Що саме зміниться, та які проблеми мають зараз села, що невдовзі опиняться далеко поза лінією розмежування.

Голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський заявив про перенесення контрольно-пропускного пункту в Новотроїцькому, що в Мар’їнському районі, ближче до лінії розмежування. Відтак 9 сіл так званої «Сірої зони» опиняться поза нею.

Громадське пояснює, що саме зміниться, та які проблеми мають ці села зараз.

«КПВВ Новотроїцьке у найближчі три місяці плануємо перенести за село Березове, таким чином виведемо з так званої сірої зони 9 сіл» — написав у своєму facebook Павло Жебрівський, голова Донецької військово-цивільної адміністрації. Це майже на 8 кілометрів ближче до лінії розмежування, аніж зараз.

Відтак новий контрольно-пропускний пункт в’їзду/виїзду на окуповану і з окупованої території у маріупольському напрямку буде розташовуватись приблизно в 1200 метрах від лінії розмежування, — кажуть Громадському прикордонники, які служать на КПВВ Новотроїцьке.

«Поставлено завдання до дня прикордонника (28 травня — ред.) все облаштувати. У травні маємо відкрити новий КПВВ. Перше, на що дивились, — це на безпеку, територія тут не обстрілюється, тому можна переносити. А друге — на логістику, щоб людям із сіл між теперішнім КПВВ та непідконтрольною територією не доводилось їздити через постійні перевірки та черги» — кажуть прикордонники.

Ще одна причина перенесення пункту, яку називають у прикордонній службі, — покращити якість перевірки на КПВВ: якщо за вісім кілометрів до посту можна було його обійти або об’їхати іншими шляхами, то за 1200 метрів до умовного «нуля» це зробити нереально.

Голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський (в центрі) після перевірки ситуації на КПП в Новотроїцькому заявив про перенесення його ближче до лінії розмежування

Фото: UNHCR Ukraine

Переїзди КПВВ

Як прикордонники, так і Донецька військово-цивільна адміністрація погоджуються, що все ж не йдеться про села «сірої зони». Усі перераховані населені пункти контролюються українською армією, у деяких навіть розміщуються військові.

Мова йде про села Березове, Степне, Тарамчук, Новомихайлівка, Водяне, Солодке, Славне, Парасковіївка та Костянтинівка, де мешкають приблизно 5 тисяч людей. Усі ці села належать до Мар’їнського району.

У свою чергу Мар’їнська районна військово-цивільна адміністрація тепер розташована в Кураховому. З Мар’їнки її перенесли через постійні обстріли в місті. Тому діставатися до районного центру треба не 10 — 20 кілометрів, а 30 — 40 через блокпости або КПВВ.

Заступник Жебрівського Олександр Лебідь у коментарі Громадському пояснює, чому варто винести 9 сіл за КПВВ:

«Туди раніше був ускладнений доїзд. Влада, звісно, була, але люди були все одно урізані в правах. Розумієте, це фактично «нуль», постійні перевірки, якісь конфлікти, постійно людей трусять, куди не їдь чи не піди — всюди блок-пост. Тепер такого не буде».

Контрольно-пропускний пункт в Новотроїцькому

Фото: UNHCR Ukraine

КПВВ у Маріупольському напрямку пеміщається уже втретє. Спочатку він був ще далі від лінії розмежування — на Бугасі. Тепер пересунувся ближче до Новотроїцького, а в травні, як планується, буде за селом Березове.

«Наші війська просувались вперед, там десь по метру, ну і пересували КПВВ», — пояснює заступник голови донецької військово-цивільної адміністрації.

10 місяців тому в Тарамчуку стався конфлікт між військовими і цивільними. Тоді жителів не випускали через «нульовий» блокпост із села, а бувало, що і не впускали назад, але конфлікт врешті залагодили.

«У деяких з цих сіл стояли військові, теж були проблеми з тим, що населений пункт почали обстрілювати. З одного села військових вигнали, бійці переселились в інший населений пункт», — говорять волонтери громадської організації «Проліска».

Контрольно-пропускний пункт в Новотроїцькому

Фото: UNHCR Ukraine

Пішки за знаннями

Громадське запитало у волонтерів організації «Проліска», які постачають туди допомогу, про інші проблеми мешканців населених пунктів.

«Найскладніше в селі Славне (до війни тут були зареєстровані понад дві сотні мешканців — ред.). Влади там немає. До більшого населеного пункту Новомихайлівка — 6 кілометрів. Саме ж Славне адміністративно належало до Луганської селищної ради. Але саме село Луганське перебуває під контролем бойовиків «ДНР». Відповідно усі, хто записані в паспорті уродженцями луганської селищної ради, — ніби юридично живуть на непідконтрольній Україні території. От я звідти повернувся позавчора, до мене дівчина підійшла. Вона народила дитину пару місяців тому, а документи про народження нема де отримати. Те саме з виплатою пенсій», —  каже Євген Каплін, керівник волонтерської організації «Проліска».

У Славному є проблеми з водою. Колодязь один і забруднений, а воду не довозять.

Село Славне у так званій «сірій зоні» screenshot з відео

Також тут, як і в Тарамчуку, і в Березовому, закриті фельдшерські пункти.

«Через те, що село Березове розташоване за контрольно-пропускним пунктом, були випадки, коли не пропускали швидку до села», —  розповідає Громадському Каплін.

Ще одна проблема — відсутність транспорту. Якийсь час «Проліска»  своїми силами забезпечувала курсування автобусу. Він зробив 12 поїздок — до Курахового і назад у Славне. Більше волонтери оплачувати автобус не могли:

«У лютому закінчили фінансувати транспорт, бо на більше не вистачило грошей. Влада обіцяла запустити його з лютого, але позавчора я був у селі, і знов люди питають, чи буде автобус».

У Славному живе п’ятеро дітей. Одна дитина — шкільного віку. Найближча школа розташована в Новомихайлівці. До неї пішки — 6 кілометрів. Ще четверо дітей мали б ходити в садочок, але його теж у Славному немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спецпроект «Сіра Зона»: Прифронтові села, з яких поїхав останній автобус

Дев’ятикласник Вадим щодня їде велосипедом у школу в сусідню Новомихайлівку через відсутність іншого транспорту screenshot з відео

У всіх дев’яти селах немає регулярного транспортного сполучення. Аби доїхати до Курахового, де тепер Мар’їнська райрада, до якої належать мешканці всіх цих сіл, треба платити 300 — 400 гривень з людини за машину.

«Сподіваюсь, що хоч із транспортом щось зміниться після перенесення КПВВ» — кажуть волонтери.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: