76-річна професорка Техаського університету Карен Уленбек стала першою жінкою, яка здобула Абелівську премію
Фото:

abelprize.no

Норвезька академія наук і літератури вперше в історії присудила Абелівську премію з математики жінці. Лауреаткою стала професорка Техаського університету Карен Уленбек.

Уленбек отримає нагороду та премію в 6 мільйонів норвезьких крон (700 тисяч доларів) за свою роботу в галузі калібрувальної теорії та геометричного аналізу.

У заяві комітету премії зазначено, що премію присудили Уленбек за досягнення в області геометричних диференціальних рівнянь з приватними похідними, калібрувальної теорії і інтегрованих систем.

У рішенні академії відзначили вплив робіт 76-річної Уленбек на аналіз, геометрію та математичної фізики. Одна з найвідоміших її праць є робота з «мінімальними поверхнями», натхнена мильними бульбашками. 

У своїй роботу Уленбек вивчає тонку вигнуту площу поверхні мильної бульбашки як приклад «мінімальної поверхні», яка займає найменшу кількість площі. Вивчення функціонування таких поверхонь може допомогти дослідникам краще зрозуміти значний спектр явищ у науці.

Калібрувальна теорія лежить в основі сучасної теоретичної фізики та є невід’ємною частиною передових досліджень у загальній теорії відносності та теорії струн.

Нагороду Уленбек вручить король Норвегії Харальд V на церемонії, яка пройде в Осло 21 травня.

Абелівську премію вручають з 2003 року. Нею відзначають найбільш видатні дослідження у галузі математики. 

Нагадаємо, у серпні 2018-го іранського математика вкрали медаль Філдса за півгодини після нагородження.

Поділитись: