Atlantic опублікувало нові повідомлення з чату керівництва США: ділилися детальним планом атак на єменських хуситів

Міністр оборони США Піт Гегсет та  Радник президента США із національної безпеки Майк Волц
Міністр оборони США Піт Гегсет та Радник президента США із національної безпеки Майк ВолцAndrew Harnik / Getty Images

Американський журнал Atlantic оприлюднив нові скриншоти повідомлень високопосадовців адміністрації Дональда Трампа в чаті в Signal. У повідомленнях йшлося про деталі щодо майбутніх ударів США по позиціях хуситів у Ємені.

Про це пише Atlantic.

У першій статті про інцидент приховали повідомлення, які містили деталі атак на єменських хуситів. Після публікації американські посадовці публічно заперечували, що в месенджері Signal обговорювали військові плани й секретну інформацію. Тому журналісти вирішили все ж опублікувати більше деталей.

«Заяви Гегсета, Габбард, Реткліффа і Трампа в поєднанні з твердженнями численних представників адміністрації про те, що ми брешемо про зміст текстів у Signal, змусили нас повірити в те, що люди повинні побачити ці тексти, щоб зробити власні висновки», — йдеться у статті.

Журналісти вважають, що існує очевидний суспільний інтерес у розкритті інформації, яку радники Трампа передавали незахищеними каналами зв'язку, особливо тому, що високопосадовці адміністрації намагаються применшити значення повідомлень, якими вони обмінювалися.

Скриншоти повідомлень, оприлюднені в новій публікації Atlantic, демонструють, що міністр оборони Піт Гегсет надсилав повідомлення з конкретним часом і послідовністю запланованих ударів США по хуситах у Ємені.

На скриншотах видно повідомлення Гегсета, у яких він вказує точний час злетів винищувачів F-18 і дронів. Він також вказав приблизний час, коли літаки завдадуть удару. Це сталося за пів години до зльоту літаків і за дві години до основної атаки на хуситів.

Через кілька хвилин після першого прицільного удару радник з питань національної безпеки Майк Волц надав детальну інформацію про завдані збитки й деякі відомості про те, хто з лідерів хуситів був уражений.

«Якби цей текст отримав хтось вороже налаштований до американських інтересів, хусити мали б час підготуватися до атаки на їхні опорні пункти, а наслідки для пілотів могли б бути катастрофічними», — наголошують в Atlantic.

На нову статтю вже відреагували радник з питань національної безпеки Майк Волц та речниця Білого дому Керолайн Левітт.

Волц вважає, що в повідомленнях не було стратегічно важливої інформації й «жодних планів війни». Левітт заявила, що «ця історія була написана ненависниками Трампа».

Доповнено о 19:41. Міністр оборони США Піт Гегсет теж відкинув, що у листуванні була секретна інформація. Він заперечує, що там згадувалися імена, цілі чи маршрути.

«Це справді паскудні військові плани. Це доводить лише одне: Джефф Ґолдберг ніколи не бачив плану війни чи “плану нападу” (як він зараз це називає). Навіть близько», — заявив глава Пентагону. 

Що відомо про витік?

Видання Atlantic повідомило, що його журналіста Джеффрі Ґолдберга випадково додали до чату членів команди президента США в месенджері Signal.

У цьому чаті були радник з нацбезпеки Майк Волц, глава Пентагону Піт Гегсет, директорка з національної розвідки Тулсі Габбард, віцепрезидент Джей Ді Венс, держсекретар Марко Рубіо та інші. Загалом 18 посадовців.

Зокрема, журналіст став свідком обговорення ударів по позиціях єменських хуситів. Тоді він дізнався, о котрій годині американські військові завдадуть удару, яке озброєння застосують та які саме цілі планують уразити.

Ґолдберг розповів, що до чату його додав Майк Волц і цим посадовець міг порушити кілька положень Закону США про шпигунство. За його словами, чиновник узагалі не повинен був створювати чат у Signal, позаяк цей застосунок не схвалений урядом для обміну секретною інформацією.

Як це пояснюють посадовці США?

Раніше «повну відповідальність» за включення журналіста до групового чату, у якому обговорюються військові плани, взяв на себе радник з питань національної безпеки Майк Волц.

Президент Дональд Трамп публічно заступився за нього, заявивши, що той «засвоїв урок». Politico ж написало, що насправді президент США Дональд Трамп був розлючений на Волца, коли дізнався про інцидент з чатом.

Під час виступу перед сенаторами 25 березня директор ЦРУ Джон Реткліфф та директорка Національної розвідки США Тулсі Габбард фактично скинули відповідальність за те, що у цьому чаті обговорювали чутливу інформацію, на міністра оборони США Піта Гегсета.

Сам Гегсет публічно заперечив обговорення військових планів у чаті в Signal, а головного редактора Atlantic Джеффрі Ґолдберга назвав «брехливим і вкрай дискредитованим так званим журналістом».