20 років тому в магазинах з'явилася перша книга молодої авторки Джоан Ролінг — «Гаррі Поттер і філософський камінь». З того часу її переклали більше як 60-ма мовами, екранізували та часто називають «найвпливовішим дитячим романом усіх часів».

20 років тому в магазинах з'явилася перша книга молодої авторки Джоан Ролінг — «Гаррі Поттер і філософський камінь». З того часу її переклали більше як 60-ма мовами, екранізували та часто називають «найвпливовішим дитячим романом усіх часів».

З нагоди 20-ліття книги ми вибрали 20 фактів про «Гаррі Поттера і філософський камінь». Знайшлось місце невдалим прогнозам, українському перекладу і навіть древньогрецькій мові.

1. Книга писалась 6 років — з 1990 до 1995 року. У цей час Джоан Ролінг жила в Манчестері та Единбурзі.

Кафе «The Elephant House», де Ролінг писала «Гаррі Поттера», фото: utrip.com

2. За словами Ролінг, вона вигадала Гаррі, сидячи у потязі Манчестер-Лондон, але не мала ручки, щоб записати усі ідеї. Писати книгу вона почала по приїзді, проте перші чернетки не мали нічого спільного з книгою, що вийшла.

3. 12 видавництв відмовили авторці у публікації книги. Погодилось лише Bloomsbury. Втім, і там авторці спершу порадили знайти денну роботу, бо вона навряд чи заробить на дитячих книжках.

Обкладинка першого видання книги «Гаррі Поттер і філософський камінь»

4. За першу книгу Ролінг отримала аванс у 1500 фунтів. Зараз бренд «Гаррі Поттера» оцінюють в 15 мільярдів доларів.

5. Головною причиною відмов був обсяг книги — більше 90 000 слів.

6. Як виявилось пізніше, Bloomsbury взяли книгу лише тому, що дочка видавця, Аліса Ньютон, прочитала першу главу і вимагала від батька продовження.

7. Перший тираж склав 1000 примірників, з яких 500 одразу купили бібліотеки. Зараз вони коштують від 16 до 25 тисяч фунтів.

8. На рахунку «Філософського каменя» 3 нагороди — Nestlé Smarties Book Prize (наступні два роки її теж отримував Поттер), British Book Award як найкраща дитяча книга і Children's Book Award.

9. На початку 1998-го року книга була такою популярною, що серед американських видавництв довелось проводити конкурс. Переможець заплатив 105 000 доларів. Ролінг казала, що «ледь не вмерла», коли почула про це.

10. У США книга вийшла під назвою «Гаррі Поттер і чаклунський камінь». Аргументували це тим, що діти не зацікавляться книгою зі словом «філософський».

11. Джоан Ролінг досі вважає найбільшою помилкою те, що дала американському видавцеві замінити назву і деякі слова на американські аналоги. Після цього авторка наклала вето на подібні дії.

12. Перша рецензія на книгу вийшла у журналі «The Scotsman» 28 червня 1997 року. Критик Ліндсі Фрейзер назвала книгу «захопливим трилером», авторку — «першокласною дитячою письменницею».

Американська обкладинка «Гаррі Поттера»

13. Перші рецензії порівнювали Ролінг з Джейн Остін, древньогрецьким Гомером та Роальдом Далом.

Постер фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь»

14. Серед головних претензій до книги було те, що вона пропагувала чорну магію та в ній було відсутнє верховенство права. Також деякі критики говорили про надто велику кількість стереотипних героїв.

15. «Гаррі Поттер і філософський камінь» часто використовується для ілюстрації різних методів викладання та поведінки учнів у перший рік навчання.

16. У Британії книга 9 разів перевидавалась з новими обкладинками. Найновіше видання вийшло 6 жовтня 2015 року (з ілюстраціями Джима Кея).

17. Права на екранізацію «Філософського каменя» були продані у 1999 році компанії Warner Bros. за 1 мільйон фунтів. Джоан Ролінг наполягла на британському акторському складі.

18. В Україні перша частина побачила світ з 13 на 14 квітня 2002 року у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

19. До 2008 року книгу було перекладено 67-ма мовами. Видавництво Блумсбері опублікувало книгу латиною і древньогрецькою, після чого жартома назвало її «одним із найважливіших творів древньогрецької прози, написаний за останні століття».

20. У проміжку між 2001 та 2003 роком світ побачили одразу 5 відеоігор за мотивами «Філософського каменя».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: