ENRU

20 найбільших бізнес-груп отримали майже половину всіх банківських кредитів в Україні — НБУ

За останні два роки кризи майже половину всіх банківських кредитів в Україні отримали 20 бізнес-груп.

Такі дані наводить Національний банк України у звіті про фінансову стабільність

За словами начальника управління департаменту фінансової стабільності НБУ Євгена Дубогриза, на 5 найбільших бізнес-груп припадає 30,4% портфелю корпоративних кредитів. А на 20 найбільших бізнесів — майже половина всіх кредитів у банківській системі України в цілому.

При цьому, 49% кредитів ці 20 груп взяли на компанії, що не ведуть операційної діяльності, що вкрай ускладнює стягнення боргів. 

«Основний ризик полягає в тому, що бізнес-групи по своїй природі не є настільки стійкими, вони постійно змінюють свою структуру, вони мають активи, що не є економічно пов'язаними між собою, але фінансові потоки постійно перерозподіляються між різними компаніями та різними галузями», — пояснив Дубогриз. 

У підсумку, якість кредитів, наданих банками бізнес-групам значно нижча ніж у інших груп позичальників — 3/4 кредитів, які взяли топ-20 груп не обслуговуються.

Банки були змушені визнати реальну якість цих кредитів та створити відповідні резерви, що негативно відобразилось на їх прибутках. Зокрема постраждали державні банки — частка топ-10 приватних позичальників складає 56% кредитного портфелю Ощадбанку та 38% - Укрексімбанку.

Нагадаємо, Кабінет міністрів у лютому прийняв рішення про докапіталізацію Ощадбанку та Укрексімбанку на 7 млрд гривень.

Як повідомлялося, Європейський банк реконструкції та розвитку планує більше кредитувати українські банки для того, щоб вони надавали позики малому та середньому бізнесу.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram