51-й день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

12-річний Даник Рак з котом стоїть на уламках свого будинку, зруйнованого російськими військами на околицях Чернігова, 13 квітня 2022 року. Після обстрілу, мама Даника Людмила Коваль отримала поранення в живіт, їй довелося ампутувати ногу
12-річний Даник Рак з котом стоїть на уламках свого будинку, зруйнованого російськими військами на околицях Чернігова, 13 квітня 2022 року. Після обстрілу, мама Даника Людмила Коваль отримала поранення в живіт, їй довелося ампутувати ногуAP Photo / Evgeniy Maloletka

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та інші міста. За місяць війни українські захисники зупинили просування окупантів, перейшли у контрнаступ, звільнили низку населених пунктів та цілі області. Ми збираємо всі найактуальніші новини в онлайні.

Спочатку новіші

У порядку додавання

Володимир Зеленський повідомив, що російські окупанти зруйнували в Маріуполі 95% будівель.

Володимир Зеленський вперше відкинув тезу про спільне «історичне коріння»: він заявив, що росіяни не мають нічого спільного з Київською Руссю — вони орда.

Повітряна тривога у всіх областях України. (окрім анексованого Криму)

Карта повітряних тривог станом на 00:30 15 березняalerts.in.ua

Головне зі звернення Володимира Зеленського:   

  • росія розпочала війну проти України не 24 лютого. російські війська прийшли ще у 2014 році, захопили наш Крим, розпочали страшну і безмежно цинічну війну на Донбасі.
  • Вони вбивали наших людей впродовж 8 років. 14 тисяч загиблих за цей час. За 50 днів повномасштабної агресії росія показала, що саме Донбас для неї — головна мішень. Луганську і Донецьку області російські війська руйнують так, ніби хочуть, щоб там не залишилося людей взагалі.
  • Я побачив, що демократичний світ дійсно має тих, чиєї волі достатньо для захисту свободи від нападу тиранії.
  • 50 днів нашої оборони — це досягнення. Досягнення мільйонів українців. За 50 днів цієї війни Україна стала героєм для усього вільного світу.
  • Говорив сьогодні з нашою командою, яка братиме участь в міжнародних спортивних змаганнях «Ігри нескорених». Серед них і ветерани і військовослужбовці — ті, хто захищає державу. Запевнив, що ми дочекаємось їхнього повернення і будемо підтримувати їх у змаганнях так само щиро.
  • Підписав укази про нагородження тих, хто найбільше відзначився у захисті держави. 221 військовослужбовець Збройних сил України, з них 34 посмертно. І двоє — службовців Держспецзвʼязку.

У Нововоронцовці на Херсонщині внаслідок того, що здетонував касетний снаряд, загинув місцевий житель. Ще один хлопець отримав поранення, передає «Суспільне».

Керівник Інституту чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко заявив, що за штатом на затонулому російському крейсері «Москва» мають бути дві ядерні боєголовки до крилатих ракет.

«Де ці боєголовки? Де вони були під час вибуху боєзапасу? Де точка на мапі? Координати? Це компетенції РБ ООН, МАГАТЕ. До цього мають негайно долучитися прибережні держави Чорного моря — Туреччина, Румунія, Болгарія, Грузія», — написав Клименко.

<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 56.25%;"><a href="https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4741459019316607&id=100003576664760" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D4741459019316607%26id%3D100003576664760&key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

У Міністерстві оборони України заявили, що наразі не будуть ні підтверджувати, ні спростовувати інформацію про те, що російський ракетний крейсер «Москва» затонув.

Європейський Союз розробляє ембарго на російську нафту — чиновники хочуть передбачити поступове введення заборони, пише The New York Times.

У Києві та Херсоні чутно вибухи. Залишайтеся в укриттях!

Велика Британія 14 квітня ввела санкції проти двох близьких соратників російського мільярдера Романа Абрамовича у відповідь на вторгнення росії в Україну. Лондон заявив, що ці люди зазнали найбільшого заморожування активів, коли-небудь введеного Лондоном.

Йдеться про арешт суми в 10 мільярдів доларів на рахунках директора футбольного клубу «Челсі», який належить Абрамовичу, Євгена Тененбаума і ще одного ділового партнера Абрамовича Давида Давидовича, якому також був заборонений в'їзд до Великої Британії

Франція передасть Україні 24 пожежні машини, карети швидкої допомоги, а також обладнання для рятувальників загальною вагою у 50 тонн.

росія звернулася до Бразилії з проханням про підтримку у Міжнародному валютному фонді, Світовому банку та групі провідних економік G20, щоб допомогти їй протистояти санкціям Заходу, які запровадили через повномасштабне вторгнення в Україну.

Практично на 85% тіл усіх загиблих мешканців міста Буча Київської області є отвори від куль, що свідчить про вчинення усвідомленого умисного вбивства. Про це заявив міський голова Бучі Анатолій Федорук в ефірі національного телемарафону, передає «Інтерфакс-Україна».

У Херсонській області вдалося провести обмін полоненими. Українські військові віддали ворогу 4-х його солдатів і повернули з полону 5 своїх побратимів.

Київ та інші міста України продовжують перебувати під загрозою ракетних обстрілів з боку росії, сказав на брифінгу речник Пентагону Джон Кірбі.

У Відні протестували проти зґвалтувань українок російськими загарбниками.

Київ та інші міста України продовжують перебувати під загрозою ракетних обстрілів з боку росії, наголошують у Пентагоні. У Міноборони України людей просять серйозно ставитися до повітряної тривоги.

У Вашингтоні активісти підсвітили будівлю російського посольства у кольори українського прапора.

<blockquote class="twitter-tweet" data-dnt="true" align="center"><p lang="en" dir="ltr">More cat and mouse…. <a href="https://t.co/dagrsnQlLo">pic.twitter.com/dagrsnQlLo</a></p>&mdash; Benjamin Wittes (@benjaminwittes) <a href="https://twitter.com/benjaminwittes/status/1514422654152982529?ref_src=twsrc%5Etfw">April 14, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

США не хочуть повертати російським олігархам активи, які заморозили в межах санкцій за повномасштабне вторгнення рф в Україну.

Оперативна інформація від генштабу ЗСУ станом на 06:00 15 квітня:

  • На Волинському та Поліському напрямках окремі підрозділи збройних сил Білорусі виконують завдання з прикриття українсько-білоруського кордону в Брестській та Гомельській областях.
  • На Південнобузькому напрямку противник намагається провести фортифікаційне обладнання позицій, поповнює запаси озброєння та військової техніки, боєприпасів і паливно-мастильних матеріалів. Веде розвідку із залученням безпілотних літальних апаратів.
  • На Донецькому і Таврійському напрямках основні зусилля ворог зосереджує на спробах захоплення населених пунктів Попасна і Рубіжне. Успіху не має. На території Донецької та Луганської областей за минулу добу відбито вісім атак ворога, знищено чотири танки, шість бронетранспортерів, чотири бойових машини піхоти, а також одну артилерійську систему противника.

МВФ збільшив екстрене фінансування допомогти Україні, запустив спеціальний рахунок для подальшого фінансування та разом із міжнародними партнерами готується до масштабних зусиль з відновлення країни, повідомила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Українці запустили на будівлю посольства рф світлову проєкцію у вигляді нашого прапора, а росіяни спробували наздогнати його прожектором.

Відомий сценарист американських серіалів, зокрема «Карткового будинку», Бо Віллімон приїхав до України, щоб набрати матеріалів для документального фільму про жорстокі звірства російсько-окупаційних військ у Київській області.

Відомий сценарист американських серіалів Бо ВіллімонБучанська міська рада / Facebook
Злочини, вчинені в період повномасштабного вторгнення рфОфіс генерального прокурора / Telegram

Зараз нічого не показує, що росія готується до ядерного удару по території України, але російська пропаганда спеціально розганяє ці чутки для нагнітання страху, розповів радник голови Міністерства внутрішніх справ Вадим Денисенко.

«Їхній головний козир — ядерна зброя, тому вони розганяють ці страхи на усіх фронтах. Ми маємо розуміти, що це останній козир путіна», — сказав Денисенко.

За його словами, зараз на Україну йде інформаційна атака зі спробою ще раз підняти ставки в інформвійні. Водночас зараз нічого не показує, що росія готуються до ядерної атаки, наголосив Денисенко.

За інформацією маріупольців, які ще перебувають у місті, російсько-окупаційні війська розпочали процес ексгумації тіл, які до того були поховані у дворах житлових будинків, повідомила Маріупольська міська рада.

Зранку у Скадовську військові рф зняли прапори України з будівлі міської ради та з флагштока в центрі міста і почепили свої триколори, повідомив Скадовський міський голова Олександр Яковлєв.

«Тим самим вони говорять, що надалі вони несуть повну відповідальність за все, що відбувається в місті та громаді», — зазначив він.

Зняли прапори України у СкадовськуОлександр Яковлєв / Facebook

Командир 36-ї окремої бригади морської піхоти, майор Сергій Волина у коментарі УП закликав владу провести деблокаду Маріуполя в найкоротші терміни або військовим, або політичним шляхом. Каже, що ситуація там є критичною.

Автобусний оператор FlixBus відновлює маршрути до Києва та ще низки українських міст. Йдеться про рейси, які були припинені з початком війни, пише «Урядовий портал».

У семи районах столиці сьогодні працюватиметь продуктові мініярмарки:

  • Голосіївський район: просп. Голосіївський, 116.
  • Дарницький район: вул. Анни Ахматової, 31.
  • Дніпровський район: вул. Гродненська, 1/35-17А.
  • Подільський район: просп. Степана Бандери, 3-5.
  • Печерський район: біля ст. м. «Кловська».
  • Святошинський район: вул. Підлісна, 8.
  • Шевченківський район: вул. Ружинська, 18 та вул. Деревлянська, 16-20.

Мініярмарки працюватимуть із 10:00 до 16:00. У Дарницькому та Шевченківському районах — із 10:30. Графік роботи може оперативно змінюватися.

У Швейцарії запустили бренд горілки на честь українського президента — Vodka Zelensky. Її можна придбати у Швейцарії, Німеччині та Великій Британії. Засновники називають свій продукт «найвпливовішим брендом напоїв у світі».

Бренд горілки на честь українського президента Vodka ZelenskyСайт vodkazelensky / Скріншот

Ціна за 0,5 л — 40 швейцарських франків (1 260 грн). Щонайменше 5 євро з продажу кожної пляшки відразу йдуть на допомогу Україні. Також засновники бренду (серед яких є і біженці з України) обіцяють пожертвувати 100% своїх доходів на відновлення України.

Орієнтовні втрати окупантів станом на 15 квітняhromadske

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський передав кризовому координатору ООН в Україні Аміну Аваду закривавлену іграшку з Краматорська, аби той передав її у Міжнародний суд ООН в Гаазі.

8 квітня росія вдарила ракетою «Точка-У» по залізничному вокзалу міста Краматорськ Донецької області. Тоді загинули 59 мирних людей, серед них 7 дітей.

Закривавлена іграшка з КраматорськаДенис Монастирський / Facebook

Зведення по регіонах станом на ранок 15 квітня:

  • Київщина: було чутно вибухи у Васильківській громаді, за попередніми даними, спрацювала ППО.
  • Харківщина: у Харківі були обстріли житлових кварталів, вночі було кілька пожеж. По області за добу окупанти обстріляли Золочів, Дергачі, є постраждалі. Ідуть бої в Ізюмському напрямку.
  • Луганщина: за минулу добу 24 обстріли. Двоє загиблих, двоє поранених. Централізовано евакуйовано 225 людей.
  • Донеччина: бойові дії по усій лінії фронту. За добу обстрілам піддавалися Маріуполь, селище Велика Новосілка, Зарічне, Вугледар, Краматорськ та населені пункти Краматорського району, Бахмут. За добу — 3 загиблих і 7 поранених.
  • Було загоряння будинку в Красногорівці, зранку працює ДСНС. Маріуполь — без змін: наші військові опираються ворогу попри блокаду, яка триває з 1 березня.
  • Херсонщина: вибухи та обстріли. Інформація щодо руйнувань та постраждалих наразі відсутня. В області в багатьох населених пунктах гуманітарна криза, тривають мародерства орків.
  • У решті регіонів ніч минула відносно тихо.

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України попереджає, що окупанти розпочали серію терактів та вже офіційно загрожують обстрілами столиці України.

У Москві сьогодні відбудеться пресконференція дружини Віктора Медведчука Оксани Марченко.

Знаменитий актор Г’ю Джекман, відомий своєю роллю супергероя-мутанта Росомахи у серії фільмів «Люди Ікс», показав в Instagram малюнок хлопчика з Одеси, який втік від війни. Пізніше продюсер опублікував й відео розмови з хлопчиком.

Каховська громада повідомляє, що сьогодні загинули двоє мешканців Таврійська, які вийшли подивитися на збиту ракету. Ще троє людей отримали осколкові поранення, із них одна — у важкому стані. Їх доправили у лікарню Каховки.

Відтак представники громади нагадують людям: не потрібно виходити на вулицю чи підходити до вікон, якщо там чути вибухи.

«Укрзалізниця» з 16 квітня відновлює залізничне сполучення з Черніговом. Це місто було у блокаді російсько-окупаційних військ понад місяць, його постійно бомбардувала артилерія ворога.

До обласного центру їздитиме регіональний дизель-поїзд №894/893. Він вирушатиме з Чернігова о 07:00 та прибуватиме на станцію «Київ-Пасажирський» об 11:06. У зворотному напрямку поїзд буде відправлятися о 15:18 та прибуватиме до Чернігова о 19:20.

Дизель-поїзд робитиме зупинки на станціях «Муравійка», «Імені Бориса Олійника», «Вересоч», «Вертіївка», «Ніжин», «Носівка», «Кобижча», «Бобровиця», «Заворичі», «Бобрик», «Бровари», «Дарниця», «Видубичі», «Київ-Деміївський» та «Протасів Яр».

Крім того, «Укрзалізниця» призначила поїзди на Сумщині та Харківщині. Детальніше про це читайте тут.

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» збила російський бойовий вертоліт та командирську машину армійської авіації Ка-52 «Алігатор», повідомляє Генштаб.

«Не крейсер "Москва", звичайно, але 15 мільйонів доларів з бюджету російської федерації українські воїни відмінусували. Це ціна тільки техніки, а ще підготовка пілотів та компенсація їхнім родичам», — кажуть у Генштабі.

Окупанти обстріляли житлові квартали Миколаєва реактивними системами залпового вогню, повідомила голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва. Вона каже, що росіяни стріляли по території, де немає військових об'єктів. Унаслідок обстрілу є постраждалі.

Через сильний обстріл із Попасної сьогодні вдалося евакуювати лише трьох людей, а автівка виїхала на повністю спущених шинах, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Каже, що Попасну обстрілювали з самого ранку, тому автобус вирішили залишити у сусідньому населеному пункті, а людей туди підвозити на автомобілях.

Проте навіть так вдалося зробити лише один рейс. Обійшлося без жертв. За словами Гайдая, загалом сьогодні на Луганщині евакуювали людей за всіма п'ятьма маршрутами — це 370 жителів області.

Франція вирішила повернути своє посольство зі Львова до Києва, повідомив голова МЗС Жан-Ів Ле Дріан. За словами посадовця, повернення відбудеться «дуже скоро» і посилить підтримку, яку Франція надає Україні у період війни.

Служба безпеки України повідомляє, що отримала запис, на якому окупант вихваляється перед своїм другом про звірства, які він чинив з українськими військовополоненими.

«Полонених привозили, єб*ть я з них знущався… С*ка, бл*, і пальці відрубаю, і кисть відрубаю! Став на лопату, на цеглу: "Ааа", — репетує!», — розповідає окупант. Він зізнається, що навіть співслуживці дивуються його жорстокості: «Салават, ти звідки такий дикун взявся?!».

В СБУ кажуть, щовже знають, хто цей загарбник. Це 27-річний Салават Сарсенов з Астрахані. Він контрактником прийшов із війною на українську землю і безуспішно намагається просунутися на Запорізькому напрямку.

Під ударами окупантів перебувають практично усі населені пункти Донеччини вздовж лінії фронту, повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

Зокрема, Мар’їнська громада, яка всі 8 років російсько-української війни вона потерпала від російських обстрілів, від початку широкомасштабного вторгнення перебуває фактично під безперервним вогнем. У цій громаді з 24 лютого росіяни вбили 11 та поранили 48 (у тому числі 1 дитина загинула і 1 поранена) людей.

У громаді вже пошкодили 3 школи, дитсадок, 3 адмінбудівлі, 13 багатоповерхівок, 322 приватні будинки (з них 97 зруйновано повністю) та 26 підприємств.

Кириленко розповідає, що попри обстріли, щодня триває евакуація мирного населення з громади. Станом на сьогодні лише організовано вивезли щонайменше 350 людей з Мар’їнки, 270 з Красногорівки та 180 — з Новомихайлівки. Наразі у громаді залишається понад 5 тисяч людей.

У Києві перейменували три залізничні станції та бібліотеку, щоб вони не носили пов'язані із росією назви, повідомляє Київська міська рада.

Так, залізничну станцію «Київ-Жовтневий» перейменували на станцію «Грушки», станцію «Київ-Московський» — на станцію «Київ-Деміївський», а станцію «Київ-Петрівка» — на станцію «Почайна».

Водночас в Оболонському районі бібліотеку ім. Саші Чекаліна для дітей Централізованої бібліотечної системи перейменовано на бібліотеку на Пріорці для дітей Централізованої бібліотечної системи Оболонського району.

російські військові з початку вторгнення в Україні повністю знищили 22 лікарні, їх доведеться відбудовувати з нуля, повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко в ефірі національного телемарафону.

Крім того, унаслідок російської агресії пошкоджені 308 лікарень. «Ступінь пошкодження кожної лікарні різний — від вибитого скла до зруйнованих стін, але ці 308 лікарень можна відновити після проведення експертизи», — сказав він.

У Київській області вже виявили тіла понад 900 цивільних громадян, які загинули від дій російських окупантів. Чимало із них померли від вогнепальних поранень. Про це повідомив начальник поліції Київщині Андрій Нєбитов.

За його словами, поліція знаходить тіла людей і посеред вулиць, і в тимчасових похованнях.

«Ми публікували дуже багато масових поховань, і прикро, що ми фіксуємо, що це поховання людей, вбитих зі стрілецької зброї. Тобто ми розуміємо, що під час окупації армія рф встановлювала певний режим, намагалася відшукати людей, які мають вплив на громаду і змусити їх працювати на рф», — сказав Нєбитов.

У Сєвєродонецьку Луганської області правоохоронці затримали місцевого мешканця, який здав росіянам координати гуманітарного штабу, повідомляє місцева поліція.

26-річний житель Сєвєродонецька корегував вогонь по рідному місту за допомогою дрону. Саме він направив снаряди окупантів на центр надання гуманітарної допомоги, який був розташований у Льодовому палаці спорту.

Чоловік передавав інформацію через чат у Telegram, де відправляв представникам рф карту з мітками військових та інфраструктурних об’єктів.

Затриманому повідомили про підозру в колабораційній діяльності (ч. 7 ст. 111-1 ККУ). Йому загрожує від 12 до 15 років ув'язнення.

Найбільше загиблих цивільних на Київщині наразі виявили у Бучі — понад 350 тіл, повідомив начальник поліції Київщині Андрій Нєбитов. Зокрема, там знайшли дві братські могили, у яких було 40 та 57 тіл. З першої могили тіла вже дістали — 95% людей застрелили зі снайперської або стрілецької зброї.

У Київській області вже відкрили понад 3 тисячі кримінальних справ, які стосуються воєнних злочинів окупантів, повідомив начальник поліції Київщині Андрій Нєбитов. Серед них є і щодо випадків зґвалтувань, проте жертви не завжди погоджуються давати свідчення. Зараз підтвердженим є один факт у Богданівці, коли окупанти вбили чоловіка, а потім тричі гвалтували дружину, погрожуючи насиллям щодо сина.

Також дві справи щодо зґвалтування розслідує Служба безпеки України. Поліція вже встановила понад 250 окупантів, які перебували у Київській області. Щодо деяких з них є інформація про адреси проживання та перелік членів їхніх родин.

Високопоставлений американський чиновник у коментарі The Washington Post підтвердив, що російський крейсер «Москва» затонув унаслідок атаки українських військових.

Міністерство оборони поки що не має свідчень, що росіяни мають намір застосувати ядерну зброю. Таких підтверджень не дає й іноземна розвідка, із якою співпрацює Україна. Про це повідомив речник Міноборони Олександр Мотузяник.

Він зазначив, що ядерна зброя — це останній козир росії, однак треба бути готовими до будь-якого розвитку ситуації, зокрема до такого прецеденту як застосування ядерної зброї. «Станом на зараз ми не прогнозуємо цього», — резюмував речник Міноборони.

У Дніпрі 20 квітня перейменують понад 20 вулиць, назви яких пов'язані з росією, однак це буде лише першою частиною — пізніше перейменовуватимуть ще. Про це повідомив під час телемарафону міський голова Борис Філатов, цитує «Укрінформ».

«Ми відмовлятимемося від російських географічних назв. Проблема в тому, що коли ми підняли список вулиць, виявилося, їх така велика кількість, що у нас навіть назв нових стільки немає. Всілякі барнаульські, абхазькі… Ми все не встигнемо перейменувати на цій сесії», — пояснив Філатов.

У Києві біля «Укрпошти» сформувалася величезна черга за новою поштовою маркою з українським військовим, який на острові Зміїний посилає російський військовий корабель.

В окупованому Енергодарі Запорізької області місцевих підприємців змушують сплачувати «податки» окупантам та домовлятися із самопроголошеним главою адміністрації Андрієм Шевчиком, повідомила омбудсменка Людмила Денісова.

Зокрема, 15 квітня підприємців «запросили» в міську раду для обговорення нових правил реєстрації бізнесу за окупаційними правилами та «оподаткування».

Людям на блокпостах також роздають листівки, у яких оголошують про створення «органу місцевого самоврядування» та запевняють, що «росія прийшла назавжди».

У росії не можуть виробляти нові танки через відсутність імпортних комплектувальних та фінансові проблеми, повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

З фінансовою кризою вже стикнувся російський «Уралвагонзавод» (Нижній Тагіл), який виробляє бронетехніку, насамперед — основний танк рф «Т-72».

Навіть попри розрекламоване «імпортозаміщення» росія не спроможна самостійно продовжувати випуск високотехнологічної зброї без постачань імпортних комплектувальних. Тож завод мусить шукати розв'язання фінансових проблем, вимагаючи стовідсоткової передплати за державними контрактами.

Під час евакуації жителів з міста Старобільськ Луганської області до Дніпра російські окупанти відкрили вогонь по двох автобусах. Унаслідок обстрілу є поранені та загиблі, наразі з'ясовуються деталі нападу. Про це повідомила омбудсменка Людмила Денісова.

«Окупант вкотре застосовує зброю з метою недопущення евакуації мирного населення на території підконтрольні Україні [...] Такі дії окупантів є воєнним злочином відповідно до статей 7 і 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду та грубим порушенням Женевської конвенції 1949 року про захист мирного населення під час війни», — підкреслила омбудсменка.

Протягом 15 квітня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати ще 2 864 людини, повідомили в Офісі президента.

З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 2 494 людини. З міст Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Кремінна, Попасна та селища Гірське в Луганській області попри постійні обстріли сьогодні було організовано евакуйовано 370 людей.

Журналісти «Схем» спільно з російською редакцією «Радіо Свобода» встановили окупанта з перехопленої Службою безпеки розмови, у якій йому дружина «дозволила» ґвалтувати українських жінок.

З'ясувалося, що це 27-річний Роман Биковський та його дружина Ольга Биковська. Вони обоє родом з Орловської області, проте зараз вони, схоже, проживають у Криму.

Окупаційні війська упродовж 15 квітня тричі вдарили ракетами по Київській області, не виключені й повторні удари, повідомив голова Київської ОВА Олександр Павлюк.

Він зазначив, що небезпека для цивільного населення в регіоні залишається. Йдеться не лише про ймовірні ракетні удари, але й про заміновані території та навіть повернення ударного угруповання росіян. Відтак Павлюк рекомендує жителям Києва залишити повернення до столиці на більш спокійні часи.

Уряд України спільно з Організацією Об’єднаних Націй запускає ще дві програми виплат: вимушеним переселенцям та окремо малозабезпеченим пенсіонерам, які переїхали через бойові дії, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Детальніше про це читайте тут.

Луганський обласний клінічний онкодиспансер вже вдруге за 8 років змушений змінювати локацію через бойові дії. У 2014 році він переїхав з Луганська до Кремінної, а тепер — у Рівне.

Генеральний штаб оприлюднив оперативну інформацію станом на 18 годину 15 квітня. Головне:

  • Протягом доби на всіх напрямках ситуація суттєвих змін не зазнала. Окупанти продовжують стріляти ракетами по об'єктах промислової та цивільної інфраструктури.
  • На Донецькому напрямку окупанти намагалися піти на штурм Мар'їнки, але без успіху.
  • На захоплених територіях росіяни продовжують порушувати права громадян України. Зокрема, окупанти для здійснення диверсій викрадають або забирають автівки та цивільний одяг у людей.
  • Окупанти проводять фільтраційні заходи та пошук людей, які мали стосунок до військової служби.
  • На захоплених територіях Луганщини росіяни використовують будівлі та прилеглі території загальноосвітніх закладів для облаштування додаткових польових шпиталів, місць розміщення озброєння, боєприпасів та військової техніки.
  • В окремих населених пунктах росіяни намагаються імітувати вибори та незаконно призначати «органи місцевого самоврядування» з переліку місцевих мешканців, лояльних до окупаційної влади.
  • Українські військові продовжують утримувати визначені оборонні рубежі, завдавати ворогу втрат та поступово звільняти населені пункти від російських військ.

До кінця травня на Київщині планують виконати основний етап розмінування (населені пункти, дороги та те, що стосується проживання людей), а на повне розмінування Київщини доведеться чекати довше — до одного року. Про це повідомив голова Київської ОВА Олександр Павлюк.

Окупанти обстріляли відділення «Нової пошти» на Миколаївщині, повідомив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім. За попередньою інформацією, постраждали три людини.

«Навіщо стріляти дорогою ракетою в цивільне відділення "Нової пошти"? Вони думають, що ми там ховаємо військових? Ми "Новою поштою" передаємо снаряди? Залякування? Спалили відділення нової пошти та стог сіна», — пише Кім.

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім розповів, що унаслідок денних обстрілів по Миколаєву 15 людей отримали поранення різної тяжкості та ще 5 людей — загинуло. Зокрема, одна людина підняла нерозірваний снаряд.

Окупанти 15 квітня обстріляли один з житлових кварталів Харкова. Загинули щонайменше 8 людей, ще 42 — отримали поранення. Серед поранених є дев'ять дітей. Про це повідомив директор обласного Департаменту охорони здоров'я Максим Хаустов у коментарі «Суспільному».

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов зазначив, що серед загиблих є дитина, якій всього сім місяців. Усім постраждалим медики надають екстрену допомогу. Голова ОВА закликає мешканців Харкова без сильної необхідності зараз не перебувати на вулицях.

Також мер міста Ігор Терехов розповів, що від обстрілу постраждала міська стоматологічна поліклініка, однак у ній тоді не було людей.

У Чернігів прибув перший потяг із гуманітарною допомогою, повідомив голова Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус. Це частина допомоги, яку для регіону виділила держава.

«Мене переповнюють емоції, тому що я згадую, як ще кілька тижнів тому, ми з командою через Десну на казаночках тихенько о 5 ранку тягали якісь коробки і спільно з ДСНС, з прикордонниками, військовими намагалися забезпечити місто всім необхідним. Я пам'ятаю, як волонтери на лодках, на гумових човнах переправляли теж дуже важливі для міста вантажі», — розповідає Чаус.

У Лисичанську під обстріл потрапило подружжя волонтерів: чоловік загинув, а дружина у важкому стані потрапила в реанімацію. Про це повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

24 квітня відбудеться трансляція благодійного концерту гурту «Океан Ельзи», знятого на станції метро «Золоті ворота». Його показуватимуть канали-учасники телемарафону, а до, під час та після трансляції на спеціальному сайті збиратимуть кошти дітям, які постраждали від війни. Як надіслати кошти, читайте тут.

Міністерство оборони України після краху крейсера «Москва» у Twitter нагадало росіянам, що протоки у Чорне море закриті лише для входу. «У тої частини вашого флоту, яка залишилася на плаву, ще є вихід», — пише відомство.

Поліцейським вдалося евакуювати 30 людей з найнебезпечнішого району Мар'їнки Донецької області, повідомляє МВС.

У відомстві розповідають, що окупаційні війська щодня обстрілюють місто, а найбільше страждає околиця, де майже не залишилося вцілілих будинків.

З-поміж евакуйованих мешканців врятували трьох людей з інвалідністю. Одну з жінок, яка не може самостійно пересуватися, виносили на руках.

У Сєвєродонецьку Луганської області від обстрілів 15 квітня постраждав великий водогін та зруйновано два продуктові склади, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай. Через це у місті довелося тимчасово відключити водопостачання.

Він каже, що росіяни і надалі стріляють по інфраструктурі населених пунктів. Обсяг збитків від обстрілу продуктових складів наразі встановлюють. Крім Сєвєродонецька, протягом дня російська армія на Луганщині відкривала вогонь по Рубіжному та Кремінній. Пошкоджено вісім об’єктів, зокрема п'ять приватних житлових будинків.

«Укрзалізниця» вже перевезла 2533 вантажні вагони та майже 9 тисяч тонн гуманітарної допомоги у пасажирських поїздах до різних міст України, повідомив голова компанії Олександр Камишін.

Він також зазначив, що з 14 квітня припинили приймання їжі та засобів гігієни для відправлення як гуманітарної допомоги. Проте все ще можна надіслати ліки, обладунки та спеціальне обладнання. Як це зробити, читайте тут.

15 квітня над Одесою збили безпілотник окупантів «Орлан-10», який збирав розвідувальні дані про військові об'єкти та об'єкти інфраструктури, повідомив голова Одеської ОДА Максим Марченко.

Вранці війська рф випустили ракету по Одеському району, але вона розірвалась у повітрі. Постраждалих немає.

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україні було зруйновано близько 300 мостів, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Державне підприємство «Укроборонпром» підтвердило, що російські окупанти обстріляли у ніч проти 15 квітня одне з ракетних підприємств України — ДП «Жулянський машинобудівний завод «Візар», що під Києвом. Сталося це після знищення російського крейсера «Москва».

У застосунку «Дія» знову доступні цифрові документи: посвідчення водія і техпаспорт. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну їх вимкнули з питань безпеки.

Офіс генпрокурора наполягатиме на заміні запобіжного заходу народному депутату від забороненої ОПЗЖ Віктору Медведчуку з домашнього арешту на взяття під варту. Його звинувачують у держзраді. З початку активної війни Медведчук утік та переховувався, доки його не знайшла СБУ.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова вважає, що обмін Медведчука на громадян України, що перебувають у полоні рф, можливий за згодою сторін. Однак у цьому питання є технічні особливості з урахуванням того, чи має Медведчук спершу отримати вирок.

«Давайте їсти слона частинами. Тобто, подивимося, як просуватиметься, і чи взагалі захочуть росіяни собі Медведчука, чи можливо це взагалі теоретично. Чи захоче Медведчук такого обміну. Теоретично ми думаємо, що захоче. Тому дивитимемося, як ітиме процес, і далі вже дивитимемося технічну сторону цього процесу», — сказала Венедіктова.

15 квітня у росії «прощалися» з крейсером «Москва», який українські військові затопили двома ракетами «Нептун». Це саме той корабель, який погрожував військовим на острові Зміїний та отримав відповідь «Русский военный корабль, иди на...!»

Голова Харківської ОДА Олег Синєгубов показав, як виглядає селище Велика Рогань після російських окупантів.

Близько 50% будівель тут — практично без дахів, 70% — без вікон. Також 27 будинків вигоріли вщент від прямих попадань снарядів.

Офіс Генпрокурора почав розслідування щодо обстрілу окупантами Індустріального району Харкова. За даними слідства, військові рф близько 16:30 обстріляли район реактивними системами залпового вогню «Ураган». Внаслідок обстрілу загинуло 10 мирних мешканців, зокрема 7-місячна дитина, ще щонайменше 35 людей поранено. Пошкоджено та зруйновано низку житлових будинків.

МЗС росії оголосило «персонами нон грата» 18 співробітників Представництва ЄС в росії у відповідь на аналогічні дії Євросоюзу. Раніше цей статус отримали 19 працівників постійного представництва рф при Європейському союзі та Європейському співтоваристві з атомної енергії.

Протягом 15 квітня українські військові успішно відбили 10 атак російських окупантів на Донецькому та Луганському напрямках.

 українські бійці на Донбасі знищили 3 танки, 3 артилерійські системи, одну одиницю спеціальної техніки, 2 одиниці автомобільної техніки та знищили один ворожий БТР. Ще один вдалося захопити.

Підрозділи протиповітряної оборони збили 6 безпілотних літальних апаратів типу «Орлан-10»

ОТУ «Схід»: 15 квітня російські війська здійснили 1 атаку. Українська артилерія завдала вогневе ураження по скупченню особового складу та техніки. У ході боїв наші бійці знищили:

  • особового складу – 22;
  • танків – 1;
  • Артилерійських систем – 1;
  • АТ – 1;
  • БПЛА – 2;
  • Спеціальна техніка – 1;

Повітряна тривога у Київській, Житомирській, Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій та Луганській областях.

У місті Ірпінь, що на Київщині, унаслідок дій російських військ пошкоджено понад 1000 будівель: 115 зруйновано повністю, 698 значно пошкоджено, 187 частково пошкоджено. Це 71% від території міста, повідомив мер Олександр Маркушин із посиланням на дані супутникового центру ООН Unosat.

Група українських і міжнародних експертів відстежує шляхи транспортування російської нафти, щоб не дати росії обійти санкції, повідомив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Повітряна тривога оголошена також у Чернігівській, Сумській та Полтавській областях.

У Харкові та Полтаві повідомляють про звуки вибухів. Не виходьте з укриттів та не робіть фото, відеозйомку.

Білорусь у відповідь на санкції заборонила з 16 квітня в'їзд до країни автомобілів (і тягачів), зареєстрованих у Європейському союзі. До 23 квітня це обмеження не стосуватиметься транспортних засобів, які в'їхали на територію Білорусі до 16 квітня.

Президент Володимир Зеленський записав звернення за підсумками 51-го дня війни: «Завдання номер один прискорення миру. Наші Збройні Сили виконують його блискуче. Вони зупиняють атаки окупантів. Вони реалізовують контрнаступи. Свою активність мають продовжувати наші дипломати за всіма можливими лініями, на всіх можливих рівнях. Як офіційних, так і неофіційних».

Головне зі звернення Зеленського:

  • Впевнений, ви бачите повідомлення зі ЗМІ, як довго може тривати ця війна... Я також чую різні прогнози, маю набагато більше інформації, ніж публікують, про наміри і можливості рф, емоційний стан суспільства у росії. Все це треба враховувати, перш ніж говорити, скільки ще триватиме війна. А отже, треба враховувати ефективність інструментів впливу на росію, які застосовує Україна та вся наша антивоєнна коаліція.
  • Успіхи наших військових на полі бою дійсно вагомі. Історично значимі, але ще недостатні, щоб очистити нашу землю від окупантів, будемо бити їх більше. Санкції проти рф дуже серйозні, економічно болісні, але ще недостатні, щоб російська воєнна машина залишилась без засобів для існування. Просуваємо сильніші, більш руйнівні. Саме на цих двох напрямках і визначається, скільки триватиме війна.
  • Завжди кажу нашим партнерам: від обсягу підтримки для України напряму залежить настання миру, скількох ще українців встигнуть вбити окупанти. Якщо хтось каже: «Рік чи роки», я відповідаю: «У ваших силах зробити війну значно коротшою».
  • Чим швидше демократичний світ визнає, що нафтове ембарго проти рф та повне блокування її банківського сектору — це обовязкові кроки до миру, тим скоріше закінчиться війна.
  • Наші ЗСУ вже так «закошмарили» російську військову авіацію, що ті змушені застосовувати стратегічні далекобійні літаки. Вдячний нашим захисникам за цю величезну роботу.
  • Чотири п'ятих від усіх українських підприємств вже повернулися до роботи на безпечній території, зокрема підприємства важкої промисловості.
  • Перебудовуються транспорті мережі, хороші показники у торгівлі та послугах. Все це також виконання національного завдання прискорення миру. Вдячний усім, хто зберігає робочі місця, працевлаштовує наших людей, допомагає бізнесу адаптуватися. В усіх громадах, де немає присутності окупантів та бойових дій, треба відновлювати економіку по максимуму.
  • Сезон опалювального сезону проведено успішно попри все: тарифи не зросли, віялових відключень не було, постачання не зривалося навіть у воєнний час. Розпочали підготовку до наступного опалювального сезону. Продовжуємо щонайменше на наступні пів року дію тарифу на електрику у розмірі 1 гривня 44 копійки за кіловат для тих, хто споживає менше ніж 250 кіловатів. Це 80% наших громадян.
  • Посівна кампанія розпочалась в усіх областях України, включно з Луганською областю.
  • Робота над опитувальником для Європейського Союзу, який є обовязковим для набуття статусу кандидата у члени ЄС, майже завершена. Скоро передамо його представникам ЄС.
  • Деталі щодо Маріуполя не можуть бути публічними, але робимо все для порятунку наших людей.
  • Деокуповано 918 українських населених пунктів — різного масштабу, але однаково значимих для України. Проводимо розмінування, проводимо постачання електрики, газу, води. Відновлюємо роботу поліції, пошти, місцевої влади.
  • У 338 звільнених населених пунктах розпочали роботу гуманітарні штаби. Поновлюємо надання регулярної та екстреної медичної допомоги, роботу освітніх структур там, де це дійсно можливо. Бо загалом російські війська по всій Україні пошкодили або зруйнували повністю 1018 освітніх закладів.
  • Почали відновлення доріг та залізничного сполучення. Завтра, 16 квітня, відновлюється залізничне сполучення між Черніговом та Ніжином.
  • У південних та східних областях України ситуація ще дуже складна і далека від того, щоб говорити про відновлення. В районах Херсонської та Запорізької областей росіяни продовжують терор проти мирного населення, відшуковують усіх, хто хоч якось був пов'язаний з українською армією чи державними структурами. Окупанти думають, що їм це хоч якось спростить контроль над окупованими територіями. Але вони дуже помиляються. Вони обманюють самі себе. Проблема окупантів не в тому, що їх не сприймають якісь активісти, ветерани чи журналісти. Їх проблема в тому, що їх не сприймає і ніколи вже не сприйматиме увесь український народ.
  • росія назавжди програла Україну та весь світ. Ніде вже її не будуть сприймати. А та жорстокість, з якою російські війська намагаються завоювати Приазов'я, Донбас, Харківщину, лише добиває навіть мінімальні шанси цих людей хоч коли-небудь мати якісь звязки з цією державою. Можливо в росії за жорстокість і поважають, але в Україні за жорстокість зневажають і карають.

Ми завершуємо текстовий онлайн 51-го дня повномасштабної війни рф проти України.За оновленнями 16 квітня можна стежити тут.

Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні Сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.