Шмигаль підтвердив, що угоду про копалини підпишуть незабаром. У ній є згадка про нову допомогу

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль
Прем’єр-міністр Денис ШмигальTelegram / Денис Шмигаль

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що Україна готова підписати зі США угоду про корисні копалини. Він сподівається, що це зроблять протягом найближчої доби.

Про це він сказав в етері телемаратону.

Після того, як підпишуть цю угоду, також мають підписати ще дві технічні — про саме створення спільного інвестиційного фонду і про його фінансування та наповнення.

«Це дійсно рівноправна, гарна міжнародна угода про спільні інвестиції в розвиток і відновлення України між урядом Сполучених Штатів й урядом України», — сказав Шмигаль і додав, що зараз переговорні команди допрацьовують остаточні деталі угоди.

За його словами, угода передбачає створення інвестиційного фонду з розподілом внесків й управління в розмірі 50/50. Внески в цей фонд будуть робити у грошовій формі, а США можуть зараховувати як свої внески нову допомогу для України.

«Україна зберігає за собою контроль над усіма ресурсами. Тобто надра, інфраструктура, природні ресурси не є частиною цієї угоди. Україна лише здійснює внесок з нових ліцензій, з нової ренти на корисні копалини — це і буде наш внесок, 50%, який ми будемо віддавати в цей фонд», — пояснив прем’єр.

Цей фонд протягом 10 років має інвестувати в проєкти відновлення України. Крім того, угода про копалини звільнятиме як українську, так і американську сторону від мит та оподаткування і не суперечитиме вступу України до ЄС.

Усі суперечки, які можуть виникати під час реалізації угоди, сторони мають вирішувати шляхом взаємних консультацій, а не через американське законодавство, як було в попередніх версіях документа.

Раніше видання також писало, що Україна готова підписати зі США угоду про корисні копалини вже сьогодні, 30 квітня. Для цього до Вашингтона вирушила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Що ще відомо про угоду?

Після публічної сварки з президентом України в Овальному кабінеті президент США Дональд Трамп вирішив змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями. Зеленський скаржився, що умови постійно змінюються.

Сам президент Трамп неодноразово стверджував, що Сполучені Штати виділили Україні понад 300 мільярдів доларів допомоги (хоч аналітики не змогли знайти тому підтвердження, а інші оцінки називали значно менші суми). Пізніше, за даними медіа, сума «боргу» знизилася до 100 мільярдів доларів.

А втім, президент Володимир Зеленський запевнив, що не погодиться на угоду, яка міститиме борги України перед США за минулу допомогу. Також він казав, що комунікуватиме із суспільством, якщо нова угода про корисні копалини буде містити «ризиковані речі», і що Україна не підпише документ, який загрожуватиме її вступу до ЄС.

Заступник міністерки економіки Тарас Качка пояснював: головне завдання переговорних команд — створити інвестиційний фонд України та США, який матиме «привілейоване право» інвестувати в «широке коло об’єктів». Насамперед це розробка корисних копалин, але Україна також зацікавлена в інвестиціях в інфраструктуру — дорожню, портову, енергетичну.

Наразі Україна та Сполучені Штати вже підписали меморандум, який засвідчує намір фіналізувати й укласти угоду про надра.