Чехія не купуватиме у США зброю для України за планом Трампа — Фіала

Премʼєр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що його країна не буде брати участі в проєкті із закупівлі американської зброї для України через НАТО, про який оголосив президент США Дональд Трамп.
Про це Фіала повідомив порталу Publico.
За словами генерального секретаря НАТО Марка Рютте, перша партія постачання включатиме «величезну» кількість озброєння, зокрема системи ППО, ракети й артилерійські боєприпаси.
Прем'єр-міністр Чехії пояснив, що його країна допомагатиме в інший спосіб і зосереджується на власній ініціативі щодо боєприпасів.
«Чеська Республіка зосереджується на інших проєктах і способах допомоги Україні, наприклад через ініціативу щодо боєприпасів. Тому зараз ми не розглядаємо можливості приєднання до цього проєкту», — заявив прем’єр-міністр Петр Фіала.
Чеська ініціатива
У лютому 2024 року Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України із-за кордону. Серед знайдених боєприпасів є 500 тисяч снарядів калібру 155 мм і ще 300 тисяч снарядів калібру 122 мм. Згодом у межах проєкту Прага відшукала понад мільйон боєприпасів.
До чеської ініціативи долучилися близько 20 країн, серед них — Канада, Німеччина, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Бельгія, Фінляндія, Португалія, Швеція, Норвегія, Данія, Нідерланди, Люксембург, Іспанія та Словенія.
За даними уряду країни, протягом 2024-го в Україну надіслали приблизно 1,5 мільйона боєприпасів, третина з яких — калібру 155 мм. Чехія обіцяла, що продовжить механізм із закупівлі снарядів для українського війська й у 2025 році.
Що пропонує Трамп ?
14 липня Трамп підтвердив, що США нададуть Україні озброєння на «мільярди доларів», яке закуплять і розподілятимуть європейські союзники по НАТО. Зокрема, він розповів, що до відправлення в Україну готують до 17 систем протиповітряної оборони Patriot.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте назвав таке рішення «цілком логічним». За його словами, Трамп зателефонував йому 10 липня й сказав, що вирішив, що Україна повинна отримати «все необхідне для самозахисту», але хоче, щоб європейці за це платили.
Глава Альянсу зазначив, що ідеєю зацікавилися Німеччина, Фінляндія, Данія, Швеція, Норвегія, Велика Британія, Нідерланди та Канада.
Крім того, президент США також пригрозив росії «дуже суворими тарифами», якщо протягом 50 днів не вдасться досягнути мирної угоди.
- Поділитися: