П’ять платіжних звичок, які убезпечать ваші гроші та полегшать життя

Українці вже багато років у тренді на безготівкові оплати. І це не дивно, адже такі розрахунки є зручними, безпечними, а також дають змогу суттєво зекономити час і не шукати готівку чи дрібні гроші. Згідно з дослідженням MasterIndex, у 2023 році понад 90% респондентів використовували свої банківські картки щонайменше кілька разів на тиждень, а 7 з 10 обирають торгові точки, де є змога сплатити за покупку безготівково.
У спільному матеріалі hromadske та Mastercard розповідаємо про п'ять платіжних звичок, які не лише полегшать ваше життя, але й підвищать безпеку фінансів.
1. Обирайте безконтактні оплати
Під час таких оплат не відбувається контакту між карткою та терміналом. Сплатити безконтактно можна за допомогою фізичної безконтактної платіжної картки або ж цифрової картки у смартфоні чи носимому пристрої з NFC-чипом (годинник, фітнес-браслет тощо). Достатньо піднести картку чи гаджет до термінала на відстань до 4 см — й оплата миттєво відбудеться.
В основі таких розрахунків лежить технологія безконтактної оплати Mastercard. Раніше, до речі, вона мала назву Mastercard PayPass, тому інколи ви ще можете почути «оплатити ПейПасом». Сьогодні технологія безконтактної оплати Mastercard забезпечує швидкі та зручні оплати усюди, де є безконтактний термінал. За статистикою НБУ, 97,1% терміналів в Україні — безконтактні.

А чи знали ви?
Україна стабільно входить до десятки країн світу за кількістю NFC-оплат цифровими картками Mastercard. За даними компанії, в Україні частка розрахунків смартфонами та гаджетами з NFC серед усіх оплат у фізичних торгових точках перевищує 60%.
Чи можна викрасти дані картки під час NFC-оплати?
Безконтактні розрахунки гаджетами є одними із найбезпечніших завдяки технології токенізації від Mastercard. Так, коли ви здійснюєте оплату, номер платіжної картки замінюється унікальним цифровим кодом — токеном, — що складається із 16-значної комбінації цифр. Саме це і є запорукою захисту ваших платіжних даних від шахраїв.
Якщо гаджет потрапить до рук шахрая, чи зможе він оплатити покупку?
Кожна оплата підтверджується відбитком пальця, паролем або за допомогою Face ID. Ці методи автентифікації знижують ризик шахрайства. Отже, навіть якщо ви загубили смартфон, ніхто не зробить оплату без вашої згоди.
2. Убезпечте пристрої, з яких робите щоденні оплати
Для того, щоб шахраї не змогли отримати доступ до ваших облікових записів і використовувати їх у своїх цілях, як-от розповсюджувати посилання для збору грошей серед близьких від вашого імені, необхідно максимально підсилити захист усіх девайсів.
- Увімкніть пароль або біометричну автентифікацію (Face ID, Touch ID) на смартфоні. Зробити це можна через налаштування безпеки.
- Налаштуйте двофакторну автентифікацію (2FA). У такому разі, окрім введення пароля, потрібно буде підтвердити особу за допомогою ще одного способу, наприклад коду, надісланого на ваш телефон. Зробити це можна в налаштуваннях облікових записів (Google, Apple, Meta).
Створіть надійні та різні паролі для всіх акаунтів. Використовуйте щонайменше 12 символів, поєднуйте великі та малі літери, цифри та спеціальні символи, а також уникайте використання очевидних слів або фраз (наприклад, qwerty, дата народження тощо).
Ілюстраторка Тетяна Фукс
3. Користуйтеся автоматичними платежами
За допомогою функції автоматичних платежів ви зможете налаштувати регулярні грошові перекази, які відбуватимуться без вашої залученості. Цей інструмент буде корисним для оплати рахунків за комунальні послуги, інтернет, мобільний зв'язок, кредитів, оренди та навіть підписок на улюблені сервіси.
Процес налаштування автоматичних платежів дуже простий:
- Спочатку оберіть компанію або сервіс, який ви хочете оплачувати автоматично.
- Потім введіть дані вашої банківської картки або рахунку, з якого відбуватиметься оплата.
- Оберіть, як часто будуть здійснюватися платежі (щомісяця, щотижня тощо).
- Підтвердьте налаштування.
Після налаштування система автоматично зніматиме потрібну суму з вашого рахунку у визначений час, звільняючи вас від турбот про своєчасність оплати. Серед переваг — економія часу, зручність та відсутність прострочених платежів.
Автоматизація платежів також може допомогти заощадити гроші. Деякі постачальники послуг пропонують знижки за умови налаштування автоматичних платежів, оскільки це зменшує їхні адміністративні витрати.

4. Купуйте в інтернеті безпечно
Завдяки безготівковим розрахункам купувати онлайн можна в будь-який час і з будь-якої точки світу. Без черг і зайвого стресу. Однак важливо знати, як захистити свої платіжні дані, щоб не втратити кошти та особисту інформацію.
- Не переходьте за незрозумілими лінками. Часто шахраї надсилають посилання через електронну пошту, соціальні мережі або SMS. Переконайтеся, що ви переходите тільки за посиланнями від надійних і знайомих вам джерел. Відрізнити підозрілі посилання можна за наявністю незвичних символів, надмірно довгих адрес або дивних доменів.
- Переконайтеся, що сайт має захищене з'єднання. Перш ніж вводити платіжні дані, перевірте, чи сайт використовує захищений протокол HTTPS (у рядку адреси має бути «https://» замість «http://»). Також шукайте іконку замочка в рядку адреси сайту — це свідчить про наявність сертифіката безпеки SSL, який захищає ваші дані під час передавання.
- Віддавайте перевагу надійним платіжним сервісам. Використовуйте відомі платіжні сервіси, як-от Apple Pay, Google Pay, LiqPay, PayPal. Вони гарантують захист даних і мають вбудовані механізми безпеки.
- Уникайте платежів через відкриті або непідтверджені мережі Wi-Fi. Публічні мережі Wi-Fi бувають небезпечними, оскільки користувачі авторизуються у своїх акаунтах (на сайті банку, у соціальних мережах чи платіжних системах) і відкрито працюють у них. А це може призвести до перехоплення шахраями логінів та паролів і, зрештою, зламу акаунтів. Користуйтеся захищеними мережами або мобільним інтернетом для оплат.
- Оновлюйте свій браузер та антивірус до останніх версій. Також не забувайте використовувати антивірусні плагіни для браузера, які виявляють шахрайські сайти.

Як ще перевірити інтернет-магазин?
Перевіряйте сайти через WHOIS-сервіси, які допоможуть дізнатися «внутрішні» дані, як-от дату створення сайту, домени, IP-адреси. Наприклад, можна скористатися сервісом Ukrnames. Якщо сайт новий або має підозрілу інформацію, варто бути обережним.
Не забувайте шукати відгуки інших покупців про магазин в інтернеті. Це допоможе вам дізнатися про можливі проблеми або підтвердити надійність магазину. Крім того, надійний інтернет-магазин завжди вказує на сайті адресу, номер телефону та електронну пошту.
5. Будьте пильними в комунікації, коли справа стосується платіжних даних
Щодня шахраї стають дедалі вигадливішими. У розмові вони можуть спілкуватися від імені представників певних організацій чи інституцій, ваших близьких або називатися співробітниками банку і звучати дуже переконливо. Але є кілька ознак, які допоможуть розпізнати кіберзлочинця.
- Банк ніколи не запитує конфіденційну інформацію. Працівники банку в жодному разі не питатимуть про термін дії платіжної картки, CVC2-код, PIN-код, пароль для входу в онлайн-банкінг або будь-які інші коди, надіслані в SMS-повідомленнях. Ці дані є конфіденційними й не повинні передаватися нікому.
- Остерігайтеся термінових запитів. Шахраї часто використовують тактику тиску часу, наполягаючи, що вам терміново потрібно надати дані або за щось заплатити. Якщо вас підганяють і кажуть терміново надати інформацію або перерахувати кошти, зупиніться і подумайте, чи схоже це на правду.

Що робити, якщо ви запідозрили шахрайство?
Якщо ви маєте підозри, що вам зателефонував не банк, а шахрай, перервіть розмову і самостійно зателефонуйте до банку за номером, вказаним на офіційному сайті або у вашому мобільному застосунку.
Якщо ви випадково повідомили комусь свої платіжні дані, негайно зверніться до банку, щоб заблокувати картку. Ви також можете зробити це самостійно в мобільному застосунку.
Якщо ви стали жертвою шахрайства в інтернеті, напишіть звернення до кіберполіції. Подайте заяву через сайт, листом на електронну адресу callcenter@cyberpolice.gov.ua, за телефоном 0 800 505 170 або письмово на поштову адресу — Департамент кіберполіції Національної поліції України, вул. Бориспільська, 19, м. Київ, 02093, Україна.
Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами. Над проєктом працювали: журналістка Вікторія Маньковська, редакторка Вікторія Бега, ілюстраторка Тетяна Фукс, креативна продюсерка Анна Соха.
- Поділитися: