Трамп потрапив у пастку, а путін продовжує тягнути час. Як світові медіа відреагували на розмову лідерів США та росії

Телефонна розмова між Дональдом Трампом і володимиром путіним викликала хвилю критики у світовій пресі. Попри те, що президентові Сполучених Штатів не вдається досягти прогресу в переговорах із президентом росії, американський лідер вперто відмовляється від посилення тиску на москву.
Чому умови путіна неприйнятні для України та її європейських партнерів, чи буде припинення ударів по енергетичній інфраструктурі більш вигідним росії, ніж Україні, та чи варто очікувати перемир’я найближчим часом — читайте в огляді світової преси.
Politico. «путін тягне час, засліплюючи Трампа розмовами про успішну співпрацю в майбутньому»
Наразі росія не демонструє жодного бажання погодитися на повне припинення вогню в Україні, але президент США Дональд Трамп не хоче цього помічати, пише американське видання Politico.
Телефонна розмова Дональда Трампа з російським лідером володимиром путіним, яка тривала понад 90 хвилин, не дала Україні ніякого полегшення. Глава рф сказав американському президентові, що він готовий обміняти деяких полонених і припинити атаки на електростанції та іншу інфраструктуру на 30 днів. Однак Дональд Трамп явно розраховував на більше, зазначає Politico.
Вже через годину після розмови Трампа й путіна Київ та інші міста України знову зазнали ударів із повітря. Очевидно, що атаки російських безпілотників і ракет на житлові будинки в усій Україні триватимуть і надалі, попри російсько-американський перемовини, пише Politico.
Президент росії дотримується жорстких умов для повноцінного припинення вогню, головною з яких є зупинка будь-якої іноземної військової допомоги та обміну розвідувальною інформацією між Заходом та Україною. Європейським лідерам і президентові України Володимиру Зеленському буде важко прийняти ці умови — але це не означає, що Трамп усе одно на них не погодиться, пише Politico.
Трамп не зателефонував Зеленському, щоб повідомити про те, що сталося. Замість цього українському лідерові довелося дізнатися про деталі дзвінка з медіа.
Американська й російська делегації тепер зустрінуться на Близькому Сході, щоб спробувати відповісти на деякі з «технічних» питань і досягти більшого прогресу на шляху до перемир'я, але здається, що Дональд Трамп просто потрапив у пастку, пише Politico.
Метью Шумейкер, колишній співробітник американської розвідки й фахівець із національної безпеки, попередив, що бажання Трампа припинити вогонь грає на руку путіну й дозволяє росії застосовувати «класичну радянську тактику часів Холодної війни» — повільне ведення переговорів.
«Під час Холодної війни американські лідери часто опиралися втягуванню в такі затяжні процеси, визнаючи, що вони слугували механізмами затягування часу для Радянського Союзу, щоб перегрупуватися або використати важелі впливу. Трамп ризикує потрапити в цю історичну пастку, оскільки зволікання путіна може дозволити росії зміцнити свої позиції у військовому й політичному плані, одночасно підриваючи довіру до США і єдність із союзниками», — сказав Метью Шумейкер у коментарі Politico.
Одним із потенційно тривожних сигналів для України та її європейських союзників став позитивний тон Білого дому після розмови Трампа й путіна. Американська сторона не стала погрожувати росії у відповідь на небажання путіна погодитись на повне припинення вогню.
Натомість у заяві Білого дому вітають перспективу «величезних економічних угод» між Вашингтоном і москвою: «обидва лідери погодилися, що двосторонні відносини між Сполученими Штатами й росією мають величезний потенціал і повинні покращитися».
кремлівська версія була ще більш пафосною. москва спробувала використати перемовини з Вашингтоном, представивши росію як важливу наддержаву, яка є на одному рівні зі США в геополітичному плані, зазначає Politico.
Telegraph. «путін відкидає пропозицію Трампа про припинення вогню»
Розмова путіна й Трампа не наблизила Україну і росію до припинення бойових дій, адже путін наполягає на умовах перемир’я, на які не можуть піти ані Київ, ані його союзники у Європі, пише британська газета Telegraph.
Європейські партнери України швидко відреагували на вимоги путіна припинити постачання зброї Україні. Так, 18 березня ввечері Франція і Німеччина пообіцяли продовжити постачання зброї Києву, що викликає сумніви в тому, що угода на умовах путіна може бути укладена.
Сполучені Штати зациклені на своїх мирних ініціативах і не помічають, що зближення Вашингтона з москвою запустило процеси, які зменшують геополітичний вплив Америки в Європі, зазначає Telegraph. Телефонна розмова путіна й Трампа відбувається в той час, коли Європа працює над планом масштабного переозброєння. Німеччина ухвалила рішення про збільшення оборонних витрат, а Франція оголосила, що розмістить на своєму східному кордоні винищувачі з ядерним озброєнням для прикриття партнерів по Європейському Союзу.
Володимир Зеленський заявив, що кремль не готовий закінчити війну та його кінцевою метою в переговорах про припинення бойових дій є послаблення України. Припинення атак на об'єкти енергетичної інфраструктури може зашкодити Києву більше, ніж москві, оскільки позбавляє Україну однієї з небагатьох її переваг у війні — атак безпілотників, зазначає Telegraph.
Україна перешкоджає російському видобутку енергоносіїв і завдає шкоди російській економіці регулярними ударами по нафтопереробних заводах. Водночас російські удари по українській енергетичній інфраструктурі також спричинили тривалі відключення електроенергії морозними зимами, але Україна впоралася з усіма труднощами.
Глен Грант, колишній аташе з питань оборони Великої Британії в країнах Балтії та колишній радник міністерства оборони України, вважає, що саме росії більш вигідна зупинка атак на енергетичну інфраструктуру, оскільки Київ завдав москві більше шкоди, ніж навпаки.
ZDF. «Телефонний дзвінок Трампа й путіна насправді нічого не означає»
В інтерв’ю німецькому телеканалові ZDF міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус розкритикував переговори між Дональдом Трампом і володимиром путіним про призупинення взаємних атак на енергетичні об'єкти в російсько-українській війні на 30 днів. Пісторіус зазначив, що така угода не принесе Україні жодної користі.
«Це насправді нічого не означає, тому що енергетична інфраструктура в Україні в будь-якому разі вже добре захищена. На мою думку, путін не налаштований серйозно і грається з Трампом в ігри. Я впевнений, що американський президент не зможе довго терпіти це», — сказав Борис Пісторіус.
Міністр оборони Німеччини зазначив, що небажання путіна погоджуватись на перемир’я без будь-яких умов завдає шкоди престижу США. Умови припинення вогню, запропоновані путіним, насамперед спрямовані на ослаблення України, сказав Борис Пісторіус в інтерв’ю ZDF.
Глава росії хоче використати тимчасове перемир’я, щоб підірвати здатність України захищати себе. Водночас москва продовжуватиме посилювати свою армію і збільшувати чисельність військ на кордоні з Україною та на окупованих територіях, готуючись до нових атак, сказав Борис Пісторіус.
Міністр оборони Німеччини заявив, що обидві сторони повинні мати можливість підготуватися до порушення режиму припинення вогню, тому умови росії неприйнятні для Києва.
Le Monde. «Трамп і путін домовилися припинити атаки на енергетику»
Хоча сам Дональд Трамп відзначив, що переговори з володимиром путіним йдуть добре, телефонна розмова двох лідерів не принесла домовленості про повноцінне припинення вогню, зазначає французька газета Le Monde.
І президент України, і його європейські партнери скептично ставляться до обіцянки путіна припинити атаки на енергетичну й цивільну інфраструктуру. Крім цього, Київ не сприймає вимог москви до Заходу припинити постачання зброї Україні. У цьому Україну підтримують і її найбільші партнери у Європі.
У спільній заяві, опублікованій після дзвінка Трампа й путіна, канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Франції Емманюель Макрон пообіцяли продовжувати надавати військову допомогу Україні, попри заклик путіна до «повного припинення» західної військової підтримки.
«Ми обидва [разом із президентом Франції] згодні, що Україна може розраховувати на Європу. Ми не підведемо Київ», — сказав Олаф Шольц.
А втім, європейські лідери побоюються, що Дональд Трамп може піти на поступки російському президентові, яким він неодноразово висловлював своє захоплення, пише Le Monde.
Говорячи про можливу паузу в атаках на енергетичні об'єкти, Олаф Шольц сказав:«Зупинка атак може стати першим кроком до справедливого й тривалого миру для України. Наступним кроком має бути повне припинення вогню — і якомога швидше».
Тим часом Емманюель Макрон запевнив, що Франція продовжуватиме підтримувати українську армію, попри будь-які домовленості між Білим домом та кремлем щодо долі України. Макрон наголосив, що припинення вогню повинно призвести до «міцного і тривалого миру з усіма гарантіями безпеки, які з ним пов'язані».
За словами Макрона, неможливо уявити конструктивних переговорів про мирне врегулювання без присутності України за столом переговорів. У такий спосіб французький президент натякнув Дональду Трампу, що його переговори з російським лідером не принесуть результатів, якщо він не буде координувати свою позицію з Україною та її європейськими союзниками, зазначає Le Monde.
- Поділитися: