УКРАЇНА

Адвокати кримських татар сумніваються в правдивості свідчень таємного свідка у справі «Хізб ут-Тахрір»

УКРАЇНА/Адвокати кримських татар сумніваються в правдивості свідчень таємного свідка у справі «Хізб ут-Тахрір»
Зберегти
Вигляд
lead

У Північно-Кавказькому окружному військовому суді заслуховують таємного свідка під псевдонімом «Алєксандр», який розповідає про причетність затриманих кримських татар Руслана Зейтуллаєва, Рустема Ваітова, Ферата Сайфуллаєва та Юрія (Нурі) Прімова до організації «Хізб ут-Тахрір», визнаної в Росії терористичною і, відповідно, забороненою.

Про це повідомляє кореспондент Громадського із зали суду.

За дві години допиту він встиг згадати, як познайомився із підсудними та про розмови, які велися кримчанами довкола ідеології та правил організації «Хізб ут-Тахрір» в мечеті на зібраннях. Адвокат одного із них, Рустема Ваітова, Оксана Железняк сказала, що сумнівається щодо правдивості того, що говорить свідок.

«Є великі сумніви щодо достовірності свідчень, які були надані засекреченим свідком. Ми не почули сьогодні нічого конкретного, нічого змістовного, жодних даних, які нам би допомогли зробити висновок, що дійсно, так було чи не було», – сказала Железняк.

Захисниця припускає, що така тактика могла бути обрана свідком для захисту власної безпеки.

«Згідно з його ж свідченнями, він мав би бути притягнений до кримінальної відповідальності. Безумовно, якщо він відмовився від участі у діяльності Хізб ут-Тахрір, він може бути звільнений від кримінальної відповідальності. Але ми не можемо поставити йому такі питання», – додала вона.

З'ясувалося, що таємний свідок сам був хізбом – членом цієї організації, однак відмовився бути в її складі вже в січні 2015-го року. Тобто, тоді, коли вже відбулась анексія Криму і на півостров прийшла російська влада, яка визнала цю організацію терористичною. На це і звернули увагу захисники: що таємний свідок пішов зізнаватися до ФСБ 21-го січня, а кількома днями пізніше були затримані кримські татари, які нині на лаві підсудних.

«Ми розуміємо, що свідок не просто так з'явився під вигаданими анкетними даними. Ми припускаємо, що це все взаємопов'язано, однак стверджувати напевно не можемо», – говорить Железняк.

Інший захисник, Еміль Курбедінов звернув увагу на паузи, які робив свідок і припустив, що йому могли підказувати. Дивним здалося для адвокатів також той факт, що свідок відмовлявся повторювати вже сказане, не пояснюючи. Просто говорив: «Не хочу»

«Сьогодні ми почули, як свідок говорив: я не буду відповідати, я вже на це питання відповідав. Ми не можемо стверджувати, що свідок боїться заплутатися повністю і тому відмовляється знову відповідати, але в той же час, якщо людині нема чого приховувати і він вважає, що він говорить правду, йому нічого не заважає повторити відповідь на питання», – зазначив Курбедінов.

Як повідомляє кореспондент, у середу запланований допит ще 4-х свідків. Їх мають допитувати дистанційно, із Севастополя.

Нагадаємо, раніше на засіданні у середу у Ростові почали допит секретного свідка обвинувачення у справі кримських татар.

Всі кримчани написали клопотання, бо не знають цього секретного свідка, та просять ознайомитися з даними особистості.

Прокурор виступив проти. Суд постановив заслухати секретного свідка під псевдонімом «Алєксандр» без розголошення його даних, тобто у клопотанні відмовив.

Таємний свідок розповів, що познайомився з Русланом Зейтуллаєвим у 2013-му році, біля мечеті в Севастополі.  І під час однієї з наступних зустрічей кримський татарин начебто розповідав про організацію «Хізб ут-Тахрір», яка діє у Криму та Севастополі.

Загалом з боку обвинувачення було заявлено 23 свідка. На попередньому засіданні допитали трьох.

Разом з тим, адвокати за призначенням кримських татар не знають про місцеутримання підзахисних у Ростові.

Сьогодні, коли журналісти запитали у адвокатів за призначеннм, в якому ізоляторі Ростова перебувають їхні підзахисні, одна з адвокаток знизила плечима: «Мм, не знаю, в 1-му чи 5-му...».

«Хізб ут-Тахрір» – це міжнародна мусульманська політична організація. Її офіційно декларованою метою є встановлення ісламської держави і мусульманського способу життя. Ця організація заборонена в Росії, Казахстані та Німеччині, а в Україні та інших країнах вона може діяти легально.

Пов`язані новини