ОБСЄ готуватиме Україну до вступу в ЄС та НАТО: там призначили спецпредставника
Чеський дипломат Петр Мареш, якого призначили спеціальним представником Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні, допомагатиме Києву підготуватися до вступу в ЄС та НАТО.
Про саме призначення повідомив глава МЗС Чехії Ян Ліпавський ще 5 грудня. Однак 12 грудня Мареш розповів російському пропагандистському виданню «Известия», що саме він робитиме на посаді.
За словами дипломата, нині в Україні працюють 24 проєкти ОБСЄ. Тепер їх має координувати Мареш, також його обовʼязок — підготувати ще один проєкт.
«Я говорив з міністеркою закордонних справ Фінляндії, вона наголосила, що я маю перебувати в найближчому контакті з українською владою. Я не відправлятиму їм F-16 і Abrams, жодних ракет, але готуватиму їх до майбутнього партнерства та членства України в ЄС та НАТО — це мої завдання», — заявив він.
Також Мареш вважає, що ОБСЄ має відновити свою миротворчу місію в Україні, яка діяла з 2014 року до 2022-го.
«Чи є інші незалежні організації, які могли б запропонувати незалежне спостереження за тим, що відбувається? Моя робота, я сподіваюся, буде свого роду прикладом. Якщо все вийде, чому ми не зможемо організувати щось на зразок спостережної місії?» — заявив чеський дипломат.
Більше про ОБСЄ
Це найбільша регіональна міжурядова організація, яка займається питаннями безпеки, прав людини, демократії, права верховенства, економічного розвитку та екології. Вона об’єднує 57 країн із Європи, Азії та Північної Америки.
Організацію заснували у 1975 році, спочатку як Нараду з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ), а через 20 років вона отримала сучасну назву. ОБСЄ ставить за мету запобігати конфліктам, підтримувати мир та стабільність через місії в країнах.
Україна стала повноправним членом Парламентської асамблеї тоді ще НБСЄ у 1992 році. А у 2013-му Україна вперше головувала. Одразу після вторгнення росії в Україну у 2014 році ОБСЄ спорядила моніторингову місію на Донбас.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ працювала до березня 2022 року, поки росія не заблокувала її мандат.
А втім, ОБСЄ часто критикували за недостатню ефективність та залежність від потреби консенсусу між країнами-учасниками, зокрема росії, яка напала на Україну. Офіційний Київ домагався виключення росії з ОБСЄ, але марно.
- Поділитися: