Україна готова долучитися до консультацій ЄС щодо транзиту нафти «Лукойлу» — МЗС

Україна готова долучитися до консультацій з Єврокомісією на тлі ситуації з транзитом нафти російської компанії «Лукойл» до Угорщини та Словаччини, якщо такий механізм вирішать застосувати.

Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.

Він наголосив, що Україна високо цінує співпрацю з Євросоюзом — Угорщиною, Словаччиною та іншими державами блоку — щодо протидії російській агресії, зокрема в санкційній сфері, а також їхній внесок у регіональне співробітництво.

Він зауважив, що положення рішення РНБО стосується лише комерційної діяльності «Лукойлу» на території України. 

«Можу єдине додати: ми підтверджуємо готовність долучитися до консультацій у межах механізму раннього попередження відповідно до Угоди про асоціацію Україна — ЄС, якщо Єврокомісія таке рішення про застосування цього додатка ухвалить», — сказав Тихий.

Що передувало?

«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.

Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.

18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.

Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.

Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.

Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.

До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування, а Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.