На Конференції з відновлення у Берліні залучили €16 млрд у вигляді зобов'язань. Що це передбачає?

Міністерка економіки Юлія Свириденко (в центрі) на Ukraine Recovery Conference 2024 у Берліні
Міністерка економіки Юлія Свириденко (в центрі) на Ukraine Recovery Conference 2024 у БерлініМінекономіки

На конференції Ukraine Recovery Conference 2024, яка відбулася у Берліні, залучили 16 млрд євро у вигляді зобов'язань та підписали понад 100 договорів та контрактів.

Про це розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко на брифінгу в Медіацентрі Україна.

Вона розповіла, що участь у конференції взяли понад 3 тисяч учасників — це малі містечка, керівники великих бізнес-асоціацій, десятки керівників політичних делегацій тощо.

У межах заходу анонсовано три «альянси»: підтримка малого та середнього бізнесу на 7 млрд доларів, розвиток регіонів — 2 млрд доларів, великий блок про навчання українців — 700 млн доларів.

Також у межах Ukraine Facility запустили інвестиційний механізм, який має допомогти Україні в майбутньому залучити 40 млрд євро інвестицій.

Окрема увага була присвячена оборонним підприємствам, було оголошено про створення нових підприємств, страхування військових ризиків. Свириденко нагадала, що перед конференцією відбулося відкриття першого в Україні підприємства «Укроборонпрому» та німецького Rheinmetall з ремонту та виробництва бронетехніки.

«Наступний логічний крок — ремонт танків сімейства Leopard в Україні та локалізація виробництва БМП Lynx. Ми сподіваємося, що щонайменше одна така машина буде до кінця року зібрана», — сказала міністерка.

Свириденко розповіла, що на конференції також зробили крок для активнішого залучення інвесторів.

«По суті, розпочинаємо проєкт по відбудові Preparation Facility. Це інституція або інфраструктура, щоб навчитися готувати якісні інвестиційні проєкти. Робити та готувати їх не тільки на центральному рівні, а й на регіональному. Експерти будуть допомагати готувати проєкти, щоб під них залучати інвестиції», — сказала міністерка.

Ще один проєкт стосується страхування від воєнних ризиків. Нові угоди будуть охоплювати страхування на 50 млн доларів за посередництва ООН для формування портфелів страхових полісів для компаній, що працюють в Україні. 

Окремо 150 млн доларів будуть спрямовані для страхування політичних ризиків для підтримки операцій, які будуть укладатися в аграрно-експортному секторі. 152 млн доларів — для українських компаній, які будуть працювати у виробничому секторі.

Українські компанії також підписували угоди з іноземними. Мінекономіки відомо про 14 угод на понад 560 мільйонів євро, утім Свириденко припускає, що їх може бути більше.