Національний банк України знову підвищив облікову ставку
Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних.
Про це повідомили в НБУ.
Нацбанк заявив, що такі рішення спрямовані на:
- підтримання привабливості заощаджень у гривні;
- збереження стійкості валютного ринку;
- збереження контрольованості інфляційних очікувань, що дасть змогу повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%.
Нагадаємо, наприкінці січня Нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5%. У січні інфляція пришвидшилася до 12,9% у річному вимірі. За оцінками НБУ, у лютому вона надалі зростала.
У Центробанку заявили, що будуть готові вжити додаткових монетарних заходів у разі подальшого посилення ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань.
Що таке облікова ставка і як вона впливає на наше життя?
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам і, відповідно, нижче за який комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Облікова ставка є чи не найголовнішим інструментом НБУ для впливу на інфляцію (зростання цін).
Завдяки зниженню ставки регулятор робить кредити доступнішими (бо відсоток за ними стає меншим), унаслідок чого банки починають видавати більше грошей, їх в економіці стає більше. А коли грошей більше — інфляція пришвидшується: грошей стає менше на депозитах, більше «на руках», і, відповідно, люди більше витрачають.
А вища інфляція фактично призводить до знецінення гривні, бо за одну й ту саму суму зі зростанням цін можна купити менше товарів.
І все це працює навпаки: коли ставка підвищується, кредити та депозити стають дорожчими, вони стимулюють населення більше заощаджувати. Зрештою, грошей в економіці стає менше, й інфляція уповільнюється.
- Поділитися: