Законопроєкт про «відкуп» за корупцію надійшов від партнерів — Арахамія

Ухвалення закону про можливість укласти угоду зі слідством щодо корупційних злочинів є одним із зобов’язань України перед партнерами в ЄС.

Про це заявив голова парламентської фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія.

За його словами, питання угоди зі слідством у корупційних правопорушеннях надійшло в межах Ukraine Facility Plan — програми багаторічної фінансової допомоги Україні від ЄС на 50 мільярдів євро.

Депутати проголосували за версію, яку запропонував уряд, бо саме він, як каже Арахамія, визначений перемовником із ЄС щодо Ukraine Facility Plan.

Голова фракції також пояснив, що угода, яку слідство може укладати з підозрюваним, «це право, а не обов’язок прокуратури».

«Сподіваюсь, що сьогодні ні в кого, особливо в середовищі громадських активістів, немає сумнівів у доброчесності та професійності керівника САП Олександра Клименка», — написав Арахамія.

Він додав, що фінальну версію законопроєкту мають схвалити міжнародники. Також після першого читання, яке відбулося 18 липня, щодо законопроєкту вже надійшли зауваження від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду.

«Але я впевнений, що все буде гарно доопрацьовано до другого читання, як це вже було багато разів у подібних ситуаціях», — вважає Арахамія.

Доповнено о 18:19. Народний депутат Ярослав Железняк наголосив, що ухвалення такого законопроєкту справді є вимогою Ukraine Facility, але сам текст саме «в такому поганому вигляді» писав Мінʼюст.

«І явно не під нормальні консультації з колегами від міжнародних партнерів. Просто внесли під номером 11340, який сьогодні, після всіх застережень, протягли у першому читанні. Тобто написали завідомо поганий текст, потім повідомили партнерів, і зараз хочете прикрити свій зашквар їхньою позицією, яку не питали», — зазначив депутат.

Железняк зазначив, що аналогічна ситуація була з урядовим законопроєктом щодо реформи Бюро економічної безпеки.

Що за законопроєкт?

Сьогодні, 18 липня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах посадовцям іти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.

Згідно із законопроєктом, підозрювані в корупції чиновники матимуть змогу сплатити штраф:

  • у разі вчинення кримінального проступку — від 204 тисяч грн до 2,05 млн грн;
  • у разі вчинення нетяжкого злочину — від 2,05 млн до 20,4 млн грн;
  • у разі вчинення тяжкого злочину — від 20,4 млн до 102 млн грн;
  • у разі вчинення особливо тяжкого злочину — від 102 млн грн до 204 млн грн.

Активісти та громадські діячі вказують, що цей законопроєкт дозволить підозрюваним у корупції просто відкупитися за скоєний злочин.