Стратегічна точка Гуляйполе. Як виживають під постійними обстрілами окупантів

Я прямувала до Новоселівки Запорізької області, аж раптом наша машина виїхала просто на колону російських танків. Ті відкрили по нас вогонь. Ми з водієм кинули авто і побігли в поле. Домчали до закинутого будинку, там трохи перечекали, а згодом нас прихистило місцеве подружжя. Поки ми ховались у підвалі від градів — автівку зламали.
Я бачила, як російські солдати ходять у селі закинутими хатами, заправляються на віджатих заправках. А вранці 6 березня бачила, як у бік наших мирних селищ з боку Оріхова рушила колона російської техніки. Близько 150 одиниць: гради, камази, танки. З російськими прапорами, літерою Z. У солдатів були білі стрічки.

Все починати спочатку
Вже кілька днів російські окупанти на повну силу обстрілюють селища Запорізької області. Однією з найгарячіших точок залишається Гуляйполе — місто розташоване на межі трьох областей, а отже, є стратегічною точкою для росіян.
«Було одне з найкращих кафе в регіоні. Вчора вночі розбомбили. Тепер будемо все починати спочатку», — розповідає Валерій. Він мав ритуальну службу та володів місцевим кафе, проте обидва бізнеси зруйнувала війна.
«Стільки років будували і в один момент розбомбили... Але нічого. Ми не здаємось. Будемо відновлювати», — каже чоловік.
Під час обстрілів постраждали також місцева лікарня й церква. «Зазіхнули навіть на святе, — каже заступник міського голови Гуляйполя Олександр Савицький. — Світла й води немає, зв'язку теж».
«Ситуація в місті дуже печальна. Стріляють по житлових кварталах. Ринку в нас немає, хати всі розстріляні: без балконів, без вікон», — каже Сергій Савченко.
Втім місцеві не зневірюються і кажуть, що після перемоги все відбудують: «Будемо відновлювати все, що зруйнували. В нас дружна громада».
Стратегічна точка для рф
«Наша громада межує з трьома областями: Донецькою, Дніпропетровською та Запорізькою. Саме в цьому, на нашу думку, і полягає значущість цього населеного пункту для росії, — розповідає Сергій Ярмак, міський голова Гуляйполя. — Постійно місто обстрілюють, дуже багато пошкоджених житлових кварталів. Але завдяки нашій армії ми тримаємось, ЗСУ відбиває ворога».
«Заходили в місто російські військові, танки, були вуличні бої. Стріляли в мирних мешканців, — додає заступник міського голови Олександр Савицький. — Але ми нащадки Махна, народ свободолюбивий. Тому тримаємось».
Підвал: «Мамо, коли це все закінчиться?»
Мешканці Гуляйполя майже цілісінькі дні проводять у підвалах чи бомбосховищах. «Я навіть своє 70-річчя зустріла під градами», — каже пані Галина.
Анастасія з дітьми вже кілька днів живе в підвалі: під час обстрілів було пошкоджено їхній будинок. «Я не кажу їм правду. Але діти налякані й постійно питають: "Мамо, коли це все закінчиться?"» — зітхає жінка.
«Бігли ввечері в укриття і нас так накрило якимись снарядами!.. Дуже страшно і тяжко. З нами от онук маленький. Що він пережив... Виходить, тепер кожне покоління дізнається, що таке війна», — каже Тетяна й додає, що біда згуртувала мешканців (у місті нині живе 12 тисяч людей).
«Всі об'єдналися, допомагаємо один одному, ділимося їжею, медикаментами, водою. Магазини не працюють, але встигли трохи зробити запаси», — розповідає жінка.
Селища під окупацією
Наразі Гуляйполе фактично взяли в кільце. Населені пункти навколо: Пологи, Новоселівка, Токмак, Василівка, — під контролем окупантів. Єдиним безпечним напрямком лишається виїзд на Покровське.
«Наші відбивають, сподіваємось на перемогу, — говорить місцева територіальна оборона. — Поки тримається Гуляйполе — ми можемо спати спокійно і говорити одне одному: "Слава Україні"».
- Поділитися: