Ціни на нафту впали нижче рівня, що був до початку війни з Іраном. Танкери продовжують виходити з Ормузької протоки

Ілюстративне фото. Танкер в Ормузькій протоці
Ілюстративне фото. Танкер в Ормузькій протоціGetty Images/Getty Images

Світові ціни на нафту марки Brent знизилися до рівня, який фіксували ще до початку війни з Іраном. Впродовж доби з Ормузької протоки вже вивантажили щонайменше 20 мільйонів барелів сирої нафти.

Про це повідомляє Financial Times.

У четвер, 25 червня, вартість міжнародного бенчмарку Brent знизилася на 1,8% — до 72,40 долара за барель. Це перший випадок з початку конфлікту, коли нафту продають дешевше, ніж 72,48 долара — ціни, яка була до початку війни на Близькому Сході.

Як передає видання, ціни продовжують падати, оскільки США тимчасово зняли всі санкції з іранської нафти на 60 днів. За словами міністра енергетики країни Кріса Райта, впродовж останньої доби з Ормузької протоки вивантажили 20 мільйонів барелів сирої нафти — майже п'яту частину світового споживання нафти за день.

«Трейдери розраховують на повернення до нормального стану. Вони не враховують ризики, які все ще залишаються цілком реальними», — зазначив керівник відділу аналізу нафти в організації Argus Media Френсіс Осборн.

Раніше, як стверджує FT, через бойові дії значна кількість танкерів опинилася заблокованою в Ормузькій протоці. Станом на 24 червня з Перської затоки вийшло 31 судно, що на 50% більше, ніж попереднього дня.

На думку засновниці консалтингової компанії Energy Aspects Амріти Сен, ціни почнуть зростати приблизно за місяць, коли запаси на танкерах вичерпаються. Інший аналітик стверджує, що баланс між попитом і пропозицією на ринку відновиться ближче до жовтня, якщо мир на Близькому Сході продовжиться.

Нагадаємо, падіння цін на нафту сталося внаслідок досягнення мирної угоди між США та Іраном 14 червня. Угода передбачає зняття Сполученими Штатами блокади портів Ірану, тоді як Тегеран має дозволити прохід нафтових танкерів через Ормузьку протоку, рух через яку був порушений після ударів США та Ізраїлю 28 лютого.

Про Ормузьку протоку

Ормузька протока залишається ключовим шляхом для світового експорту нафти. Вона з’єднує провідних виробників у Перській затоці, зокрема Саудівську Аравію, Іран, Ірак та Об’єднані Арабські Емірати, з Оманською затокою та Аравійським морем. 

До початку війни на Близькому Сході через цей маршрут щодня транспортувалося близько п’ятої частини світового споживання нафти.

Наприкінці лютого Іран фактично заблокував цей шлях через удари США та Ізраїлю, а з квітня американський флот у відповідь розпочав блокаду іранських портів. Як писало Politico, в ООН заявили, що світ очікує на кризу цін на продукти вже через 6-12 місяців, якщо прохід Ормузькою протокою не відкриють.