Ця їжа руйнує зуби: приховані загрози в щоденному раціоні

Наш раціон сьогодні став різноманітнішим, ніж будь-коли раніше — від свіжих фруктів до всіляких снеків. Але водночас зі збагаченням смакових звичок ми стали зіштовхуватися з новими ризиками для здоров’я зубів. У цій статті розглянемо, які продукти можуть нести приховану шкоду емалі, спричиняти появу карієсу чи запалення ясен та дізнаємося, як можна захистити здоров’я ротової порожнини від цієї загрози.
Напої — непомітний ворог емалі
Лимонад, газовані напої, фруктові соки й навіть ароматизована вода — усе це містить кислоти, які поступово руйнують емаль. Алкогольні напої, особливо пиво, вино та коктейлі, теж можуть шкодити зубам: у роті створюються умови для розмноження бактерій, які руйнують емаль. Солодкі алкогольні коктейлі — подвійна загроза через поєднання кислотності та цукру. Емаль — найбільш мінералізований і міцний шар зуба, однак вона дуже чутлива до кислот, що розм’якшують її поверхню. Навіть невелика кількість кислоти під час пиття протягом тривалих періодів може призвести до ерозії, що проявляється у вигляді розтріскування, пожовтіння або чутливості зубів.Як зменшити небезпеку:
- пиття через трубочку знижує контакт кислоти зі зубами;
- після смакування напою — прополоскати рот водою або почекати 30 хвилин перед чищенням зубів, щоб емаль відновила мінеральний баланс.

Якщо ви не можете повністю відмовитися від кислих напоїв, використовуйте спеціальні засоби догляду за зубами. Наприклад, на EVA.UA є вибір професійної продукції для зміцнення емалі швейцарського бренду Curaprox. Зверніть увагу на зубні пасти, які допомагають відновити та зміцнити емаль. Наприклад, SOS Denti Enamel Repair італійського бренду Pasta Del Capitano містить унікальну безводну формулу з активними фосфатами, вітаміном Е та органічною м’ятою, а також не містить триклозану, парабенів і SLS — це робить її безпечною та водночас ефективною в догляді за вразливою емаллю. Для дітей можна обрати Curaprox Kids Toothpaste, яка не містить фтору.
Цукор і солодощі
Цукерки, тістечка, печиво — улюблені ласощі багатьох. Але солодощі — основне паливо для бактерій у роті. Коли бактерії контактують із цукрами, то виділяють кислоти, що руйнують емаль і призводять до чутливості ясен або карієсу.Особливий ризик — липкі солодощі, такі як іриски або мармелад, адже вони налипають на зубах, а також тверді солодощі, зокрема чупа-чупс, карамельки, грильяж. Ви можете допомогти своїй емалі, якщо заміните солодощі на фрукти, ягоди, йогурти без цукру. Також можна полоскати рот водою чи жувати гумку без цукру після їди, оскільки вона активує слиновиділення, яке природно очищує рот і нейтралізує кислоти.

Фрукти й горіхи
Апельсини, мандарини, виноград, лимони, грейпфрути та ягоди містять багато вітамінів, але водночас відзначаються підвищеною кислотністю. Забезпечте баланс: після кислого жуйте щось нейтральне або слабокисле, використовуйте питну воду.
Сушені фрукти — здоровий варіант снеків, але концентровані цукри в їхньому складі та липка структура сприяють налипанню частинок у проміжках й емалі, створюючи додаткову загрозу для карієсу. Горіхи з карамеллю або глазур’ю мають аналогічний ефект. Порада: споживайте їх разом з основним вживанням їжі, запиваючи водою, і ретельно чистьте зуби ниткою, електричною щіткою.
Тверді горіхи — загроза тріщин або сколів, які можуть виникнути під час кусання ядра. Якщо знаєте, що ваші зуби вразливі або маєте коронки, краще уникайте такої їжі або подрібнюйте її заздалегідь.
Що робити, щоб захистити зуби?
- Чистити зуби двічі на день — основа захисту.
- Використовувати іригатор або зубну нитку — вони очищають проміжки, де застрягають великі частинки їжі.
- Проходити регулярний профогляд у стоматолога, щоб виявити початкові стадії ерозії чи карієсу.
- Стежити за pH раціону: вживати нейтральні або лужні продукти після кислих, уникати кислотно-цукрових комбінацій.

Сьогодні в нашому раціоні «невинні» продукти можуть бути справжніми руйнівниками зубів. Але назавжди відмовлятися від них не потрібно — достатньо трохи скорегувати звички догляду за ротовою порожниною. Газовані напої пийте через трубочку, уникайте липких солодощів і подбайте, щоб після їди був доступ до води чи жувальної гумки. Адже знання про небезпеку — це вже половина успіху в захисті своїх зубів. Здоров’я зубів — запорука гарної усмішки та впевненості!
Матеріал опубліковано на правах реклами
- Поділитися: