити — не виходить. Дрон продовжує висіти.
«Тут кожного дня так. Нагорі Хотіні ще більше. Там взагалі дуже багато», — відповідає голова ДФТГ Хотіні Дмитро Сусловець на запитання про те, чи в селищі постійно багато дронів.
Лікарня, біля якої, знявши рушниці в небо, стоїть Сусловець та інші бійці, розташована в низині села. Звідси видно пошкоджений купол церкви й зруйнований ліцей.
«Обстановка критична», — коментує він коротко ситуацію.
Аби задокументувати ситуацію в Хотіні, селі на прикордонній Сумщині, журналістам hromadske доводиться просуватися, рухаючись швидко від одного укриття до іншого.
Це стало великим подивом, адже ще в лютому Хотінь, як ми бачили, була селищем, у якому буяло життя. Попри 10 км до кордону з рф, у Хотіні працювали магазин, бібліотека, лікарня, а після прильотів будівлі миттєво ремонтували. Хотінська громада була без перебільшення найбільш доглянутою на прикордонні Сумщині.
У червні у Хотінь прийшов фронт. Хоча до лінії зіткнення звідси ще 5 км, Коригована авіаційна бомбаКАБи й дрони щоденно з повітря приносять війну, спотворюючи ще кілька місяців тому мальовниче село.
«Усім боляче. Село тільки почало на ноги ставати, відбудовуватися. Дорога, лікарня, центр дозвілля, ліцей, нова школа — все зруйновано, нема нічого, не знаю, чи побачимо ми, коло воно відбудується», — каже Сусловець, дивлячись на зруйновану лікарню.
Зовні валяються осколки вибитих шибок та фасаду будівлі, усередині — від прильотів осипаються стелі; і тільки ліки, які лишилися на стелажі в одному з кабінетів, нагадують про те, що колись тут була лікарня.
До центру села, який розташований нагорі (Хотінь — тактична висота), так і не вдається дійти: дрон все ще супроводжує нашу групу.
«Сподіваємося на краще. Сподіваємося, що завдяки нашим Збройним силам ми зможемо їх хоча б утримувати на тому місці, де вони є зараз, а в кращому разі — відсунути до державного кордону», — відповідає Сусловець на запитання про те, що чекає на Хотінь.
«Таких поганих фортифікацій я ще ніде не бачив»
З часу виходу українських військових із Курщини росіяни наблизилися до Сум на 20 км й окупували з десяток сіл Хотінської та Юнаківської громад. Від Хотіні до Сум напряму — 15 км. Хотінь, як і Юнаківка, — тактичні висоти, тому росіяни рухаються в їхньому напрямку. Окрім того, з цієї відстані вони могли б діставати артилерією до обласного центру.
Військові з різних підрозділів, які тримають оборону на Так Сумський напрямок називає ГенштабПівнічно-Слобожанському напрямку, розповідають hromadske, що основною причиною успіху окупаційних військ вважають відсутність належних фортифікацій на Сумщині. Через це українські військові, відступаючи, не встигали закріплюватися.
«Таких поганих фортифікацій, як на Сумщині, я ще ніде не бачив», — розповідає досвідчений десантник.
Спостережні пункти посеред поля, занадто широкі Отвір для стріляння з укриттябійниці, через які можуть залетіти БпЛА, траншеї без накриття від дронів — кілька з озвучених військовими недоліків. Працюючи на Сумщині, hromadske пересвідчилося в цьому на власні очі. Журналісти hromadske бачили зведені раніше посеред поля спостережні пункти, але разом з тим — і нові, що будуються вже в посадках.
Деякі військові стверджують, що таки займали викопані раніше траншеї, але їх доводилося чимало дообладнувати.
Чинний голова обласної військової адміністрації Олег Григоров в інтерв'ю hromadske зазначив, що ОВА лише допомагає зводити оборонні лінії, а де і як саме — рішення військового керівництва.
«Це питання військових, і вони визначають, скільки їм фортифікацій потрібно для оборони. Ми зі свого боку максимально залучимо людей і будемо максимально тримати й покращувати динаміку в разі необхідності», — сказав Григоров.
Після того, як росіяни прорвалися на Сумщину, головнокомандувач створив окрему тактичну групу, яка займається підготовкою Сум до оборони. Ще один співрозмовник hromadske в ОВА зазначив, що перші взаємодії з керівництвом цієї Тактична групаТГр здалися йому плідними й конструктивними.
hromadske надіслало запит у Державне бюро розслідувань із запитаннями про те, чи розслідує Бюро попередні зловживання під час будівництва фортифікацій на Сумщині. Там відмовилися відповісти на запит, посилаючись на таємницю досудового розслідування.
«Наступ на Суми, в принципі, вже зупинили»
Іншою причиною стрімких просувань росіян опитані hromadske військові називають заведення на напрямок новостворених бригад.
Після того, як Сили оборони вийшли з Курщини, частину досвідчених бригад перекинули або збиралися перекинути на Донеччину, деякі підрозділи вивели на доукомплектування. Натомість завели сюди, зокрема, і новосформовані 156 і 158 бригади, яким складно було утримувати визначену ділянку фронту.
Більш досвідчені військові, які тримають лінію оборони поруч із цими бригадами, скаржаться на їхні проблеми з організацією, нестачу засобів (наприклад, дронів), неволодіння обстановкою на полі бою. В одній з цих бригад, за словами співрозмовників hromadske, командир батальйону пішов у Самовільне залишення частиниСЗЧ.
26 червня головнокомандувач Олександр Сирський заявив, що ситуацію на Сумщині стабілізували. Так, у частково окуповану Юнаківку зайшла 95 десантно-штурмова бригада і, за словами бійців, справді стабілізувала хаотичну ділянку фронту та почала відбивати село. Окрім того, 225 штурмовий полк звільнив До вторгнення тут жили 86 людейАндріївку — невеличке село в Хотінській ОТГ — і зупинив просування на Хотінь та на трасу на Суми з цього напрямку.
«На цей час, я думаю, у нас вистачить сил це все зупинити. Ми, в принципі, вже зупинили. Щодо того, щоб їх відкинути (до кордону — ред.), я думаю, потихеньку це можна зробити. Я говорю щонайменше про наш напрямок і наш 225 полк», — відповідає на запитання про те, як розгортатиметься наступ росіян на Суми, командир ударної групи «Чорний Лебідь» 225 ОШП Олександр Клименко.
Завдяки тому, що росіян вдалося відсунути в частині населених пунктів, поки що ствольна артилерія не досягає Сум. Це відчувається і в самому місті, де hromadske провело два тижні, — після хвилі паніки містяни повернулися до звичного життя. Чого не скажеш про села під кордоном, які постійно під обстрілами. росіяни тут не шкодують КАБів, знищуючи прикордоння Сумщини. У тому числі й Хотінь.