Онкологія, тривожність, вагітність. Українські стартапи пропонують технології в поміч
Війна зробила медицину однією з пріоритетних сфер, бо вплинула на здоров’я мільйонів українців. Через це зріс попит на інноваційні медичні рішення, адже нині турбота про здоров’я — це не просто похід до лікаря, але й речі, які кожен може робити самотужки, інколи превентивно.
В Україні виникла нова генерація медичних стартапів у сфері, що зветься Health Tech — технології для турботи за власним здоров’ям. Асортимент послуг широкий — від сервісів для вагітних до обслуговування потреб онкохворих пацієнтів.
«Цей сектор відіграє ключову роль у зміцненні системи охорони здоров’я, створенні доступу до медичних послуг у кризових умовах та інтеграції найсучасніших технологій у лікування й профілактику. Загалом дана індустрія є однією з ключових стратегічних секторів підтримки та відновлення України», — говорить Євгенія Клепа, директорка з інновацій та підприємництва у київському технологічному навчальному закладі Set University.
et University у партнерстві з Tokarev Foundation організував ініціативу Generation H, у якій зібрав провідні українські медичні стартапи, надав їм менторську підтримку та допоміг розробити бізнес-план.
«Стартапи України адаптуються до глобальних викликів, одночасно відповідаючи на локальні потреби, зумовлені війною та її наслідками, а в глобальному контексті це ще й наслідки пандемії коронавірусу», — додає Євгенія Клепа.
Ovul
Команда стартапу Ovul створила трекер Репродуктивна здатність організму давати потомство.фертильності та гормонального здоров’я на основі аналізу зразків слини із використанням штучного інтелекту. «Ідея пристрою, як це часто буває, виникла через персональний виклик, з яким зіткнувся Сергій, співзасновник стартапу, коли вони разом з дружиною планували третю вагітність. Як людина, яка довгий час працювала в провідній компанії на ринку пристроїв медичної діагностики, він був вражений, як складно і незручно відстежувати фертильність у домашніх умовах», — розповідають у компанії.
Сама ідея зародилася восени 2023 року, а вже за чотири місяці інтенсивної роботи з’явився перший тестовий варіант пристрою. На етапі ранньої розробки всі витрати покривалися власним коштом, всі експертизи — власними компетенціями, а першими тестувальниками стали друзі та знайомі засновників Ovul.
Зараз у команді працюють 9 людей. Стартап пропонує продукт клієнтам, допомагаючи жінкам успішно та вчасно завагітніти. Сам продукт — це пристрій із програмним забезпеченням для отримання результатів, причому швидких результатів.
«Робота пристрою базується на давно відомому і гарно вивченому принципі ferning — кристалізації слини при висиханні характерними візерунками, що схожі на листя папороті, які виникають унаслідок змін у гормональному фоні жінки на різних етапах місячного циклу», — розповідають в Ovul.
Відтак, ці візерунки фіксує компактний цифровий мікроскоп, роблячи якісні знімки висохлої слини, котрі він надсилає у хмарний сервіс. Далі спеціально навчений на великих масивах даних алгоритм ШІ допомагає інтерпретувати результати, а ті надходять у мобільний застосунок. В Ovul кажуть, що ці дані — точні. Вони можуть допомогти визначити період часу, коли ймовірність зачаття здорової дитини — найбільша.
Наразі пристрій можна придбати онлайн за 189 доларів у базовому пакеті, але є й інші варіанти для різних користувачів. Мобільний застосунок до пристрою представлений на платформах AppStore та PlayMarket, поки що для ринку США.
«Вже зараз маємо плани перетворити наш продукт на компаньйона для жінки — з найперших місячних і до менопаузи, — кажуть у компанії. — З погляду гормональних рівнів — немає суттєвої різниці, перший цикл чи ні, тому наш продукт здатний прослідкувати перші місячні у дівчат, чого зараз не може зробити жоден пристрій у світі. З іншого боку, зміна рівнів гормонів при пременопаузі також може бути виявлена нашим пристроєм за регулярного користування».
На найближче майбутнє Ovul планує розширити функціональність свого продукту на супровід вагітності та контрацепцію, залучаючи нових користувачок, а відтак отримуючи більше даних для аналізу. Це потрібно для знаходження маркерів, що характеризують певні стани здоров’я.
«Ми активно проводимо клінічні дослідження, щоб віднаходити все більше корисних взаємозв’язків, які є цінними показниками здорового життя», — заявляють в Ovul.
CareWay
CareWay — це технологічна платформа, створена спеціально для підтримки пар на шляху до батьківства.
Один із засновників компанії зіштовхнувся з проблемами та невизначеністю, коли почав разом із дружиною готуватися до батьківства. Надто багато запитань залишалися без відповідей. Так з’явилася ідея технологічних консультацій для пар на шляху вагітності. Щоб пара могла швидко отримати відповіді на всі запитання, а також рекомендації щодо індивідуальної ситуації під час вагітності. Взаємодія відбувається через технологію адаптивної системи знань (технологія, в межах якої комп’ютерний алгоритм сам себе навчає інтерпретувати ваші індивідуальні дані), персонального менеджера (який за потреби зв’яже з лікарем) та ШІ-консультанта.
Попередньо частина команди вже створила один медичний сервіс — check-up.in.ua у 2019 році, тож досвід був.
Зараз команда базується в Києві, Харкові, Львові та Австрії.
Фактично зараз сервіс CareWay — безплатний для користувачів, оплата йде від клінік, до яких прямують пацієнти. Але в майбутньому планують запустити преміумпідписку вартістю близько 10 доларів на місяць, а також спеціалізовані програми з розширеним сервісом.
«Унікальність платформи в тому, що вона дозволяє парам разом проходити шлях вагітності: ділитися важливою інформацією, спільно приймати рішення та підтримувати одне одного. Хоча платформою можна користуватися і самостійно, інструменти для взаємодії пари роблять процес більш захопливим та результативним», — кажуть у CareWay.
Сервіс працює так: користувачі ставлять запитання, описують стан організму і свої відчуття під час вагітності, система також має доступ до медичних аналізів, і на основі всієї інформації дає пораду, як правильно діяти в конкретному стані та ситуації. Сервіс аналізує великий масив даних і залучає персонального менеджера.
Caring24
Ідея психологічної підтримки для онкохворих на основі технологій з’явилася у Гоші Акімова, засновника стартапу Caring24, коли його родич захворів на рак. «Довелося багато чого дізнаватися самостійно: де лікуватися, як обирати лікаря, як отримати знеболення, як правильно харчуватися, доглядати та багато чого іншого», — розповідають у компанії.
У той період Акімов познайомився з Вікторією Костецькою, онкопсихологинею та співзасновницею Української Психоонкологічної Асоціації. Так виникла ідея створити бот для емоційної підтримки родичів пацієнтів. Згодом до ідеї долучився Антон Галицький, розробник із досвідом організації цифрових медичних сервісів.
У лютому 2022-го бот презентували на Всеукраїнському форумі онкопацієнтів, та війна дещо перервала розвиток сервісу. Тому чимало порад та рекомендацій засновники просто виклали в YouTube, але було бажання рухатися далі. У другій половині 2022 року робота відновилася, ще й допоміг грант від Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Влітку 2024 року команда Caring24 налічувала 8 людей, які працюють із 5 різних країн. Вони зробили повноцінний сервіс «Турбота24» — мобільний застосунок, доступний в онлайн-маркетах і запущений у партнерстві із Національним інститутом раку. Він пропонує щоденний супровід всієї родини онкопацієнта, надаючи користувачам чіткий план дій, інформацію про хворобу та психологічну підтримку. Працює як на iOS, так і на Android.
Застосунок пропонує користувачам покрокові інструкції після встановлення діагнозу; психологічний супровід за допомогою ШІ-асистента; нагадування про приймання ліків; онлайн-запис до онколога; аудіовправи; знижки на аналізи; перевірений контент щодо захворювань та методів лікування.
Застосунок «Турбота24» рекомендований до використання Українською Психоонкологічною Асоціацією і безплатний для клієнтів.
«”Турбота24” допомагає прибрати хаос із життя онкопацієнта та забезпечити його всією необхідною інформацією, яку б треба було шукати самостійно з неперевірених джерел. Зрештою, онкопацієнт і його сім'я мають чітке розуміння ситуації, покроковий план дій і поради, як зробити процес лікування максимально комфортним для пацієнта», — розповідають у компанії.
Натомість компанія заробляє на партнерському маркетингу. Користувачі застосунку замовляють послуги провайдерів, а сервіс отримуємо плату у вигляді комісії. Є також продажі послуг компаніям, котрі хочуть подбати про своїх онкохворих працівників.
«Далі ми хочемо бути корисними не тільки в момент постановки діагнозу й лікування, а й превентивно. Для цього ми підготуємо базу Повне медичне обстеження організму (з англійської check-up — перевірка, огляд, обстеження, контроль).чекапів, щоб кожна людина, яка завантажить собі застосунок “Турбота24” і пройде необхідні чекапи, знала, що вона кожного дня робить все можливе для того, щоб жити своє здорове життя», — діляться своїми планами в Caring24.
Apixmed
Ключовий продукт Apixmed — це цифрова платформа для клінік, лабораторій, медичних центрів, а також вебінтерфейс для окремих користувачів. Це — сервіс для аналізу генетичної та медичної інформації, який дає можливість проаналізувати вже підібране лікування з погляду ризиків, використовуючи медичну історію та аналіз Повний набір генетичної інформації в організмі. Геном надає всю інформацію, необхідну організму для функціонування.геному, у такий спосіб наблизивши людину до вибору оптимальної стратегії для збереження здоров’я та лікування складних і хронічних хвороб.
Все це працює на основі підписки, ціна на яку варіюється. Продукт доступний за запитом на support@apixmed.com та через вебсайт www.apixmed.com. Бізнес-клієнти можуть отримати консультацію щодо налаштування системи та тарифів.
На платформі передбачено такий функціонал: пошук персоналізованих варіантів лікування; інтерпретація генетичних і медичних даних; аналіз комбінацій лікарських засобів; оптимізація витрат на лікування.
Щойно клієнт налаштовує підписку, він може обрати модулі, котрі відповідають його потребам, тоді платформа починає обробку даних, зрештою надаючи індивідуальні рекомендації щодо лікування.
Apixmed ставить за мету поширити свої сервіси в українській системі охорони здоров’я, зробивши медицину персоналізованою. Для цього клієнти повинні мати доступ до глибокого аналізу свого стану здоров’я, включаючи генетичний та молекулярний профілі. Для обрання терапії пропонується використання штучного інтелекту, окрім інших методів. А фокусуватися в майбутньому компанія планує на комплексних хворобах — таких як рак, аутоімунні стани, серцево-судинні патології.
«Ми прагнемо, щоб наші майбутні сервіси були максимально інтегровані у світову цифрову екосистему медицини, забезпечуючи зручність для користувачів та оперативний доступ до інноваційних рішень», — пояснюють в Apixmed.
Команда Apixmed сформувалася як творча синергія Марини Коршевнюк, PhD-кандидатки у сфері персоналізованої медицини та біоінформатики, а також розробника програмного забезпечення медичних продуктів Євгенія Гаврилюка та ще одного розробника, фахівця з системного аналізу та прикладної математики Андрія Невзорова. Самі працівники базуються в Україні, Британії та Нідерландах.
Mindship
«Знаєте, ідея стартапу виникла зовсім випадково, — говорить В’ячеслав Урдзік, співзасновник проєкту Mindship. — Коли моя дівчина переживала тривожний розлад, я помітив, наскільки важко буває справлятися зі стресом у критичний момент, коли немає в доступі простого та зручного інструмента. Остаточно я зрозумів, наскільки це важливо, під час IT Arena 2024. Усі ці знайомства, нетворкінг, нові обличчя — ментально в якийсь момент я просто “вигорів”. Хотів швидко відновитися, але навіть раніше знайомі техніки для саморегуляції не спрацювали».
З цієї ідеї виник мобільний застосунок Mindship. «Mindship допомагає людині справлятися зі стресом, тривогою або сфокусуватися буквально за кілька хвилин. Суть у тому, що застосунок аналізує ваші дихальні патерни й адаптує практику саме під ваш запит і стан. Якщо, наприклад, ви відчуваєте тривогу, застосунок підкаже, як саме подихати, щоб швидко заспокоїтися», — розповідає Урдзік.
Mindship — це своєрідний персональний гід у світі дихальних практик. Він поєднує наукові дослідження про дихання, дані користувача та ШІ, щоб швидко допомогти зменшити тривожність, впоратися зі стресом, підвищити концентрацію уваги.
Застосунок зараз проходить закрите бета-тестування, але в майбутньому буде доступний для iOS та Android, включаючи інтеграцію з девайсами Apple Watch, Garmin, Oura Ring, Whoop, а також сервісами Apple Health та Google Fit. Спочатку підписка коштуватиме 9,99 долара на місяць, але зараз в Україні діє спеціальна ціна для охочих протестувати застосунок.
Наразі в команді Mindship працюють 6 людей, розпорошені по різних локаціях: Київ, Одеса, Львів, Польща, Іспанія.
«Ми не хочемо обмежуватися лише дихальними практиками. Mindship має стати платформою, яка допомагає людині у довгостроковій перспективі. У планах — створення індивідуальних програм для впровадження корисних звичок, покращення сну, зниження стресу», — розповідає про свої плани співзасновник стартапу.
Health Helper
«Ідея Health Helper народилася кілька років тому, коли я, як економіст та аналітик, почала глибоко зі студентами досліджувати ринок health tech і потреби сучасного суспільства. Мене зацікавила превентивна медицина, я зрозуміла, що за нею — майбутнє», — розповідає Олена Сергієнко, СЕО компанії Health Helper та професорка кафедри підприємництва НТУ «Харківський політехнічний інститут».
Згодом до неї доєднався Ігор Соснов — доцент тієї самої кафедри, технічний спеціаліст, котрий вже мав напрацювання у сфері гідравліки та поведінки рідин. З’явилися й інші члени команди, відповідальні за менеджмент, маркетинг та просування.
Health Helper — це апаратний пристрій, доповнений софтом — «інтуїтивно зрозумілим», зазначають у компанії. Він призначений для моніторингу артеріального тиску та швидкості кровотоку в реальному часі.
Сам пристрій компактний та портативний, його можна носити в сумці чи кишені. Він має високоточні сенсори для зчитування даних організму, котрі передаються до мобільного застосунку через Bluetooth. А вже в застосунку користувач отримує аналіз показників здоров’я, поради та рекомендації щодо покращення самопочуття.
«Первинне визначення швидкості крові є дуже важливим показником. Вона є струмом для нашого організму, тому вимірювання саме швидкості крові є вагомим показником, на відміну від артеріального тиску», — говорить Олена Сергієнко.
Такий пристрій підійде людям із гіпертонією чи схильністю до серцево-судинних хвороб, спортсменам та фізично активним людям, а зрештою всім, хто прагне контролювати свій стан здоров’я у зручний спосіб.
Перший прототип пристрою вже презентували, наразі компанія працює над масштабуванням виробництва. Попередня вартість — 100 євро.
Згодом планують додати до пристрою функції відстеження рівня стресу, серцевого ритму, Рівень насиченості крові киснемоксигенації крові та підімкнути ШІ-платформу для персоналізованого моніторингу.
Зазначимо, що в Міністерстві охорони здоров’я позитивно оцінюють роботу нового покоління українських медичних стартапів. «Міністерство охорони здоров’я зацікавлене в отриманні кінцевих продуктів цього буткемпу [ініціатива Generation H], — говорить Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я та головний державний санітарний лікар. — Ми готові допомогти учасникам програми та компаніям, які долучаться до ініціативи в майбутньому, у доступі до необхідних даних, контактів та медичної експертизи, щоб сприяти їхнім інноваціям і трансформації охорони здоров’я в Україні та за її межами».