«Втратила комунікацію з Білим домом»: чому Україна замінює посолку в США Маркарову

Політолог Ігор Рейтерович вважає, що замінити посолку України в США Оксану Маркарову необхідно було ще у листопаді минулого року, відразу після перемоги Дональда Трампа на виборах. А Офіс президента мав би змінити кадровий підхід, оскільки названі в медіа кандидати не можуть обіймати цю посаду через відсутність дипломатичного досвіду.
Про це політолог, керівник політико-правових програм «Українського центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович сказав у коментарі hromadske.
Політолог вважає, що у рішенні замінити посла у Вашингтоні, посаду якого обіймає Оксана Маркарова, є кілька причин. Насамперед це те, що вони за час своєї кар’єри співпрацювала саме з представниками Демократичної партії.
Також важливу роль відіграло те, що Маркарова була посолкою за часів президентства Джо Байдена. Політолог зазначає, що команда Дональда Трампа попереджала про необхідність змінити посла після переобрання президента.
«В умовах сучасної політичної системи в США це таке тавро, від якого дуже складно відмитися (йдеться про співпрацю з демократами, — ред.). Другий момент: вона була посолкою за часів Байдена. За логікою Білого дому, це вже дуже великий мінус, оскільки вони натякали, що посли повинні мінятися у США після перемоги Трампа, оскільки це інший президент та інші принципи роботи», — вважає політолог.
Тож він вважає, що міняти посла треба було відразу в листопаді 2024 року після перемоги Трампа на виборах.
Команда Трампа закликала Зеленського «негайно» звільнити посолку, звинувачуючи її в організації його поїздки на збройовий завод у Пенсильванії в період передвиборчої кампанії. Тоді це викликало обурення республіканців через те, що з президентом України були три представники Демократичної партії США, двоє з яких планували переобратися в листопаді.
Рейтерович вважає, що тоді республіканці використали факт, до якого насправді Маркарова не мала ніякого стосунку, тому що візит планувала чинна американська влада, а республіканці це прийняли як втручання у виборчу кампанію.
Також політолог нагадав про невдалий візит Зеленського до Овального кабінету, оскільки тоді посольство брало теж участь в організації і після цього «втратило будь-які можливості нормально комунікувати з новою адміністрацією».
«У сукупності все це призвело до того, що її просто не сприймають у Білому домі, і вона втратила будь-які можливості нормально комунікувати з новою адміністрацією. Значною мірою не з власної вини чи через свою непрофесійність. Із цього погляду до неї особливо зауважень немає», — зазначив Рейтерович.
Ігор Рейтерович вказує на нещодавні позитивні зміни у відносинах між Україною та США, вони, зокрема, спричинені тим, що у Трампа «починає змінюватися ставлення до глави рф володимира путіна». Політичний експерт звертає увагу на те, що обрання нового посла — це питання національних інтересів, і необхідно скористатися покращенням відносин зі США й поставити людину, «яку будуть нормально сприймати в Білому домі».
«Це певне вікно можливостей, і нам це треба використати на користь. Якщо є можливість іще більше покращити відносини зі США, і це потім буде мати позитивний вплив на отримання допомоги, — то цим треба користуватись», — пояснює політолог.
Ймовірні кандидати на посаду посла
Серед кандидатів на посаду посла України у США Bloomberg називало чинного прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, віцепрем’єр-міністерку — міністерку юстиції Ольгу Стефанішину, міністра оборони Рустема Умєрова та міністра енергетики Германа Галущенка.
На думку політичного експерта Ігоря Рейтеровича, кандидати, імена яких зараз називають медіа, не можуть обіймати цієї посади, оскільки не мають дипломатичного досвіду і «це вкрай невдале рішення з кадрового й професійного погляду». Він вважає, що Офіс президента мав би змінити свій підхід, коли відправляє на дипломатичні посади людей без відповідного досвіду.
«Практично всі кандидатури — це жах із погляду кадрових підходів. Єдина прийнятна кандидатура — це Ігор Жовква, який має дипломатичний досвід і працює в цьому напрямку. Всі інші кандидатури — Галущенко, Шмигаль, Стефанишина — це люди, які працюють в уряді, і для них робота послом видається, як подяка за попередню роботу. На жаль, Офіс президента дуже часто так робить, коли відправляє людей, які раніше були на якихось посадах. Але ці підходи повинні бути змінені», — зазначив політолог.
На його думку, до Сполучених Штатів повинна їхати виключно людина, яка є кадровим дипломатом і має досвід роботи в дипломатичній службі, причому на різних рівнях, посадах, і бажано в різних країнах. Також ця людина має бути американістом і дуже добре розбиратись у специфіці американської політичної системи.
«Потрібна людина, яка буде працювати. У нас є такі люди, але їхні прізвища не настільки на слуху. І вони мають ще одну відмінність: вони не є представниками чинної влади. Але треба обирати не за принципами вірності, а за принципами професійної здатності», — вважає Рейтерович.
Заміна послів у країнах G20
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що президент Володимир Зеленський планує замінити представників в усіх країнах G7 і G20.
Ігор Рейтерович вважає, що такі призначення та ротації вже давно на часі. Оскільки у низці країн є не закриті вакансії, а в деяких країнах дипломати працюють довше відведеного терміну. Тож такі ротації — це необхідна робота, з якою, на думку політолога, навіть «затягнули», бо в переліку є країни, у яких ці призначення мали відбутися ще рік тому.
«Практика дипломатичної служби передбачає, що людина, наприклад, п’ять років працює за кордоном, потім працює в Україні, потім знову їде за кордон. Це необхідно, щоб людина не відривалася від того, що відбувається в країні й розуміла внутрішню кухню країни, яку представляє. Добре, що незабаром все ж таки всі ці вакансії будуть закриті», — додав політичний експерт.
- Поділитися: