Після анексії Крим втратив залізничне сполучення не тільки з материковою Україною, але й з Росією. Сьогодні потрапити на півострів з боку окупаційної держави можна через Керченську поромну переправу і аеропорт «Сімферополь». А коли під час шторму переправа закрита, шлях на півострів тільки один — повітряний.

До анексії міжнародний аеропорт «Сімферополь» приймав приблизно півтора мільйона пасажирів на рік. З весни 2014 року їхня кількість почала зростати. За даними фонду «Майдан закордонних справ», що веде моніторинг порушення санкцій і режиму окупованої території і зокрема фіксує незаконні польоти російських літаків до Криму, сьогодні пасажиропотік кримського аеропорту — приблизно 5 мільйонів людей на рік.  

Стрибок пасажиропотоку на тлі гасел про «повернення Криму в рідну гавань» можна легко пояснити. Каталізатором стало те, що навесні 2014 уряд Росії запустив програму субсидування пасажирських авіаперевезень на півострів. З держбюджету виділили 680 млн рублів, знижки на квитки сягнули 50%.

«Ухвалене рішення спрямоване на забезпечення транспортної доступності санаторно-курортних установ Республіки Крим для російських і зарубіжних туристів», — йдеться в постанові російського уряду від 29 квітня 2014 року.

Навесні 2014 уряд Росії запустив програму субсидування пасажирських авіаперевезень на півострів. З держбюджету виділили 680 млн рублів, знижки на квитки сягнули 50%. На фото — літак компанії «Трансаеро» прилетів до аеропорту Сімферополя (2014 р.) Фото: сторінка аеропорту у facebook

Однак, в запропонованих урядом умовах авіакомпанії зазнали збитків. І сьогодні, всупереч розрекламованим російськими ЗМІ дешевим квиткам у Крим, субсидії доступні тільки росіянам до 23 років, інвалідам і пенсіонерам. І лише на великі літаки, пасажиромісткістю від 300 місць.

Зі стрибком пасажиропотоку аеропорт «Сімферополь» просто не справлявся. Довелося розширювати. У 2015 році окупанти реконструювали термінал «В» і відкрили новий термінал «А». За рік почалося будівництво нового аеровокзального комплексу. Закінчити планують до 2018 року.

У 2016 році почалося будівництво нового аеровокзального комплексу в Сімферополі, закінчити його планують до 2018 року Фото з офіційного сайту аеропорту «Сімферополь»

Загальна вартість робіт оцінюється в 32 млрд рублів. 30% з яких — кошти інвесторів, 70% — кредити банків, які працюють в Криму: РНКБ, Генбанку і банку «Росія». У травні цього року Російська дирекція з будівництва та експлуатації об'єктів Роскордону оголосила тендер на роботи з технічного переобладнання повітряного пункту пропуску. Вартість робіт — 493 мільйони рублів.

За час анексії на півострів літали понад сорок російських авіакомпаній. Усі спроби окупаційної влади відкрити міжнародне сполучення були провалені. По одному рейсу здійснили камбоджійська авіакомпанія Cambodia Angkor Air і в'єтнамська — Jetstar Pacific. Кілька рейсів російські авіакомпанії — у Стамбул і Єреван.

«Були спроби чеченської авіакомпанії «Грозний Авіа», яка влітку 2014 року спробувала літати до аеропорту Стамбула з технічною зупинкою в Анапі. Примітно, що на табло в аеропорті Сімферополя цей рейс значився як Сімферополь-Стамбул, а на табло в Стамбулі він позначався як Анапа-Стамбул. Уже восени 2014 року завдяки спільним зусиллям українського громадського суспільства, ЗМІ, Меджлісу кримськотатарського народу, дипломатів Туреччини ці рейси припинилися. Так само були спроби з такою технічною зупинкою літати до Єревану, Вірменії, але вони також не мали продовження», — розповідає Ольга Корбут, експертка «Майдану закордонних справ».  

Розпіарений російською владою лоу-костер «Аерофлоту» «Добролет» потрапив у санкційні списки Євросоюзу в серпні 2014. Унаслідок чого активи компанії в ЄС були заморожені, ірландська компанія розірвала договір лізингу, згідно з яким мала поставити «Добролету» 8 нових боїнгів, німецька — відмовилась проводити технічне обслуговування літаків.

Восени того ж року Росія створила новий лоу-кост «Побєда», але після історії із «Добролeтом» борти цієї компанії до Криму не літають.

Розпіарений російською владою лоу-костер «Аерофлоту» «Добролет» потрапив в санкційні списки Євросоюзу в серпні 2014, після чого перестав літати до Криму Фото: EPA/DMITRY ASTAKHOV

Європейська організація з безпеки аеронавігації заборонила польоти на півострів і над ним іще в березні 2014. Попри це, сьогодні в Крим літає 21 російська авіакомпанія. Рейси здійснюються в 56 російських міст і ще у 20 країн світу.

«Серед російських авіакомпаній, які літають до аеропорту Сімферополя більшість також здійснює регулярні рейси до аеропортів ЄС і країн шенгенської зони, які визнають окупацію і анексію Криму, однак ми відстежуємо борти, які літають до аеропорту Сімферополя і бачимо їх подальший рух до європейських столиць, європейських міст. Ми вважаємо, що це є важливий напрямок для уточнення європейських санкцій, для їхнього розширення», — вважає Ольга Корбут.

На думку експертки, кроком у запровадженні санкцій на авіакомпанії може стати заборона польотів у країни ЄС конкретних бортів, які здійснювали польоти до Криму. А також — відмова від їхнього обслуговування західними компаніями.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: