Омбудсмен закликає уряд знизити прохідний бал НМТ до 130

Омбудсмен Дмитро Лубінець закликав уряд розглянути пропозицію щодо зниження граничного балу для конкурсного відбору вступників зі 150 до 130.

Про це йдеться в повідомленні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

«Повітряні тривоги, багатогодинні сидіння в укриттях, технічні збої та відсутність реального права на апеляцію до некоректно поставлених завдань — саме в таких умовах цього року складають НМТ українські діти. Фактично кожен тест може перериватися сиренами, кожна година — під загрозою евакуації, а результати — під впливом обставин, які не мають нічого спільного зі знаннями. І це вже не просто про іспит. Це про нерівні умови для вступу та величезний стрес для тисяч випускників по всій країні», — заявив він.

Так, Лубінець пропонує врахувати умови підготовки та складання НМТ у 2026 році, які негативно вливають на результати тестування, та позицію ректорів щодо доцільності зниження граничного балу для конкурсного відбору зі 150 до 130.

Раніше «Спілка ректорів закладів вищої освіти України» направила офіційне звернення до Міністра освіти й науки Оксена Лісового з проханням переглянути мінімальний конкурсний бал на такі спеціальності: C3 «Міжнародні відносини», D4 «Публічне управління та адміністрування», D8 «Право», D9 «Міжнародне право», I1 «Стоматологія», I2 «Медицина», I3 «Педіатрія», I4 «Медична психологія», C1.02 «Міжнародні економічні відносини», C1 «Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)», Фармація (за спеціалізаціями)».

Серед іншого, Лубінець закликає:

  • повернути право на апеляцію щодо некоректних тестових завдань та забезпечити оприлюднення тестів і правильних відповідей після завершення НМТ;
  • врегулювати проходження НМТ дітьми, які перебувають у місцях несвободи.

Лубінець також поскаржився на «недостатність зусиль з боку держави до питань організації НМТ в аспекті подолання викликів воєнного часу». Зокрема, він заявив, що після його втручання дівчину з Вінниччини, яка через технічний збій втратила можливість скласти НМТ, допустили до додаткової сесії.

За словами омбудсмена, лише за червень 2026 року він отримав 21 скаргу на проблеми під час складання НМТ. Також він зафіксував порушення права на освіту 6 дітей, які перебували в СІЗО.

«До нашого моніторингу адміністрація установи не забезпечила їм таку можливість. І навіть не намагалася. А по Україні таких дітей — 152», — заявив Лубінець.